2022-01-01 20:35:45 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:23

Gebelik testi (kan veya idrar) yanlış çıkar mı? Gebelik kan testi ne zaman yapılmalı?

“Kan testi negatif çıktı ama hamileymişim, bu mümkün mü?” diyen kadınlar bu soruya cevap arıyor. Peki, kan testi negatif çıktığında gebelik testinin yanlış çıkma olasılığı nedir? Hamilelikte kan testi için en uygun zaman nedir? Gebelik kan testinden hatalı sonuçlar alınabilir mi? İşte cevabı…

Gebelik testi (kan veya idrar) yanlış çıkar mı? Gebelik kan testi ne zaman yapılmalı?

Gebelik testi, hamilelik şüphesi durumunda yapılan bir testtir. Kan testlerinde (HCG) hormon seviyelerinin idrardaki miktarı ölçülür ve gebelik tespit edilir. Gebelik testleri ya da kan testleri her zaman yüzde 100 doğru sonuç vermeyebilir. Bu durum çok nadir de olsa görülebilir. Kan testi yaptırdım negatif çıktı ancak hamileymişim, bu mümkün mü?” diyorsanız doğru yerdesiniz.  Yazımızda bu konu hakkında sizlere detaylı bilgi vermeye çalıştık.

GEBELİK KAN TESTİNDEN HATALI SONUÇLAR ALINABİLİR Mİ?

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sabri Cavkaytar kan testinin hatalı çıkması hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Evde yapılan gebelik testleri ve idrar yoluyla bakılan gebelik testlerinde bir miktar yanılma payı olsa da kandan yapılan gebelik testlerinde yanılma payı oldukça düşüktür. Ancak yine de gebelik varlığının erken dönemde doğru bir şekilde saptanması için yapılan kanda gebelik testi, bazı durumlarda yanlış sonuç verebilir.

Beta HCG düzeyinin düşük çıkması, kişinin gebe olmadığını gösterse de dış gebelik, gebelik haftasının hatalı hesaplaması ve testin erken dönemde yapılması gibi etkenler beta HCG düşüklüğüne yol açabilir. Ayrıca düşükle sonuçlanan gebeliklerde de beta HCG seviyesi düşük çıkabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için test 48 ila 72 saat sonra tekrar edilebilir. Beta HCG testinin yüksek çıkması ise gebeliği işaret eder. Ancak gebelik tarihinin yanlış hesaplanması, çoğul ya da mol gebelik varlığında da test, beklenen seviyenin üzerinde çıkabilir. Kullanılan ilaçlar, erken evrede gerçekleşen düşükler ve bazı kanser türleri de beta HCG seviyesinin pozitif çıkmasına yol açabilir.”

HAMİLELİKTE KAN TESTİ İÇİN EN UYGUN ZAMAN NEDİR?

Gebelik kan testleri cinsel ilişkiden çok kısa bir süre yapıldığında güvenilir sonuç vermeyebilir. Döllenme sonrası ilk yumurtlama evresinde birkaç gün HCG değerleri yüksek çıkmayabilir. Bazı kadınlarda adet gününe az kala beta HCG değerleri yükselebilir. Adet döneminin geçmesini beklemeli sonra kan testi için hastaneye başvurmalısınız. Bu süreçte beta HCG hormonunun 10 mlu/ml seviyesinin üzerine çıkması hamilelik durumunun netleşmesini sağlar. Gebelik kan testi aç ya da tok karnına yapılabilir. Kalitatif kan serumu testi ile kan değerleriniz incelenerek beta HCG yüksekliğinize göre hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

GEBELİK KAN TESTİ GÜVENİLİR Mİ? HAMİLELİK KAN TESTİ YANLIŞ OLMASI MÜMKÜN MÜ?

Gebelik kan testleri güvenilir testlerdir. Ancak bazı durumlarda yanlış negatif sonuçlar alınabilir. Hamilelik kan testlerinde yanlış pozitif sonuçlarının görülmesi ise çok daha nadir görülür.

Gebelik kan testini çok erken zamanda yaptığınızda yanlış negatif sonuçlar almak nadiren mümkündür. Bu nedenle cinsel ilişkiden en az 12 gün sonra kan testi yaptırıp gebelik tespit edilebilir.

Gebelik testinde negatif sonuç almanıza rağmen hamile olduğunuzu öğrenmeniz, kanınızda yeterli miktarda HCG bulunmamasından kaynaklanabilir. Gebeliğin erken evrelerinde HCG seviyeleri çok hızlı bir şekilde artar. Yanlış bir sonuç aldığınızı düşünüyorsanız, HCG kantitatif testini 48-72 saat içinde tekrar etmelisiniz.

Yanlış pozitif hamilelik sonuçları, kanınızdaki HCG miktarını arttıran ilaçlardan da kaynaklı olabilir. Hamilelik öncesinde, hamileyken yahut hamilelikten sonra doktorunuza kullandığınız ilaçları mutlaka söylemelisiniz. Böylece kan testinde hatalı sonuçların önüne geçebilirsiniz.

HAMİLELİK KAN TESTİ NASIL YAPILIR?

Gebelik kan testi, hamileliğin başlangıcı ile vücutta artış gösteren HCG seviyelerinin kandaki miktarı ölçmesiyle gebelik tespit etmeye yarayan testtir. Gebelik testi, kol damarlarından alınan bir tüp kan ile gerçekleşir. Tam kan sayımı olarak da bilinen hemogram analizleri laboratuvar ortamında gerçekleşir. Genellikle aynı gün içinde test sonuçları hazır hale gelir.

Üreme çağında ve aktif cinsel ilişkisi yaşayan kadınlarda HCG yüksekliği genellikle hamileliği işaret eder. Beta-HCG hormon seviyeleri hamilelik haftası hakkında da bilgi verir. Hamilelikte hafta hafta ortalama Beta-HCG hormon seviyeleri şu şekilde:

  • 3 haftalık gebelikte 5-50 mIU/L
  • 4 haftalık gebelikte 5-426 mIU/L
  • 5 haftalık gebelikte 18-7340 mIU/L
  • 6 haftalık gebelikte 1080-56500 mIU/L
  • 7-8 haftalık gebelikte 7650-229000 mIU/L
  • 9-12 haftalık gebelikte 25700-288000 mIU/L
  • 13-16 haftalık gebelikte 13300-254000 mIU/L
  • 17-24 haftalık gebelikte 4060-165400 mIU/L
  • 25-40 haftalık gebelikte 3640-117000 mIU/L

HAMİLELİK KANDA KAÇINCI GÜN BELLİ OLUR?

Kadın hastalıkları doğum uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman bu konu hakkında şu sözleri sarf etti:

“Hamilelik hormonu olan hCG, kanda idrardan çok daha erken bulunur. Döllenmiş yumurta rahime implante olduktan altı ila sekiz gün sonra pozitif bir test sonucu alınabilir. Evde yapılan hamilelik testlerinde olumlu sonuç alındıktan sonra da, bu durumu doğrulamak için kan testi gereklidir. Kan testi, sağlık merkezlerinde alınan kan numunesi ile yapılır. Sonuç, genellikle kısa süre içerisinde öğrenilebilir.”

İLİŞKİDEN KAÇ GÜN SONRA İDRARDA GEBELİK BELLİ OLUR?

Kadın hastalıkları doğum uzmanı Op. Dr. Ayşe Duman bu konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

Adet döngüsünün herhangi bir gününde idrarla hamilelik testi yapılabilir. Ancak, doğruluk oranı her zaman için idrarda bulunan hCG miktarına bağlıdır. Hamilelik mevcutsa dahi çok erken dönemde test yapılıyorsa olumsuz sonuçlar alınabilir. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamilelik şüphesi mevcutsa en kısa sürede test yapılmak istenmesi doğaldır. Fakat en doğru sonuç için ilişkiden sonra en az 12 gün beklenmelidir. Düzensiz adet dönemleri olan kadınlarda bu süre üç haftaya dek uzayabilir.”

KAN TESTİNE, BETA HCG DEĞERİNE GÖRE HAMİLELİK TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?

Gebelik kan testinde, kanda hCG değerinin 5 mIU/ml ‘den az olması sonucun negatif, yani kişinin hamile olmadığının, 25 mIU/ml’den fazla olması ise sonucun pozitif yani kişinin hamile olduğunun gösterir. Değerlerin 6 ile 24 mIU/ml arasında olmasına gri alan değerleri denir. Değerlerin gri alanda çıkması durumunda ise test birkaç gün sonra tekrarlanması gerekir.

Mavi Kadın