21 Haziran 2021, Pazartesi 13:30

Gebelikte Annenin Göbek Deliğine Göre Cinsiyet Tahmini

Gebelikte Annenin Göbek Deliğine Göre Cinsiyet Tahmini

Hamilelik döneminde tıpta bebeğin cinsiyetini belirleme yöntemi ultrasondur. Bu da gebeliğin en erken 14.haftasından sonra fikir verse de kesin olarak 16.haftasından sonra kesin sonuç vermektedir. Eski zamanlarda ultrason olmadığından bebeğin cinsiyetini evde belirlemek için çeşitli yöntemler keşfedilmiştir. Bu yöntemlerden biri de hamilelikte göbeğe bakarak cinsiyet belirlemektir.

Göbek Şekline Göre Hamilelikte Cinsiyet Tespiti

Bebeğin cinsiyeti anlamak için başvurulan geleneksel yöntemlerden birisi de karın şeklinin yorumlanmasıdır. Eğer anne adayının karnı basketbol topuna benziyo ve sivri görünüyorsa bebeğin erkek olduğuna inanılmaktadır. Tam tersi annenin karnı yuvarlak ise bebeğin kız olduğuna inanılmaktadır.

Hamilelikte Göbek Çizgisi ve Cinsiyet İlişkisi

Halk arasında bebeklerin cinsiyeti anlaşılma yöntemlerinden birisi de anne adayında gebelikte ortaya çıkan göbek çizgisine bakmaktır. Bu çizginin tıptaki adı lineanigra çizgisidir. Eğer göbek çizgisi göbek deliğinden yukarıya doğru uzanırsa bebeğin erkek, göbek geliğinden aşağıya doğru iniyorsa bebeğin kız olacağına inanılmaktadır. Bu yöntem tamamen bilimdışı bir yöntemdir.

Göbekten Kilo Alımına Göre Hamilelikte Cinsiyet Tespiti

Bebeğin cinsiyetini erken anlamak için başvurulan bir başka geleneksel yöntem ise anne adayının kilo alımına bakılmasıdır. Eğer anne adayı göbek bölgesinden kilo alıyorsa erkek bebek doğuracağına inanılmaktadır. Eğer basen ve kalçalardan kilo alıyorsa kız bebek doğuracağına inanılmaktadır. 

Göbek Deliğine Göre Hamilelikte Cinsiyet Tespiti

Gebelik döneminde kadınlarda göbek deliği de bebeğin cinsiyeti hakkında ipucu sayılmaktadır. Eğer göbek deliği yukarı bakıyorsa erkek bebek doğacak, göbek deliği aşağı bakıyorsa kız bebek doğacak şeklinde yorumlanmaktadır.

Ek olarak annenin eğer ikinci gebeliğiyse ilk çocuğun göbeğine bakılarak da cinsiyet tahmini yapılabilmektedir. Eğer önceki çocuğun göbek deliği yukarı bakıyorsa bebeğin erkek olacağına, aşağı bakıyorsa bebeğin kız olacağına inanılmaktadır.

Göbekte, Karında Bebeğin Ağırlığına Göre Hamilelikte Cinsiyet Tespiti

Geleneksel inanışa göre erkek çocuklar anne karnında daha çok hareket etmektedir ve karın daha hafif hissedilir. Öte yandan kız çocuğu anne karnında daha az hareket ettiği düşünülür çünkü daha ağırdır.

Göbeğin Yukarıda mı Aşağıda mı Olacağına Göre Hamilelikte Cinsiyet Tespiti

Eski bir inanışa göre, gebeliğin son dönemlerinde gebe kadının karnı aşağı inmişse oğlu olacağına, inmemiş ve hala yukarıdaysa kızı olacağına inanılmaktadır.

Hamilelikte Kızınız mı Olacak Oğlunuz mu?

Hamilelikte bebeğin cinsiyetini erkenden öğrenmek için başvurulan yöntemlerden birisi de bebeğin kalp atış hızına bakılmasıdır. İnanışa göre eğer bebeğin kalp atış hızı 140’ın üzerindeyse bebeğin kız olacağı, 140’ın altındaysa bebeğin erkek olacağı düşünülmektedir.  Bunun için anne adayının doktora kontrole gittiğinde kalp atış hızını detaylı öğrenmesi gerekmektedir.

  1. Yine geleneksel inanışa göre, kız doğuracak annelerin saçları erkek doğuracak annelerin saçlarına göre daha yavaş uzamaktadır.
  2. Son olarak hamile kadınlar tatlı ve acı yerse bebeğinin erkek olacağına inanılrken, ekşi yerse bebeğinin kız olacağına inanılmaktadır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT