07 Temmuz 2022, Perşembe 12:53

Gebelikte Böbrek Genişlemesi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Gebelikte Böbrek Genişlemesi Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Üroloji Uzmanı Dr. Uğur Göksu, hamilelikte böbrek büyümesi (genişlemesi) hakkında bize şu bilgileri veriyor: (Böbrek büyümesi yani hidronefroz, idrar

Üroloji Uzmanı Dr. Uğur Göksu, hamilelikte böbrek büyümesi (genişlemesi) hakkında bize şu bilgileri veriyor: (Böbrek büyümesi yani hidronefroz, idrar kanalının herhangi bir sebeple tıkanması ve böbrek içindeki idrar kanallarının genişlemesiyle ortaya çıkar. Bu durum şayet 10 mm'nin üzerindeyse böbrek genişlemesi teşhisi koyulur. Gebelikte böbrek büyümesinin en önemli nedeni ise bebeğin ve rahmin idrar kanalına, üretere uyguladığı baskıdır. Bu baskı sonucunda böbrek içindeki idrar kanalları genişler ve gebelerde böbrek genişlemesi sorunu ortaya çıkar. Bebeğin yaptığı baskıdan başka idrar kanalındaki taşlar ve mesane içindeki patolojilerden dolayı da hamilelikte böbrek genişleyebilir.

Gebelikte böbrek genişlemesi belirtileri

Gebelikte oluşan hidronefrozla birlikte en çok karşılaştığımız belirti,böbreklerin olduğu kısımlarda, vücudun yan bölgelerinde ağrılardır. Ayrıca kusma, bulantı, sık idrara çıkma, kasık ağrısı gibi semptomlar da böbrekleri büyüyen hamilelerde görülebilir.)

Ağrı, hamilelikte böbrek genişlemesinde yaşanan en yaygın semptomlardan biridir. Kadınlar kalça ve kaburga arasında zaman zaman ağrılar duyabilir, bazen bu ağrılar daha da şiddetlenebilir.

 1. Sık idrara çıkma
 2. İdrar yaparken zorlanma ve idrar yaparken duyulan ağrı hissi
 3. İdrarda kan lekeleri
 4. Karın bölgesinde şişme. Hidronefroz tek taraflı ise, şişme yalnızca bir taraftan görülebilir.
 5. Kan basıncında düşme
 6. Bulantı, kusma, ateş
 7. İdrar yolu enfeksiyonu
 8. Kolik ağrısı
 9. Göğüs ağrısı
 10. Bacaklarda şişme

Hamilelikte böbrek büyümesi nasıl teşhis edilir?

 1. Ultrason taraması
 2. İdrar testi
 3. Kan testi 
 4. Elektrolit analizi ve böbreklerin düzgün işleyişini tespit etmek için GFR

Hamilelikte böbrek genişlemesinin nedenleri

 1. Rahmin veya bebeğin idrar kanalına baskı uygulaması
 2. Böbrek taşları
 3. Böbrekte kum
 4. Kan pıhtısı
 5. Tümör veya mesane, servikal veya kolonlarda kanser

Hamilelikte böbrek büyümesi nasıl tedavi edilir?

 1. Gebelikte böbrek büyümesinden muzdaripseniz bir üroloji bevliye uzmanına başvurmalısınız. Doktorunuz durumunuza göre aşağıdaki yöntemlerden birini uygulayacaktır;
 2. Doktorunuz öncelikli olarak idrar yollarında tıkanmaya yol açan nedeni teşhis etmeye çalışacak ve buna göre bir tedavi uygulayacaktır. Böbreğe veya üretere stent takılması çoğu zaman derdinize deva olup, tıkanıklığı ortadan kaldırır. Farklı nedenlerin farklı tedavileri olacaktır. Örneğin, gebelikte böbrek büyümesini tetikleyen neden böbrek taşıysa, bu taşın düşmesi için ses dalgaları yahut lazer tedavisi uygulanır.
 3. Mesaneye veya direkt olarak böbrek derisine yerleştirilen ince bir kateter ile idrar boşaltımı yapılabilir. Bu yöntem böbreklerdeki idrarın basıncını hafifletir.
 4. Böbreklerdeki büyümenin nedeni gebelikse, gebelikten dolayı böyle bir durum ortaya çıktıysa, doktorlar bu durumda pek de birşey yapamaz. Gebelik tamamlanana kadar sabredilir. Ancak doktorunuz fazla idrarın kateter takılmasıyla boşaltılıp böbrek üzerindeki baskının bu şekilde kaldırılması tedavisini de uygulayabilir.
 5. Doktorunuz böbreğin ne kadar genişlediğine bağlı olarak, Perkütan drenaj olarak adlandırılan fazla idrarı boşaltmak için, idrar yollarına ince bir iğne yerleştirilmesini içeren yöntemi de uygulayabilir.
 6. Gebelikte böbrekte genişlemesinin geçmesi için bol bol su için. Günde 8-10 bardak su içmeye devam edin. Yatakta rahatça dinlenin, ancak böbreklerin sağlıklı olduğu yöne yatın. Doktor tarafından verilen talimatları izleyin ve sağlığınıza dikkat edin.

Hamilelikte Nar Yemek Ve Gebe İle Bebeğe Faydaları Tıklayınız

Hamilelikte Mandalinanın Gebeye Ve Bebeğe Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Ayva Yemenin Gebeye Ve Bebeğe 10 Faydası Tıklayınız

Hamileyken Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

4 Yorum

 1. Esmira

  Selam bende böbrek genişlenmesinin sebebi böbrekde sokkalqınığı

 2. Sedef

  29 haftalık hamileyim dudağımda uçuk çıkmak üzereyken daha yeni yeni oluşan yaraya aseton sürdüm biraz .. bir zararı olur mu .. hamile kalmadan önce de aseton sürerdim sönerdi hemen ... Şimdi ise bişi olmaz diye düşündüm sürdüm korkuyorum bebeğime bir şey olur diye .. :(

 3. Rukiye

  Böbreklerimde genişleme var hamilelikten sonra geçer mi

 4. zeliş

  Doktor bi sorum var 7aylık hamileyim böbreyimde genişlenme var yardımcı olurdusunuz

 
 
KAPAT