17 Mayıs 2021, Pazartesi 15:51

Gebelikte Çamur Gibi Akıntı Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte Çamur Gibi Akıntı Nedenleri ve Tedavisi

Kadınların yaklaşık% 20'si hamilelik döneminde kahverengi akıntı görür. Kahverengi akıntı aslında rahimden atılan eski kandır. Erken gebelikten başlayıp 37. haftaya kadar yani doğuma kadar devam edebilir. Hamilelikte çamur gibi de kahverengi akıntı gelebilir. Bu durumun çeşitli nedenleri olabilir

Hamilelikte Çamur Gibi Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Hamilelik döneminde her zamanki vajinal akıntı lekelenme tarzında kahverengiye yakın ise bu durum olağan dışı kabul edilmez. Ancak gebelikte çamur gibi akıntı anne adayları tarafından endişeyle karşılanır. Hamilelikte kahverengi akıntı koyu kıvamlı veya çamur gibi oluyorsa, kötü kokuluysa bu bir sorun olduğuna işaret eder. Vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Hamilelikte çamur gibi kahverengi akıntının nedenleri şunlardır;

Düşük Yapma

Embriyo anne adayının rahmine tam olarak tutunamazsa hayati fonksiyonlarını devam ettiremez ve düşük gerçekleşir. Çamur gibi kahverengi akıntı veya kanama, düşüğün ilk belirtilerindendir. Hamileliğin erken haftalarında karın ağrısı ile beraber şiddetli kramplar, bel ve karın ağrıları oluyorsa düşük riskinden söz edilir.

İmplantasyon Kanaması

Spermin yumurtayı döllemesiyle beraber embriyo oluşur. Döllenen yumurta rahime doğru hareket ederek rahim zarına yerleşir. Ancak bazen embriyo rahim duvarına tutunurken kanama, kahverengi leke ve akıntı meydana gelebilir.

Ektopik gebelik (Dış Gebelik)

Döllenen yumurta rahim dışında bir yere, çoğu zaman fallop tüplerinin içerisine yerleşir. Bu normal bir gebelik değildir.Dış gebelik de hamilelikte çamur gibi kahverengi akıntıya neden olabilir

Vajinal Enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların, vajinal enfeksiyonların da kahverengi çamura benzer akıntı görülmesine yol açması mümkündür.

Enfeksiyonel Hastalıklar

Hamilelikte çamur gibi kahverengi akıntı kötü kokulu ve yoğunsa, bunun yanı sıra kramp, ateş ve titreme gibi sorunlar da mevcutsa altta yatan başka bir rahatsızlık var demektir. Böbreklerde, rahimde veya farklı bir organda ciddi enfeksiyon geliştiğinden şüphelenilir. Kahverengi akıntıya şiddetli kramp ve ağrıların eşlik etmesi anormal bir gebeliğin habercisi olabilir ya da anne aadayının düşük yaptığına işaret edebilir.

Hamilelikte Kahverengi Çamur Gibi Akıntının Diğer Nedenleri Nelerdir?

 1. İdrar yolu iltihabı
 2. Mol gebelik
 3. Vajinada mantara bağlı enfeksiyon
 4. Pelvis iltihabı
 5. Vajina iltihabı
 6. Rahim ağzı kanseri,
 7. Serviks kanseri,
 8. Vajinada meydana gelen iltihaplanmalar ve yara oluşumu,
 9. Klamidya (cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır)
 10. Pelvis iltihabı,
 11. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
 12. Rahim ağzında meydana gelen yaralar şeklinde sıralanabilir.

Hamilelikte Çamur Gibi Kahverengi Akıntı Nasıl Geçer?

Böyle bir sorunla karşılaştığınızda mutlaka durumunuzu doktora bildirin. Doktor bu durumun nedenine göre gerekli tedaviyi uygulayacaktır.Çamur gibi kahverengi akıntı tedavisi bu durumun sebebine bağlı olarak farklılık gösterir. Enfeksiyondan kaynaklanıyorsa büyük ihtimalle antibiyotik reçete edilecektir. Bazen hastanın operasyon geçirmesi de gerekebilir. Tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenecektir.

Hamilelikte çamur gibi kahverengi akıntının geçmesi için uzman önerileri şunlardır;

Gün içinde bol bol istirahat edin ve stres seviyenizi kontrol altında tutmaya çalışın. Evdeyseniz sık sık yatıp uyumanız önerilir.

Gebelikte ve bilhassa kahverengi akıntı görüldüğü zamanlarda yorucu işler yapmamaya, ağır bir şey kaldırmamaya özen gösterin. Yükseğe uzanmayın ya da aşağı eğilmeyin.

Hamilelikte Kahverengi Akıntı Leke Kanama Gelmesinin En Önemli Nedenleri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT