01 Mart 2021, Pazartesi 13:09

Gece Tok Tutan Besleyici Biberon Maması Nasıl Yapılır

Gece Tok Tutan Besleyici Biberon Maması Nasıl Yapılır

Anne sütü bebeklerin beslenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle ilk 6 aylık dönemde bebeğe anne sütünden başka bir şey verilmemesi önerilir. Fakat kimi zaman anne sütü bebek beslenmesinde yetersiz kalmaktadır. Biberon mamaları bazen yalnız olarak kullanılmakta, bazı durumlarda da anne sütüyle beraber verilmektedir.

Biberon Maması Nasıl Hazırlanır?

Mama kutusunda yazan talimatlar dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Biberon maması hazırlanırken 30cc miktardaki suyun içerisine bir ölçek mama koyulmalıdır. Bu sırada su, mamadan önce eklenir.

Biberon maması hazırlarken içme suyu tercih edilmelidir. Kaynamış olsa dahi musluk suyundan uzak durulmalıdır. Su 5 dakika boyunca kaynatılmalı ve ılıdıktan sonra toz mama ilâve edilmelidir. Pet şişede içme suyu kullanılsa bile mutlaka kaynatılmalıdır. Mama ölçüsünü doğru ayarlayabilmek için biberona ilk olarak su, ardından toz mama aktarılmalıdır. Sonra iyice çalkalanarak karışması sağlanmalıdır.

Mamayı bebeğinize yedirmeye başlamadan evvel uygun ısıda olup olmadığına da bakmanız gerekir. Bebeklerin bazıları mamanın daha ılık olmasını isteyebilir. Sıcaklığını anlamak için bileğinize bir-iki damla damlatmanız yeterlidir. Aşırı sıcak değilse bu mama ile bebeğinizin karnını doyurabilirsiniz. Çok sıcaksa biraz soğumasını beklemelisiniz.

Mamayı az koyduğunuz takdirde bebeğiniz bununla doymayacaktır. Eğer fazla verirseniz bu sefer de kanındaki elektrolit oranı yükselecek ve bu durum bebeğinizin böbreklerine zarar verecektir.

Bebeğe biberonla mama verilirken yarı dik pozisyonda olmasına dikkat edilmelidir. Yatay veya tam dik olmamalıdır. Zira mamanın ciğerlerine kaçma riski mevcuttur. Bundan dolayı bildirdiğimiz pozisyon en ideal olanıdır.

Bebekler İçin Gece Biberon Maması Tarifi

 1. 300 ml süt
 2. 1 yemek kaşığı pekmez
 3. 1 tatlı kaşığı irmik
 4. Yarım muz

Süt tencereye alınıp ısıtılır. Ardından irmik ve pekmez ilâve edilip karıştırılır. Sonra muz eklenir ve blenderdan geçirilir. Hepsi bundan ibarettir! Bir müddet soğumaya bırakılır. Böylece tadı daha güzel olacaktır. Uyumadan önce veya geceleyin içirilir.

Bebekler İçin Besleyici Biberon Maması Tarifi

 1. 1 su bardağı doğal inek veya keçi sütü
 2. 1 adet muz
 3. 3 adet hurma
 4. 3-5 adet bebe bisküvisi
 5. 8-10 adet fındık

Cezveye 1 bardak süt eklenir. Hurmaların çekirdekleri alınır ve süte ilâve edilir. Biraz ısıtılarak yumuşaması sağlanır. Bebe bisküvisi, muz ve fındık karıştırma kabına koyulur. Hurmalı süt de dökülüp blender ile çekilir. Biberon deliğinden rahatlıkla geçebilecek kıvamda olmalıdır. Sonra biberona doldurularak bebeğe verilebilir. Araştırmalara göre 3 hurma ile 1 bardak sütün besin içeriği günlük vitamin gereksinimini karşılamaya yeterlidir. Bebeğinize sabahleyin böyle bir mama vererek güne enerjik bir başlangıç yapmasını sağlayabilir; vitamin ihtiyacını doğal yoldan giderebilirsiniz.

Bebekler İçin Proteinli Biberon Maması Tarifi

 1. 1 adet bıldırcın yumurtası
 2. Yarım muz
 3. 3 adet cici bebe bisküvi
 4. 1 tatlı kaşığı pekmez yada bal
 5. 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
 6. 175 ml süt

Bol Proteinli Biberon Maması Tarifi Yapılışı

 1. Bıldırcın yumurtası iki dakika haşlanır.
 2. Bisküvi, pekmez, yulaf ezmesi ve muz karıştırma kabına alınır. Malzemeler ilk olarak blenderdan geçirilir. Daha sonra süt ilâvesi yapılır ve yine iyice çekilir.
 3. Süzgeçten geçirilip biberonla bebeğe yedirilebilir. Bu nefis mama bebeğinizin damak tadına hitap ederken vücuduna da protein takviyesi olacaktır. Bunun da sizi ne kadar mutlu edeceği şüphesizdir. Şimdiden miniklere âfiyet, bal, şeker olsun!

Tok Tutan Biberon Maması Tarifi

Malzemeler

 1. 1 yemek kaşığı irmik
 2. 1 yemek kaşığı pirinç unu
 3. 2 bardak su
 4. 1 tatlı kaşığı pekmez

Su, pirinç unu ve irmiği cezveye alıp devamlı karıştırarak kaynatın. Ilıdıktan sonra pekmez katın. Kaşıkla yedirebilirsiniz veya biraz daha su ekleyip biberonla da verebilirsiniz. (Tabii ki biberonun ucunu biraz genişletmelisiniz.)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT