05 Ağustos 2021, Perşembe 01:35

Geçici Çift Görme Neden Olur Nasıl Anlaşılır Geçer Neyin Belirtisidir

Geçici Çift Görme Neden Olur Nasıl Anlaşılır Geçer Neyin Belirtisidir

Diplopi yani çift görme sinir kökenli bir rahatsızlıktır. Görme akışını bozan birtakım nedenlerin sonucunda diplopi yani geçici çift görme meydana gelir. Beyin dokusu etrafında oluşan kitle dokularında ve göz bölgesi etrafındaki kitle oluşumu sonucunda diplopi oluşur. Göz ve beyindeki herhangi bir sinirde sorun oluşması sonucunda çift görme meydana gelir.

Çift görme rahatsızlığı göz kaslarında ve göz kaslarına giden sinirlerde veya beyindeki bir hastalık sonucunda oluşur. Sağlıklı bireylerin gözleri, göze gelen ışınların beyinde net bir görüntü oluşturmasıyla gerçekleşir. Ancak bazı kişilerin iki göz arasında uyum bozukluğu vardır. Yani tek gözle etrafa baktığında beyinde tek bir görüntü oluşurken, iki gözle birden baktığında etrafındaki objelerin retinaya farklı açılarda düşmesiyle karmaşık ve ikili görme meydana gelir. Bunun sonucunda da diplopi yani çift görme problemi ortaya çıkar. Çift görme problemi yaşayan kişilerin göz doktoruna görünmeleri gerekir. Bazı durumlarda hastaların nörolojik muayeneden geçmesi gerekir.

Çift Görme Nedenleri Nelerdir

Çift görme (diplopi) birçok hastalığın nedeni olarak karşımıza çıkabilir yahut psikojenik olarak da yaşanabilmektedir. Diplopinin altında yatan nedenlerin bazıları şunlardır;

 • Şiddetli göz kurulukları (sjögren) veya yetersiz göz yaşı çift görme problemine neden olabilir.
 • Katarakt gibi gözün birden fazla görüntü oluşturmasına neden olan göz problemleri de çift görme sorununa yol açabilmektedir.
 • Gözlük veya lens olmadan daha iyi görebilmek adına geçirilen LASIK veya PRK gibi cerrahi operasyonlar gözdeki kornealara değişiklik yapıldığından geçici olarak çift görme sorunu yaşanabilir.
 • Göz kasları ile ilgili sağlık problemi olan kişiler diplopi yani çift görme sorunu yaşayabilir. Sağlıklı bireylerin göz fonksiyonları birbiriyle uyumlu çalışır, her iki göz de simetriktir. Ancak bazı kişilerde iki göz uyumu arasında problemler, çift görmeye neden olabilir.
 • Sinir sisteminde meydana gelen inme, kısmi felç gibi sağlık sorunları da diplopiye neden olabilir.
 • Gözdeki sinirler darbe sonucunda hasar görebilir. Bu hasar sonucunda çift görme gibi görme problemlerine neden olabilir.
 • Beyin sinüs boşluklarında veya damarlarında oluşan tıkanıklıklar çift görme sorununa yol açabilir.
 • Aşırı bitkinlik ve yorgunluk yaşayan kişilerde geçici çift görme sorunu yaşayabilirler.
 • Kraniyal sinir felci, şaşılık  gibi durumlarda gözler ayrı yönlere baktığında çift görme meydana gelebilir.
 • Aşırı miktarda alkol alımı kısa süre içerisinde çift görmeye neden olabilir. Diplopinin en sık sebepleri arasında yer alır.
 • Gözün en ön kısmında yer alan damarsız ve saydam bir yapıya sahip olan kornea yapısında bir takım bozulmalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda kişi çift görme sorunu yaşayabilir.
 •  Kafa travması veya baş yaralanması gibi durumlar aniden ortaya çıkan diplopi yani çift görmeye yol açabilir.
 • Şeker hastalığının göz rahatsızlıklarına neden olduğu bilinmektedir. Yüksek şeker hastalarının bazılarında çift görme rahatsızlığı ortaya çıkabilir.
 • Beyin şişmesi, beyin anevrizması ve beyin tümörleri, çift görme problemine yol açabilir. Tümör, vücuttaki tüm işlevleri etkilediğinden, göz duyusunu da etkileyebilir. Yani diplopi yaşayan kişilerin, beyninde tümör olma ihtimali olabilir.

Çift Görme ( Diplopi) Nasıl Tedavi Edilir?

Diplopi tedavisi çift görme sorunun altında yatan nedenlere bağlı olarak farklılık gösterir. Çift görme rahatsızlığı görme terapisti eşliğinde, ilaçlarla, göz bantları, göz damlası, punktal tıkaçlar, göz vitaminleri, gözlük, cerrahi yöntem veya prizma lensler ile tedavi edilmesi mümkündür. Göze yapılan testler sonucunda doktorunuz çift görmenin nedeninin teşhisini yapar ve uygun bir tedavi yöntemi uygular. Şayet beyin hasarı, tümör, inme, kafa travması veya aniden ortaya çıkan çift görme durumu söz konusu ise sizi muayene ettikten sonra nörolojiye veya beyin cerrahına gönderebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT