10 Ağustos 2022, Çarşamba 05:36

Genital Sivilce Neden Olur Tedavisi Nasıldır Bitkisel Tedavisi

Genital Sivilce Neden Olur Tedavisi Nasıldır Bitkisel Tedavisi

Genital bölgede sivilce hem erkeklerde hem de kadınlarda sık karşılaşılan bir problemdir. Genital bölgemiz uzun süre kapalı ve havasız kaldığından bu bölgede kolaylıkla sivilce meydana gelir.Genital sivilce için Cildiye doktoruna gidilir.

Genital bölgede sivilce hem erkeklerde hem de kadınlarda sık karşılaşılan bir problemdir. Genital bölgemiz uzun süre kapalı ve havasız kaldığından bu bölgede kolaylıkla sivilce meydana gelir.Genital sivilce için Cildiye doktoruna gidilir. Genital sivilcelerin tedavisinde benzoil peroksit içeren kremler ve ilaçlar kullanılır. Ayrıca genital sivilcelerden aşağıda bildireceğimiz bitkisel tedavi yöntemleri ile de kurtulabilirsiniz.

Genital Bölgede Sivilce Neden Olur?

Çok Dar İç Çamaşırları Giymek

Çok dar emici olmayan iç çamaşırları giymek nemi bölgede hapsedebilir. Bu nem de kasık bölgesinde genital sivilceye neden olabilir. Bu nedenle çok dar olan çamaşır giyilmekten kaçınılmalı, çamaşırlar pamuklu tercih edilmelidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Uçuk

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve uçuklar sivilce gibi görünen şişlik oluşturan lezyonlara neden olabilir. Ancak kişide bu tür durumların yanında görülen başka belirtiler de olmaktadır.

Adet Dönemi Sivilceleri

Kadınlar adet dönemlerinde vajina bölgesinde sivilcelenme yaşayabilmektedir.Bunun sebebi ise adet döneminde kullanılan petler sebebiyle ısı sıkışmasıdır. Bu tür sivilceler çok uzun sürmez ancak bu tür sivilceler tekrar oluşmaya devam ederlerse altta yatan başka bir durumun varlığına işaret etmektedir.

Hormonal Dengesizlikler

Vücuttaki hormonal dengesizlikler birçok sağlık problemlerine yol açmaktadır. Vücutta meydana gelen hormonal dengesizlikler gözeneklerin tıkanmasına sebep olan sebum üretimine yol açmaktadır. Gözenekler kapandığı bölgelerde vajina bölgesi dahil sivilceler oluşabilmektedir.

Kontakt Dermatit

Genital bölgede görülen sivilcelerin bir sebebi ise kontakt dermatit olabilir. Bu durum cilde temas eden herhangi bir maddeye tepki olarak meydana gelir. Genital bölgelerde görülen kontakt dermatit aşağıdaki hassasiyetler sebebiyle meydana gelebilir:

  1. Köpük banyosu ve sabunların kullanımı (özellikle parfüm içerikli olanlar)
  2. Deodorantlar, losyonlar veya parfümlerin kullanımı
  3. Tampon veya hijyenik ped kullanımı
  4. Spermisitler, prezervatifler, yağlayıcılar veya cinsel uyarılma eşyalarının kullanımı
  5. Reçetesiz satılan bölgesel ilaçların kullanımı
  6. İç çamaşırın temizliğinde kullanılan çamaşır deterjanı ciltte hassasiyet oluşturabilir

Molluskum Kontagiozum

Molluskum kontagiozum vücutta genital bölge dahil sivilce oluşumuna yol açan virüs sebepli enfeksiyonlardır. Bu hastalık için her zaman tedavi gerekmese de bölgesel kremler veya oral olarak alınan ilaçlar ile tedavisi mümkündür

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı)

Kıl kökü iltihabı da genital bölgede sivilceye neden olabilir. Kıl kökü sebepleri arasında sık sık traş olmak, dar iç çamaşırı giymek, nemi emmeyen ve hava girmesini engelleyen çamaşırlar giymek, kılların iç doğru uzaması, kirli havuza girmek veya küvette bulunmak sayılabilir. Bu tür sebeplerden dolayı genital bölgede kıl kökü iltihabı meydana gelebilir.

Genital Sivilce Bitkisel Tedavisi

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin pH dengeleme özelliği vardır. Ayrıca elma sirkesinde bulunan mantar ve bakteri karşıtı özellikler sayesinde iltihapları geçirme özelliği oldukça yüksektir.1 bardak su ile 1 bardak  elma sirkesini güzelce karıştırın. Sonrasında genital bölgede sivilce olan yeri bununla yıkayın. Bu yöntemi sivilceler geçene dek günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Lavanta Özü Yağı

Lavantada bulunan iyileştirici ve antiseptik özelikler genital bölgede oluşan sivilceleri birkaç günde geçirir. Öncelikle genital bölgenizi su ile yıkayın ve kurulayın. Sonrasında lavanta özü yağından birkaç damla genital bölgede sivilce olan bölgeye uygulayın ve bekletin.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı genital sivilceler dahil birçok cilt problemi için bulunmaz nimettir. Bir damla çay ağacı yağı ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırın. Sonrasında bu karışımı genital  bölgedeki sivilceler üzerine sürün ve bekletin. Bu yöntemi günde 2 kez tekrarlayın.

Aynı Sefa Bitkisi

Aynı sefa bitkisi antiseptik, astrenjan(kanama durduran, damar büzen) ve iltihap sökücü özellikleri açısından zengindir. 1 yemek kaşığı zeytinyağını ısıtın. Sonrasında içine aynı sefa bitkisini batırın ve 1 gece bu şekilde bekletin. Ertesi sabah bitkiyi çıkarın ve yağı 3 kez genital bölgedeki sivilceler üzerine sürün.

Eğer aynı sefa bitkisi temin edemezseniz, piyasada bulunan aynı sefa bitki kremleri ve merhemlerini de kullanabilirsiniz.

Sıcak Kompress

Sıcak kompres de genital bölgedeki sivilceye doğal çözümdür. Sivilce tedavisinde en etkili doğal yöntem sıcak kompress uygulamasıdır. Temiz bir havluyu sıcak su ile ıslatın ve sivilceler üzerinde birkaç dakika bekletin. Bu uygulamayı günde 2 kez uygulayın. Bu yöntem hem cildi yumuşatır hem de sivilcenin oluşturduğu acıyı dindirir. Dahası sıcak kompress uygulaması enfeksiyonun yayılmasını da önleyecektir.

Mısır Unu

Mısır ununun ekstra nem ve sebumu emer. Bu yüzden genital bölgede bulunan sivilce üzerine mısır unu serpiştirin. Bu sayede genital bölge temiz ve kuru kaldığından sivilce için elverişsiz bir ortam oluşacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. EMELI

    BENDE HEP SIVILCELER DEN kurtulmanin yolunu ariyordum ve simdi buldum bundan sonra sivilce giderme kiremi kulanicam ya arkadaslar bir sey diycem benim bir tane kuzenim var onda hic sivilce cikmiyor sizce neden olabilir

 
 
KAPAT