21 Haziran 2021, Pazartesi 14:03

Geniz Eti Ameliyatı Ne Kadar Sürer Geniz Eti Tedavisi Nasıl Yapılır

Geniz Eti Ameliyatı Ne Kadar Sürer Geniz Eti Tedavisi Nasıl Yapılır

Adenoid yani diğer adıyla geniz eti, boğaz ile burun arasında yer alan küçük bir doku parçasıdır. Adenoid, bademciğin hemen üstünde yer alır. Adenoid vücudumuzun bağışıklık sisteminin bir parçası olup, vücutta oluşan enfeksiyonla mücadele eder. Her insanda adenoid bulunur. Yaş büyüdükçe 12-13 yaşlarında küçülür yahut kaybolur. Geniz eti büyümesi halinde genizden konuşma, burundan nefes almada zorluk, tıkalı burun ve horlama gibi belirtiler ortaya çıkar. Geniz eti büyümesi ameliyatla tedavi edilebilir. Geniz eti ameliyatı ortalama 20 dakika sürer.

Adenoid (Geniz Eti) Nedir?

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı İbrahim Akın şöyle anlatıyor;

Adenoid yani geniz eti burun ile boğaz arasında bademciğin üzerinde yer alan küçük bir doku parçasıdır. Adenoid, burundan içeri giren bakteri ve enfeksiyona karşı savaşmakla görevlidir. Bağışıklık sisteminin bir parçası olan adenoid solunum yoluyla giren mikropların vücuda girmesini engeller.

Adenoid (Geniz Eti) Büyümesi Nedenleri Nelerdir?

Vücuda solunum yoluyla giren mikroplarla savaşan adenoid bazen bakteriler tarafından boğularak iltihaplanır. İltihaplanması sonucu adenoidin (geniz etinin) büyümesine neden olur. Geniz eti enfeksiyonun azalmasıyla küçülerek normal haline geri döner. Fakat bazen kalıcı olarak büyük kalabilir. Geniz eti büyümesi daha çok çocuklarda görülürken yetişkinler de görülebilir. Hatta bazı çocuklar doğuştan büyük geniz etine (adenoid) sahip olabilirler. Geniz eti büyümesine neden olan durumlar şunlardır;

Enfeksiyon:

Solunum yolula giren viral veya bakteriyel enfeksiyonlar.

Alerji:

Saman nezlesi (alerjik rinit), polen gibi burun boşluğu ve genizde yaygın olarak görülen alerjik durumlar

Genetik:

Aileden yahut yakın akrabalarından birisinde geniz eti büyümesi olan kişiler doğuştan büyük geniz etine sahip olabilirler.

Kimyasallar:

Bazı kozmetik ve temizlik ürünler, sigara dumanı, kirli hava gibi geniz etini tahriş eden kimyasalların solunmasıyla geniz eti büyüyebilir.

Adenoid (Geniz Eti) Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

 • Burundan nefes alırken zorlanma
 • Uykuda sürekli ağız açık uyuma
 • Genizden konuşma
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Uykudayken horlama
 • Uykudayken birkaç saniye süreyle nefesini tutma (uyku apnesi)
 • Burnun sürekli tıkalı olması
 • Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları, kulak ağrısı, işitmede güçlük
 • Boğazda ağrı, yutkunmada zorluk
 • Boyunda şişmiş bezler
 • Ağız kuruluğu, dudakların çatlaması
 • Ağız kokusu
 • Nefes alırken hırıltılı ses çıkması

Adenoid (Geniz Eti) Büyümesi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Adenoid büyümesi belirtileri taşıyorsanız öncelikle Kulak Burun Boğaz (KBB) polikliniğinden randevu almalısınız. Doktorunuz kulak burun boğaz muayenesi yapacaktır. Geniz eti, ağzın içine bakıldığında direk görülmediği için, doktorunuz adenoid ebatına bakmak için şu yöntemleri kullanır;

Burunun içerisine ince, esnek bir endeskop gönderilerek geniz etinin büyüklüğü ve burunun gerisinde kalan açıklığı tıkayıp tıkamadığın görülür. Doktorunuz durumunuza göre boğaz röntgeni de çekebilir.

Adenoidde oluşan enfeksiyonu kontrol edebilmek için kan testi isteyebilir. Bazı ağır hastalarda ise uyku apnesi olup olmadığını anlayabilmek için bir gece klinikte kalması istenilir. Klinikte kalmasının sebebi, beyin aktivitesi elektrotlar ile kişinin uyurken nefes alması izlenir. Bu işlem ağrısız bir uyku çalışmasıdır.

Adenoid (Geniz Eti) Büyümesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Adenoid yani geniz eti büyümesi her hastaya ameliyat gerektirmez. Doktor geniz eti büyümesi teşhisi koyduktan sonra kişinin durumunun şiddetine göre tedavi yolu çizer. Öncelikle antibiyotik ilaçla tedaviye başlanır, şayet geniz etinde iltihaplanma yoksa adenoidin kendi kendine küçülmesi beklenir. Fakat adenoid (geniz eti) hastada;

Sürekli orta kulak iltihabına,

Uyku apnesine,

Hastanın zor nefes almasına,

Konuşma bozukluğuna,

Sık sık adenoid iltihaplanmasına sebep oluyorsa geniz eti ameliyatı yapılarak tedavi sonlandırılmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT