05 Ağustos 2020, Çarşamba 10:41

Geralgine-K Tablet Ağrı Kesici Ne İlacı Nasıl Kullanılır Yan Etkileri

Geralgine-K Tablet Ağrı Kesici Ne İlacı Nasıl Kullanılır Yan Etkileri

Geralgine-K Nedir  Nasıl Kullanılır Yan Etkileri Nelerdir?

Geralgine-K ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlardandır. Fiyatı:7,91 TL'dir. Geralgine-K akut, orta ve şiddetli ağrıların kısa süreli tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Migren, diş ağrısı, nevralji, baş ağrısı, dismenore ve benzeri ağrıların giderilmesinde etkili olan Geralgine-K akut, sırt ağrılarının, kas ağrılarının ve romatizmal ağrıların ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur.

Geralgine-K Nasıl Kullanılır?

Geralgine-K ağız yoluyla kullanılır. Bir bardak suyla beraber yutulmalıdır. Geralgine-K, yetişkinlerde ve 12 yaş sonrası çocuklarda kullanılabilir. Tavsiye edilen günlük doz 2 tablet olup, 24 saat içerisinde 4 tabletin üzerine çıkılmamalıdır. Bu dozaj dört parçaya ayrılarak gün içine yayılabilir ve en az 6 saat ara vermek şartıyla uygulanabilir. Etkili tedavi süresinin ve doz oranının en düşük oranı ayarlanmalıdır.

Doz aşımı yapılmamalıdır ve aksi bir durumda derhal doktora müracaat edilmelidir.

Geralgine-K ilacının, 3 günden daha fazla kullanılmaması gerekir. 3 günlük kullanıma rağmen ağrılarınızda herhangi bir iyileşme olmazsa, hekiminizi bilgilendiriniz.

Geralgine-K Kimler Kullanamaz?

 1. Ciddi düzeyde böbrek veya karaciğer yetmezliği bulunanlar Geralgine-K kullanmamalıdır.
 2. Yüksek kan basıncına sahip olanlar, kan basıncını azaltıcı ilaç kullananlar veya kalp ritim bozukluğu yaşayanlar Geralgine-K kullanımından uzak durmalıdır.
 3. Geralgine-K ilacı; Dilsulfiram kullanmakta olanlar için uygun değildir. Dilsulfiram, uzun süreli kronik alkol bağımlılığının tedavisinde etkilidir ve Geralgine-K kullanımına engeldir.
 4. Lityum karbonat dahil herhangi bir depresyon ilacı, klozapin ve başka bir anksiyete ilacı ya da sakinleştirici ilaç tedavisi görenler Geralgine-K kullanmamalıdır. Ayrıca anksiyete (gerginlik) bozukluğuna sahip olanlar da Geralgine-K kullanımından kaçınmalıdır.
 5. Solunum yolu tıkanıklıklarının tedavisinde etkili olan Efedrin veya Teofilin ilacını kullanıyorsanız, Geralgine-K'den uzak durmanız gerekmektedir.
 6. Tıkayıcı uyku apnesi sendromuna bağlı olarak bademcik ya da geniz eti aldırma işleminin ardından çocuk ve adölesanlarda (0-18 yaş grubunda) ağrının yatışması amacıyla Geralgine-K kullanılmamalıdır.
 7. Solunum rahatsızlıklarına sahip çocukların Geralgine-K kullanmaması gerekir.
 8. Kodeini çok çabuk morfine metabolize ettiği bilinen hastalarda Geralgine-K tedavisi uygulanmamalıdır.
 9. Emzirme döneminde Geralgine-K alınmamalıdır.
 10. Geralgine-K, 12 yaş öncesi çocuklara verilmemelidir.
 11. Ayrıca kafein, parasetamol, kodein ya da ilacın yapısındaki maddelerden herhangi birine yönelik ciddi hassasiyetiniz (alerjiniz) mevcut ise Geralgine-K kullanımından sakınmalısınız.

Geralgine-K Yan Etkileri Nelerdir?

Bütün ilaçlarda olduğu üzere, Geralgine-K’nın yapısındaki maddelere karşı hassasiyeti bulunan bireylerde yan etkiler görülebilir.

Aşağıdakilerden biri ile karşılaşırsanız, Geralgine-K’yı kullanımını sonlandırınız ve hiç vakit kaybetmeden hekiminize başvurunuz ya da hemen size en yakın hastanenin acil servisine müracaat ediniz:

 1. Alerjik reaksiyonlar (aşırı hassasiyet)
 2. Anjioödem (ellerde, bileklerde, ayaklarda, göz kapaklarında, boğaz, ağız, dil ve dudaklarda şişme)
 3. Anafilaktik şok (tansiyonun düşmesine ve nefeste daralmaya sebep olan kritik bir alerjik reaksiyon)
 4. Cilt döküntüsü

Bunların hepsi çok kritik yan etkilerdir. Şâyet bu durumlarla karşılaşırsanız bu, sizin Geralgine-K’ya yönelik ciddi alerjinizin olduğunu gösterir. Acil tıbbî müdahale yapılması ya da hastaneye yatırılmanız gerekebilir.

Yaygın olan yan etkiler

 1. Baş dönmesi
 2. Baş ağrısı
 3. Devamlı uyku durumu
 4. Karıncalanma, yanma hissi ya da uyuşma benzeri duyusal problemler
 5. Üst solunum yolu enfeksiyon şikayetleri
 6. Kusma
 7. Bulantı
 8. Üst karın bölgesinde ağrı, rahatsızlık ve hazımsızlık hissi
 9. Karın ağrısı
 10. Kabızlık
 11. Çok fazla mide ve bağırsak gazı

Yaygın olmayan yan etkiler

 1. Mide ve bağırsak kanalında kanama
 2. Uzun süreli kullanımda böbrek yetmezliğine sebep olabilen böbrek hasarı (papiller nekroz)

Seyrek görülen yan etkiler

 1. Kan pulcuğu (pıhtılaşmayla görevli kan hücreleri) miktarında düşüş (trombositopeni), akyuvar sayısının azalması (lökopeni), kan hücrelerinin azalması (pansitopeni)

Bu yan etkilerin parasetamol'la sebep-sonuç ilişkisi yoktur.

 1. Trombosit (kan pulcuğu) sayısının azalmasından kaynaklanan deri altı kanaması
 2. Karaciğer hasarı
 3. İshal,
 4. Deri döküntüsü, egzama, alerjik ödem, kaşıntı, yüzde, dilde ve boğazda şişlik (anjiyoödem), yaygın akıntıyla seyreden  döküntüler (akut generalize eksantematöz püstülozis), el, yüz ve ayakta dantel benzeri kızarıklığa sebep olan, aşırı hassasiyet (eritema multiforme)
 5. Stevens-Johnson sendromu (cilt ve mukoza zarının ilaç ya da enfeksiyona yönelik aşırı biçimde reaksiyon göstermesiyle gelişen bir hastalıktır)
 6. Toksik epidermal nekroliz (Lyell sendromu) (ilaç ve bazı enfeksiyonlar sebebiyle ortaya çıkabilen deri rahatsızlığı)
 7. Aşırı miktarda alınması durumunda hepatik nekroz
 8. Akciğer nefes darlığına neden olacak astım benzeri şikayetler (bronkospazm)

Çok seyrek görülen yan etkiler

 1. Agranülositoz (kandaki beyaz hücre sayısının azalmasıyla belirgin bir hastalık)

Sıklığı bilinmeyen yan etkiler

 1. Pozitif alerji (duyarlılık) testi (alerji testinin pozitif çıkması)
 2. Merkezî sinir sisteminde uyarılma, uyku hali (somnolans), baş dönmesi ve beyinde iltihaplanma (ensefalopati), gerginlik, uykusuzluk
 3. İmmün trombositopeni (deri içerisine kanamalar neticesi meydana gelen küçük kırmızı döküntüler ve kolay çürük oluşumu)
 4. Kalp çarpıntısı
 5. Titreme
 6. Çarpıntı
 7. İlaç bağımlılığı
 8. Akut pankreatit (Pankreasın farklı düzeylerde hasar alması)
 9. Ağızda kuruluk
 10. Terleme
 11. İdrar yapmada zorluk

Bu ilacı, ambalajında yer alan yönergeler doğrultusunda kullanırsanız bağımlılığa yol açması zayıf bir ihtimaldir. Aşağıda bildirilenlere sahipseniz, doktorunuza başvurmanız gerekir:

 1. İlacı daha uzun süre kullanmaya gereksinim duyuyorsanız.
 2. Tavsiye edilen dozdan daha fazla dozda ilaç kullanmanız gerekiyorsa.
 3. İlaç kullanımına ara verdiğinizde kendinizi kötü hissediyor fakat ilaca yeniden başladığınızda kendinizi iyi hissediyor iseniz.

Eğer bu prospektüs içerisinde yer almayan herhangi bir yan etki gözlemlerseniz hekiminize ya da eczacınıza bildiriniz.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde bildirildiği biçimde gruplandırılmıştır:

Çok yaygın: 10 hastanın en az birinde rastlanabilir.

Yaygın: 10 hastanın birinden az, ancak 100 hastanın birinden fazla karşılaşilabilir.

Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, ancak 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.

Seyrek:1.000 hastanın birinden az rastlanabilir.

Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Geralgine-K'den kaynaklanan istenmeyen etkiler çoğunlukla nadir olarak oluşur ve ilacın bırakılmasıyla sonlanır. Parasetamolün 10 gramdan (20 tablet GERALGİNE-K'den) daha fazla alınması halinde zararlı etkiyle karşılaşılma olasılığı vardır. Kafeinin günlük 520 mg’a kadar kullanımının sağlıklı bireylerde herhangi bir yan etkiye sebep olmadığı saptanmıştır. Fakat kafeine duyarlı ya da kafein kullanmayan bireylerde aşırı doz alımlarında birtakım istenmeyen etkiler görülebilir. Bunlar: Aşırı tepki verme, titreme, sinirlilik, uykusuzluk, baş ağrısı, endişe,  kalp atım bozukluğu, kulak çınlaması, mide-kalınbağırsak rahatsızlıkları, hızlı solunum ve idrarda artıştır.

Bu istenmeyen etkilerin görüldüğü bireyler GERALGİNE-K ya da kafein içeren başka ilaçların kullanımına son vermelidirler. Kafeinin düzenli alımının ardından kullanımına ara verildiğinde, 1 hafta devam edecek çeşitli belirtiler nüksedebilir. Bunlar: Yorgunluk, dikkatte azalması ve baş ağrısıdır.

Kodeinin düzenli olarak uzun süre kullanılması bağımlılık yapmakta olup, tedavi bırakıldığında irritabilite semptomlarına ve huzursuzluğa sebep olur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT