Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
05-06-2016 06:04 | Güncelleme : 12-09-2022 17:01

Geyik Etinin Fiyatı, Nerede Satılır Ve Faydaları Nelerdir?

Google News

Geyik eti, protein açısından zengin yapısı, düşük yağ içeriği (özellikle doymuş yağ) ve bol miktarda demir, B12 vitamini...

Geyik Etinin Fiyatı, Nerede Satılır Ve Faydaları Nelerdir?

Geyik eti, protein açısından zengin yapısı, düşük yağ içeriği (özellikle doymuş yağ) ve bol miktarda demir, B12 vitamini, riboflavin, niasin ve B6 vitamini özleriyle en sağlıklı ve en besleyici et çeşitlerindendir. 113 gram geyik eti günlük protein ihtiyacının %68.5'ini karşılar. Bu miktar geyik eti yalnızca 179 kalori ve 1.4 gram doymuş yağ içerir. Geyik eti, dana etinden daha az kalori ve içeriği ile diyet yapanlar için de ideal bir besindir.

Geyik etini Türkiye'de satışta bulmanız zor, yurtdışından alibaba sitesinden kilosu 20 euroya sipariş verebilirsiniz.

Geyik etinin demir oranı yüksektir

113 gram geyik etinde yaklaşık 8 mg demir vardır. Günlük demir ihtiyacı kişiden kişiye değişiklik gösterir. 6 aya kadar 0,27mg , 7-12 aylık 11 mg, 1-3 yaş 7 mg, 4-8 yaş 10 mg, 9-13 yaş 8 mg, ergenlikten sonra ise kadın ve erkeklerdeki demir ihtiyacı değişir, yetişkin bir erkeğin demir ihtiyacı 8mg kadınınki ise 18 mg’dır. Yani 113 gram geyik eti, yetişkin bir erkeğin günlük demir ihtiyacının tamamımı karşılar.

Geyik eti hormonsuzdur

Piyasada satılan dana etleri hormon iğneleri ve antibiyotiklerle büyür, geyik etinde ise böyle bir durum söz konusu değildir, gönül rahatlığı ile tüketilebilecek bir ettir.

Geyik etinin kalorisi düşüktür

113 gram geyik eti yaklaşık 180 kaloridir, buna karşılık aynı gramajdaki dana eti ise 372 kalori içerir. Sağlıklı bir diyet programı uygulamaya çalışan ve kilo vermek için kalori alımına dikkat eden kişiler dana eti yerine geyik eti tercih ederek, kaloriden epey tasarruf edebilirler.

Geyik Etinin Fiyatı, Nerede Satılır Ve Faydaları Nelerdir?

Geyik eti B vitaminleri açısından zengindir

Geyik etinin bir diğer yararı da B12 vitamini, B6 vitamini, niasin (B3) ve riboflavin de dahil olmak üzere B vitamin gruplarının önemli bir kaynağı olmasıdır. B vitamini ise vücudumuz için en gerekli vitaminlerdendir, bu vitaminin eksikliğinde çeşitli sağlık sorunları baş gösterir. Vitamin B12, kalp hastalığı ve kanser riskimizi azaltmak için folat minerali ile  birlikte çalışır, protein ve yağların enerjiye dönüşmesini sağlar. Niasin, enerji üretiminde önemli bir rol oynar, hücreler arası irtibatı sağlar, kanseri önler. 200 gram geyik eti 12.74 mg içeriği ile günlük niasin ihtiyacının %85’ini,  0.74 mg B6 oranı ile günlük günlük B16 ihtiyacının %53’ünü karşılar.

Geyik eti fosfor deposudur

Fosfor, vücudumuzun normal şekilde çalışması için hücreler tarafından gerekli bir mineraldir. Enerji verir ve kimyasal dengenin korunmasına yardımcı olur. 200 gram geyik eti 420 mg fosfor içeriği ile günlük fosfor ihtiyacının%60'ına tekabül eder.

Geyik etindeki besin değerleri şu şekildedir;

 1. B1 Vitamini
 2. B2 vitamini
 3. Vitamin B3
 4. Vitamin B5
 5. B6 Vitamini
 6. B12 vitamini
 7. folat
 8. D vitamini
 9. E vitamini
 10. Fosfor
 11. Selenyum
 12. Bakır
 13. Çinko
 14. Magnezyum
 15. Manganez
 16. Potasyum
 17. Omega 3 yağ asitleri
 18. Amino asitler

Bufalo Eti Yenir mi, Helal mi Ve Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Kaz Etinin Faydaları Nelerdir, Kaz Eti Nereden Temin Edilebilir? Tıklayınız

Deve Eti Nerede Satılır, Deve Etinin Faydaları Nelerdir Tıklayınız

Ördek Etinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Tavşan Eti Yenir mi Ve Tavşan Etinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

At Sütünün Sağlığa Faydaları Ve At Sütü Helal mi? Tıklayınız

Deve Sucuğunun Faydaları, Fiyatı Ve Deve Sucuğu Nereden Alınır? Tıklayınız

Kaz Yağı Neye İyi Gelir? Kaz Yağının Faydaları Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.