2018-04-08 02:43:54 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:43

Ginseng Çayı Nasıl Yapılır Ginseng Çayının Faydaları Ve Zararları

Ginseng enerji seviyesini yükselterek metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını artırır, baş ağrısını geçirir, sindirim sistemini harekete geçirir, akıl sağlığını geliştirir

Ginseng Çayı Nasıl Yapılır Ginseng Çayının Faydaları Ve Zararları

Ginseng enerji seviyesini yükselterek metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını artırır, baş ağrısını geçirir, sindirim sistemini harekete geçirir, akıl sağlığını geliştirir, stresi azaltır, akciğer fonksiyonlarını geliştirir, kandaki şeker seviyesini düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonları azaltır. Aynı zamanda kısırlık içinde doğal bir tedavi yöntemidir. Bu makalemizde ginseng bitkisinin ve ginseng çayının faydaları hakkında bilgiler vereceğiz.”

Ginseng, yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbında kullanılagelmiş sağlık için faydaları saymakla bitmeyen bir bitki türüdür. Ginsengin kökü yaprakları ve meyveleri tedavi amaçlı kullanılmaktadır. İçerisinde; bağışıklık güçlendirici, antioksidan, iltihap sökücü, stres karşıtı ve anti bakteri özellikler barındırır. Birçok ginseng türü vardır: Hindistan, Kore, Ginsengi, Sibirya Ginsengi Amerikan Ginsengi ve her tür ginsengin sağlık için ayrı ayrı yararları vardır.

Ginseng Asya ve Kuzey Amerika'da kullanılan en yaygın tıbbi bitkidir. Son yıllarda batı da bu bitkinin yararlarını fark etmeye başlamıştır. Günümüzde çok kullanılan 2 tür ginseng vardır: biri Asya diğeri Amerikan Ginsengidir. Bu bitkilerin çoğu çiftliklerde yetiştirilir ve ne kadar olgunlarsa o kadar yüksek besin içerdikleri için daha değerli sayılırlar.

Ginsengin Ve Ginseng Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Ginsengin içinde bulundurduğu bazı bileşikler ve beyin hücrelerini canlandırarak beyinsel fonksiyonları hafızayı ve konsantrasyonu arttırır. Düşünme yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız ginseng çayını düzenli olarak tüketmelisiniz.

Ginseng içerisinde bulunan tümör karşıtı birleşenler sayesinde akciğer, karaciğer, pankreas, yumurtalık ve mide kanserleri gibi kanser türlerinden koruyucu özelliğe sahiptir.Bunun yanında araştırmalar sigara içen insanların Ginseng çayın tükettikleri de içmeyenlere göre sigaraya bağlı daha az hastalığa yakalandığını göstermiştir.

Ginseng çayı düzenli tüketildiğinde enerji eksikliği ve bitkinliği karşı iyi geldiği görülmüştür. Ginseng çayı kanser hastalarında da enerji seviyesini arttırmaktadır.

Ginseng çayı doğal bir iştah kesicidir. Bu yüzden de kilo verimine veya kilo planlamasına yardımcı olur.

Ginseng çayını düzenli tüketiminde bağışıklığa yardımcı olur, stresi ve endişeyi azaltır.

Ginseng ginsenosides olarak adlandırılan özel ve benzersiz kimyasal bileşeni sayesinde sağlık açısından çok yararlıdır. Uzmanlar, zencefilin tıbbi kullanım için daha büyük bir potansiyele sahip olup olmadığını öğrenmek için zencefili sürekli olarak incelemektedir.

Ginseng çayı aynı zamanda doğal bir iştah kesici olarak fazla yemek yemeyi engeller. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak vücutta yağ yakılışını hızlandırır.

Ginseng çayı hipertansiyonu olan insanlar için de çok yararlı bir içecektir. Kandaki tansiyonu düzenleyerek rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi ile hipertansiyonu ve endişeyi azaltır.

Ginseng, soğuk algınlığıyla mücadelede yardımcı olan antikor gibi proteinin üretimini arttırmakta da etkilidir.

Ginseng aynı zamanda diyabette kandaki şeker oranını düzenler.

Ginseng çayının genel olarak uyku kalitesini etkilediği ve genel ruh halini olumlu etkilediği bilinmektedir.

Bu çay bağışıklık sistemini güçlendirerek dayanıklılığı arttırır ve afrodizyak olarak çalışır.

Bazı çalışmalar göstermiştir ki kırmızı ginseng çayı erkeklerde erekte olma sorununu gidermektedir. Ancak bu alanda daha çok araştırma yapılması gereklidir.

Ginseng çayının adet döneminde kadınlarda ağrıyı dindirme gibi faydası vardır.

Aynı zamanda kandaki kolesterol seviyesini düşürür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

Bu mükemmel bitki bağışıklık sistemini güçlendirir, aynı zamanda virüslere enfeksiyonları ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini uyarır. Kökünü, yapraklarını veya meyvesini kullanarak soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara direnç kazanmış olursunuz.

Kilo Verdirir

Ginseng içinde bulunan güçlü ve kimyasal bileşenlerde iştah kesici özellikler de vardır. Kurutulmuş veya toz ginseng tüketildiğinde hem sağlık için birçok fayda sağlarken hem de hızlı bir şekilde açlık hormonlarını baskılayarak daha kolay kilo verilmesine yardımcı olur. 

Kanseri Önler

Ginseng içinde kanser karşıtı özellikler barındırır. Araştırmalar göstermiştir ki ginseng çayını günlük olarak düzenli olarak tüketen insanlar da kanser oluşma riski düşmüştür. Ginseng çayı özellikle de vücudunda kanser hücresi gelişmeye yatkın olan insanlarda tavsiye edilir. Ginseng çok güçlü olarak kanser karşıtı özellikler sayesinde tümörlerin büyümesine karşı savaşır. İçinde bulundurduğu ginsenosides sayesinde tümörleri yok ederek kanser hücrelerinin gelişimini engeller.

Cinsel Performansı İyileştirir

Ginsengin en yaygın geleneksel kullanımlarından biri afrodizyaktır. Toz ginsengin erkek cinsel performansını ve libidoyu artırdığı bilinmektedirr.  Modern uygulamalarda, erekte olmakta güçlük çeken erkeklere doğal bir çözüm olarak önerilmektedir.

Yaşlanmayı Geciktirir

Kırışıklıklar ve yüzde çıkan hatlar yaşlılığın en belirgin göstergeleridir. Ginseng etkili bir yaşlanma karşıtı olarak çalışır, bu çizgi ve kırışıklıkları azaltır. İçerdiği yüksek miktarda phytonutrients sayesinde cildin metabolizmasını canlandırır ve geliştirir. Aynı zamanda güneş ışınlarına, kirlere ve kirliliğe uzun süre maruz kalma sebebiyle cildinizde biriken serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olur. Ginseng, cildinizin daha genç, elastik ve daha sıkı görünmesini sağlayan kolajen üretimini artıran bileşikler içerir.

Saç Uzamasına Yardımcı Olur

Ginseng içinde bulundurduğu besleyici özellikler sayesinde saçların çıkmasını hızlandırır ve saç dökülmelerine karşı savaşır. Düzenli olarak ginseng tükettiğinizde saçlarınızdaki gelişimi fark edeceksiniz.

Kan Şekerini Düşürür

Ginseng tüketmek özellikle de -Amerikan ginsengi- kan şekerini düşürmede oldukça yararlıdır. Yapılan bir araştırmaya göre, tip 2 diyabeti olan ve belli bir süre Amerikan Ginsengi tüketen insanların araştırma sonunda kan şekerlerini de azalma olduğu saptanmıştır. Ancak şeker hastaları diyabet ilaçları ile birlikte ginseng tüketmeden önce doktora danışmalıdır. Çünkü bu kan şekerinin çok fazla düşmesini sebep olabilir.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…