Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2021-12-09 23:00:50 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:24

Gliserinin saça faydaları; Kepeği geçiriyor, saç kırıklarını onarıyor…

Google News

Gliserin, diğer adıyla gliserol, birçok güzellik ve bakım ürününde bulunan renksiz, kokusuz ve suda çözünen bir sıvıdır. Gliserin bitki, hayvansal ürün ve petrolden elde edilen bir şeker alkolüdür. Saç bakım ürünü olarak kullanıldığında saçlara birçok faydası bulunmaktadır. Bunların başında saç kırıklarını önleme, kolay taramayı sağlama, kepek problemini ortadan kaldırma ve saçları nemlendirme etkisi gelmektedir.

Gliserinin saça faydaları; Kepeği geçiriyor, saç kırıklarını onarıyor…

Saç bakım ürünleri içerisinde yer alan gliserin düzenli kullanımda saçlara parlaklık kazandırır, saç derisindeki kaşıntıyı önler, zarar görmüş saç tellerini onarır ve saçı derinlemesine nemlendirir. Gliserin ile bakım yapılmış saçlar sağlıklı ve hacimli görünür. Gliserini aktar ve eczanelerden temin edebilirsiniz. Gliserinin saçlara faydaları şöyledir:

GLİSERİNİN SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Gliserin hayvan ve bitki yağlarından elde edilen saçlara güç ve parlaklık kazandıran bir sıvıdır. Saçlardaki dökülmeyi önler, saçların uzamasına yardımcı olur, saç derisi kuruluğu ile savaşır, kırık ve çatallaşmış saçları onarır. Gliserinin saça diğer faydaları şöyledir:

SAÇLARI DERİNLEMESİNE NEMLENDİRİR: Gliserin saç için en etkili nemlendiricilerden biridir. Nemi saça hapseder.  Saç derisini nemlendirdiği için saçta kurumaya bağlı oluşan kepeği ortadan kaldırır, saçtaki elektriklenme ve kabarmaları önler.

SAÇ KIRIKLARINI ÖNLER: Saçları dipten uca nemlendirir, saçta kuruma sunucu oluşan kırıkları onarır.

SAÇ DERİSİNDEKİ KAŞINTIYI GİDERİR: Saç derisinde özellikle kış aylarında meydana gelen kuruluğu ortadan kaldırır, kaşıntıyı geçirir. 

Gliserinin saça faydaları; Kepeği geçiriyor, saç kırıklarını onarıyor…

SAÇLARI ONARIR: Saç bakım ürünlerinde bulunan diğer kimyasallara kıyasla gliserin saçlara zarar vermez, saçları kötü etkilemez. Bilakis güçsüz ve yıpranmış saçları onarmakta çok etkilidir. Saçları nemlendirip yumuşatır. Gliserin ile düzenli saç bakımı saç köklerini de besleyecektir.

KEPEĞİ GİDERİR: Gliserinin saçlara bir diğer önemli faydası da saç derisinde kuruluğa bağlı oluşan kepeği tedavi etmesidir. Saçlara gliserin ile bakım yaparak kepek probleminden kurtulabilirsiniz.

SAÇ DERİSİ ENFEKSİYONLARINA İYİ GELİR: Gliserin içerisinde bulunan mkrop karşıtı özellikler saç derisinde ve saçta oluşabilecek enfeksiyonları önler. İşte bu nedenle gliserin saç derisi enfeksiyonlarına karşı geliştirilen saç kremlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Gliserinin saça faydaları; Kepeği geçiriyor, saç kırıklarını onarıyor…

GLİSERİN SAÇA NASIL UYGULANIR?

Malzemeler:

  1. Bir adet fısfıslı şişe (Kozmetikçilerde satılmaktadır)
  2. Gliserin ( Ezcane ve aktardan temin edebilirsiniz. Gliserin yağı da kullanılabilir. )
  3. Gül suyu
  4. (Ölçü olarak 1/5 oranını kullanın.)

Hazırlanışı:

Bir kaseye 5 yemek kaşığı gül suyu ve 1 yemek kaşığı gliserin ekleyin. Ardından bu karışımı huni yardımıyla bir şişeye aktarıp güzelce çalkalayın. Dilerseniz bu karışıma evde kullandığımız badem yağı, argan yağı vb. bir saç bakım yağını da ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız karışımı banyodan sonra saçlarınız  nemliyken uygulayın. Kuru saça uygulamaktan kaçınmalısınız çünkü gliserin nemi  saça hapseden bir üründür ve kuru saça uygulandığında saçı daha fazla kurutacaktır. Karışımı havluyla ıslaklığını aldığınız saçlarınıza saç diplerinden uzak tutarak saçlarınıza ve saç uçlarınıza sürüp yedirin. Uygulama sonrasında saçlarınızı kendi kendine kurumaya bırakın, saç kurutma makinesi kullanmayın. Aksi takdirde saçlarınız kırılabilir.

Bu tarifte olduğu gibi gliserini saçlarınıza tek başına sürmemelisiniz. Mutlaka bir zeytin yağı,jojoba yağı,Hindistan cevizi yağı veya su ile karıştırıp seyrelttikten sonra uygulamalısınız. Çünkü gliserin çok yoğundur, seyreltilmeden kullanıldığında saçlarda yapışkanlık ve ağırlık yapar.

GLİSERİN ve ZEYTİNYAĞI İLE SAÇ BAKIMI

Zeytinyağının en önemli özelliklerinden birisi saç derisine uygulandığında kan dolaşımının hızlandırılmasıdır, bu sayede saç derisini besler. Ek olarak sahip olduğu antioksidan özellikleri sayesinde ciltte enfeksiyonu önler. 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı bitkisel gliserini ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bu  karışımı bir sprey şişesine boşaltın ve istediğiniz zaman saçlarınıza sürün.

Gliserinin saça faydaları; Kepeği geçiriyor, saç kırıklarını onarıyor…

GLİSERİN VE HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI İLE SAÇ BAKIMI

Saçlara iyi gelen bir diğer yağ ise Hindistan cevizi yağıdır. Çünkü  zengin miktarda vitamin ve esansiyel yağ asitleri içermektedir. 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı gliserin ve hindistan cevizi yağını ekleyip karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı saç spreyi olarak kullanın.

Gliserinin saça faydaları; Kepeği geçiriyor, saç kırıklarını onarıyor…

GLİSERİN ve JOJOBA YAĞI İLE SAÇ BAKIMI

Jojoba yağı saçlardaki kırılmayı ve kuruluğu önler. Ayrıca saçları güçlendirip, kalınlaştırarak saç dökülmelerinin önüne geçmektedir. 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı gliserin ve 2-3 yemek kaşığı jojoba yağını ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı saçlarınıza saç spreyi olarak kullanın.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.