02 Haziran 2020, Salı 10:54

Göğüste Memede Yanma Ve Sızlama Neyin Belirtisidir?

Göğüste Memede Yanma Ve Sızlama Neyin Belirtisidir?

Göğüste Memede Yanma Ve Sızlama Neden Olur?

Göğüste, memede yanma hissi  hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir problemdir. Bu durum pek çok nedenden kaynaklanabilir. Göğüste yanma hissi ile karşılaştığınızda, uzun süre bu sorundan muzdaripseniz ve memede yanma hissi geçmek bilmiyorsa Göğüs hastalıkları doktoruna görünmelisiniz. Göğüste yanma hissi kalp krizi gibi ciddi bir sorundan bile kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle bu durumu ciddiye almalı, mutlaka doktora görünmelidir.

Göğüste Yanma, Memede Yanma Hissinin Nedenleri

 1. Stres, depresyon
 2. Şeker hastalığı
 3. Yüksek kolestrol
 4. Obezite
 5. İnsülin direnci
 6. Kalp hastalıkları
 7. Hormonal değişimler. (Adet öncesi, sonrası dönemler, menopoz dönemi)
 8. Hamilelik
 9. Göğüs kanseri
 10. Sindirim sistemi hastalıkları
 11. Reflü hastalığı
 12. Kalp krizi
 13. Mide ve oniki parmak bağırsağı ülseri
 14. Kostokondrit . Kostokondrit, kıkırdak dokunun iltihaplanmasıdır
 15. Zatürre
 16. Göğse darbe alınması
 17. Kalp zarı iltihabı
 18. Sindirim problemleri
 19. Sigara içme alışkanlığı
 20. Mide fıtığı
 21. Kuru öksürüğün göğsü tahriş etmesi

Kalp Hastalıkları

Vücudumuzun merkezi olan kalpte meydan gelebilecek her türlü problem tüm vücudu etkiler ve özellikle ilk olarak göğüs bölgesinde ağrıya yol açar. Bu ağrı memede yanma hissine de yol açabilir.

Göğüs Kanseri

Göğüs kanseri olan kişiler sıklıkla göğüs bölgesinde ağrı ve şişlikten şikayetçidir. Nadir görülen bu kanser türünde göğüslerde şişlik meydana gelemesinin nedeni lenf damarlarındaki lenf sıvıları akışının tıkanmasıdır. Bu durum da göğüs bölgesinde iltihap oluşumu, kızarıklık, şişlik ve yanma hissine yol açmaktadır. Göğüs kanseri oldukça agresif ve hızla ilerleyen bir hastalık olduğundan göğüslerde ağrı ve şişlik yaşayan kadınlar ve erkekler zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Gebelik

Göğüste yaşanan yanma ve şişliklerin bir diğer sebebi ise gebeliktir. Gebelik süresince göğüsler doğum sonrasında bebeği beslemek için büyük bir değişim yaşar. Bu değişimlerden biri de vücutta artan östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Bu hormonlar süt üreten hücreleri ve süt kanallarını oluştururma dışında göğsün altında bir yağ tabakası oluştururlar ve bu da göğüslerde büyümeye yol açar. Gebelik dönemindeki tüm bu değişimler anne adayında  çoğu kez rahatsızlığa yol açarlar. Gebelik döneminde göğüsler hassas ve ağrılı olabilir.

Adet Öncesi Sendromu

Adet öncesi sendromu; kişinin yumurtalama zamanından sonra ve sonraki adet döneminin başlangıcına kadar vücutta fiziksel, davranışsal ve psikolojik karışıklıklar olarak tanımlanmaktadır. Adet öncesindeki dönemde yaşanan bu sendrom göğüslerde şişme, hassasiyet yanma hissi, vücutta ateş basmaları, baş ağrısı, baş dönmesi ve hazımsızlığa yol açabilir.

Diyabet

Göğüslerde ve koltuk altlarında yanma hissinin bir sebebi de şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı vücuttaki glukoz seviyesini dengeleyememe durumu sonucu kandaki glukoz seviyesinde yükselme olarak tanımlanmaktadır. Kandaki glukoz seviyesinde yükselme de sinirlerde sıkışmaya neden olur. Göğüs bölgesindeki sinirlerin sıkışması da göğüse ağrı, uyuşma ve yanma hissi yaşamaya yol açar.

Solunum Yolu Hastalıkları

Vücutta yaşanan solunum yolları hastalıkları kişide nefes alıp vermeyi güçleştirir. Bu durum ardından göğüs bölgesinde yanmaya yol açabilir.

Sindirim Sistemi Problemleri

Vücutta ağızdan başlayıp anüse kadar olan bölge sindirim sistemi bölgesidir. Göğüs bölgesi de doğal olarak bu sistemin dahilindeki bölgedir. Yemek borusunda ve midede oluşacak problemler mide ve göğüslerde ağrıya yol açabilir.Memede yanma hissi de sindirim sistemi sorunlarının belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Memede, Göğüste Yanma Hissi Nasıl Geçer?

Göğüste memede yanma sorunu yaşıyorsanız Göğüs Hastalıkları doktoruna gitmelisiniz. Doktor göğüs muayenesi, göğüs röntgeni, kan testi vb testler isteyecektir. Doktor öncelikle bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum Reflü hastalığından kaynaklıysa reflü tedavisi için ilaç verecektir.

Ayrıca buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarıp göğüs bölgenize tutmanız yanmayı kısa süreliğine geçirebilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT