06 Temmuz 2020, Pazartesi 08:10

Gonore Tedavisi Reçete Gonore Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Gonore Tedavisi Reçete Gonore Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Bel Soğukluğu (Gonore Testi) Nasıl Yapılır? Gonore Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Gonore, en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birisidir. Bakteriyel bir enfeksiyon olan gonore; vajinal, oral veya anal seks ile kolayca yayılmaktadır. Bu durum aynı zamanda doğum esnasınsa anneden bebeğe de bulaşabilir. Gonore hem kadın hem de erkeklerde görülen bir hastalıktır ve genellikle 15-24 yaş arası kişilerde görülmektedir. Gonore tedavisi için doktorun vereceği uygun antibiyotikler ile mümkün olmaktadır.

Vücutta gonore bakterisi olup olmadığını anlamak için gonore testi yapılmaktadır. Gonore yani bel soğukluğunun antibiyotikler ile tedavisi mümkündür. Eğer tedavi edilmezse kişide kısırlık ve diğer ciddi sağlık problemleri görülebilmektedir. Kadınlarda gonore pelvik iltihabi hastalıkları ve dış gebeliğe neden olabilir.

Erkeklerde Gonore Belirtileri:

 1. İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi
 2. Sık sık idrara çıkma
 3. Penisten irin akması
 4. Penisin girişinde kızarıklık veya kızarma
 5. Testislerde ağrı ve şişlik
 6. Sürekli boğaz ağrısı

Kadınlarda Gonore Belirtileri:

 1. Vajinadan sulu akıntı
 2. İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi
 3. Sık sık idrara çıkma
 4. Adet dönemlerinin çok ağrılı geçmesi
 5. Boğaz ağrısı
 6. Cinsel ilişki esnasında ağrı
 7. Alt karın keskin bir ağrı
 8. Ateş

Gonore (Bel Soğukluğu) Testi Nedir?

Kişide gonore enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için gonore testi yapılmaktadır.Gonore belirtileri klamidya enfeksiyonuna benzediği için doğru teşhis konulması önemlidir. Bu iki hastalıkta uygulanan antibiyotikler farklıdır. Gonore şüphesi olduğunda test yaptırmak için geç kalınmamalıdır.

Gonore (Bel Soğukluğu) Testi Nerede Yapılır?

Gonore testi hem devlet hem de özel hastanelerde yapılmaktadır. Test sonuçları 7-20 gün içerisinde çıkmaktadır. Gonore testi ücretleri ise kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir.

Gonore (Bel Soğukluğu) Testi Nasıl Yapılır?

Gonore testi için uygulanan 2 farklı yöntem vardır. Birincisi erkeklerde penisten kadınlarda vajinadan alınan sıvı laboratuvarda incelenir. Ikincisi ise idrar tahlilidir.

Gonore (Bel Soğukluğu) Testini Kimler Yaptırmalı?

Gonore testi şu durumlarda yapılmalıdır:

 1. Kişide veya partnerinde gonore belirtileri varsa,
 2. Yeni bir partnerle korunmasız ilişkiye girildiyse,
 3. Kişi veya partneri başka biriyle korunmasız ilişkiye girdiyse,
 4. Kişide cinsel yolla bulaşan başka bir hastalık varsa,
 5. Gebeler ve gebelik düşünenler,
 6. Vajinal muayende doktor rahim boynu hücrelerinizde iltihaplanma fark ederse

Gonore (Bel Soğukluğu)Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Laboratuvar sonuçlarında eğer sonuç negatifse bu kişide gonore enfeksiyonu olmadığını göstermektedir. Sonuçlar pozitif çıkmışsa hastada gonore tedavisine başlanmaktadır. Bel soğukluğunun tedavisiz bırakılması çok sakıncalıdı, aksi taktirde vücutta başka sağlık problemleri meydana gelebilmektedir. Cinsel ilişki öncesinde her iki cins de gonore testi yaptırmalı ve eğer varsa cinsel ilişkiye girmeden tedavi olunmalıdır.

Gonore (Bel Soğukluğu) Testi Hazırlıkları Nelerdir?

Kişilerin gonore testi için herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur. Sadece kadınlar test öncesindeki gün duş almış olmalı ve erkekler test öncesinde 1 saat idrar yapmamalıdır. Ayrıca kişi doktorunu kullandığı ilaç, bitki, vitamin ve takviyeler hakkında bilgilendirmelidir.

Bel Soğukluğu Nasıl Geçer?

Antibiyotik Tedavisi

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre; gonore yalnızca enjeksiyon olarak verilen antibiyotik seftriakson ile tedavi edilebilmektedir. Ceftriaxone ayrıca azitromisin veya doksisiklinle birlikte verilir. Bu iki antibiyotik oral olarak alınmaktadır.

Eğer ilaçta doz aşımı yapıldıysa veya ilacı düzenli olarak kullanmazanız gonore enfeksiyonunun tekrarlama riski yüksektir.

Sarımsak

Antibakteriyel özelliklere sahip olan sarımsak gonore enfeksiyonu tedavisinde çok yardımcıdır. Sarımsakta bulunan allisin bileşiği vücutta bakteri sebepli meydana gelen hastalıklarla savaşır. Ayrıca sarımsak bağışıklığı güçlendirir ve vücuda sağlık  verir.

 1. Günlük oalark aç karnına her gün 2-3 diş sarımsak tüketin.
 2. Ayrıca yemeklerinize daha çok sarımsak ekleyin.

Elma Sirkesi

Gonore tedavisinde etkili bir diğer doğal yöntem ise elma sirkesidir. Elma sirkesinde bulunan mikrop ve bakteri karşıtı özellikler vücuttaki enfeksiyon ile savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca elme sirkesi vücutta var olan enfeksiyon ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda vücuttaki enfeksiyonların yayılmasını önler.

 1. Küvetiniz içine su doldurun ve  1 bardak elma sirkesi ekleyin. Bu suda 15 dakika oturun.
 2. Aynı zamanda 1 bardak su içine 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin. Içine biraz da bal ekleyin ve günde 2 kez bu sudan için.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. Mertcan

  Merhaba bir sorum olucakti 1 aya yakın oldu dolgu yaptırdım yaptirfigim günde bugüne hiç birşey yoktu son 2 gündür hafif sert ve soğuk yerken çiğneme sırasında çok hafif sızlıyor ne olmuş olabilir çok hafif sızlıyor

 2. Misafir

  Merabalar ben daha yeni.dolgu yaptırdım 5 6 saat oldu ama hala dişime hafiften dilimle bassam bile ağrıyor ağzımı açamıyor konuşamıyorum normalmi bu ağrısı çok.kotu çünkü

 3. Ömür

  İki gün önce Disime dolgu yaptirdim ve ayni zamanda disin etrafindaki diş taşlarini da temizledi doktor hanim iki gunfur agri şikayetim var dis etlerim de cokkotu oldu şişme de var öneriniz

 
 
KAPAT