Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
25-12-2022 16:29 | Güncelleme : 07-04-2023 15:33

Görsel mantık testinde kaç tane karpuz görüyorsun? Bu testi sadece üstün yetenekliler çözebiliyor!

Google News

Dikkatinizi ve mantıksal becerilerinizi test etmek için karpuz bilmecesi ile karşınızdayız. 300 kişiyle yapılan bir deneyde yalnızca 1 kişi 10 saniyede resimde kaç karpuz olduğunu bildi. Bu zekâ testini çözmek zor değil. Ancak bunu 10 saniyeden önce yapabilmek üstün zekâ göstergesi olarak kabul ediliyor.

Görseldeki karpuz sayısını bilenlerin sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor.
Görseldeki karpuz sayısını bilenlerin sayısı bir elin parmak sayısını geçmiyor.

Zekanızı ve görsel algılama becerilerinizi test eden mantık bilmeceleri zekayı geliştirmek ve eğlenmek için tercih edilen en etkili yollardan biridir. Birbirinden zor dikkat ve mantık sorularını içeren testler zihinsel egzersiz anlamında yardımcı oluyor. Beyninizi çeşitli aktivitelerle çalıştırmayı sevenlerdenseniz bu test tam size göre. 10 saniye içinde görselde kaç karpuz olduğunu tahmin etmeniz gerekiyor. Sadece çok iyi zekaya sahip kişilerin karpuz sayısını bulabileceği iddia ediliyor. Hazırsanız başlayalım. Görselde kaç karpuz görüyorsunuz?

Hayatın yorucu temposuna kapılıp yorgun hissettiğiniz hatta beyninizin bir an durduğunu ve düşünme konusunda güçlük çektiğiniz anlar elbet olmuştur. İşte bu zamanları daha aza indirmek için zihinsel egzersizler size yardımcı olacak. Karpuz testinde sizden istenilen kaç adet karpuz olduğunu bulmak. Ancak esas göreviniz bu değil, belirtilen süre zarfında kaç adet karpuz olduğunu tahmin etmek olacak.

Görsel mantık testinde kaç tane karpuz görüyorsun? Bu testi sadece üstün yetenekliler çözebiliyor!

BU FOTOĞRAFTA KAÇ TANE KARPUZ GÖRÜYORSUNUZ?

Testi çözen insanların bir kısmı bunda rasyonel bir tahıl olmasına rağmen, sorunun çözümüne oldukça tuhaf bir şekilde yaklaşıyor. Fotoğrafta 8 karpuz olduğunu iddia ederek, problem koşullarında ‘bütün’ kelimesinin belirtilmediğini belirterek karpuz sayısının 8 olduğu iddia ederken, bir kısmı da bu görseli oluşturmak için 6 karpuz kullanıldı diyor. Yani resimde görülen yarım karpuzları aynı karpuza ait olduğunu düşünerek 6 adet karpuz olduğunun sonucuna varıyorlar.  Bir başka cevap ise resimde 8 adet karpuzun olduğu yönünde. Ancak bu cevap doğru olmaz. Çünkü resimde 8 tam karpuz yok anca karpuz parçaları birleştirdiğinde tam karpuz elde edebilirsiniz. 2 yarım karpuzu birleştirdiğinizde 1 adet karpuz oluşuyor. Ortada kalan 2 yarım karpuz diğer dört karpuzun köşelerinde yer alan eksik parçası olarak düşündüğümüzde karpuzlar tamam oluyor.  Tam olarak toplamda 5 adet karpuz bulunuyor. 

Görsel mantık testinde kaç tane karpuz görüyorsun? Bu testi sadece üstün yetenekliler çözebiliyor!

Kaynak : Mavi Kadın
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
1 Görüş
Azra25 Aralık 2022 - 17:46
Bu çok güzeldi yine böyle birşey gönderin