03 Temmuz 2020, Cuma 19:16

Göz Altında Kızarıklık, Göz Altı Neden Kızarır Göz Altı Kızarıklığına Ne İyi Gelir

Göz Altında Kızarıklık, Göz Altı Neden Kızarır Göz Altı Kızarıklığına Ne İyi Gelir

Göz Altı Kızarıklığı Kızarması Göz Çevresinde Kızarıklık Ve Şişlik Nasıl Geçer

Gözlerimiz hayata açılan pencerelerimizdir. Gözlerimizin ve göz çevremizin sağlıklı, güzel olması psikolojik ve sosyal açıdan bizi daha mutlu kılar. Bazen göz altlarımızda kızarmalar meydana gelebilir. Bu yazımızda göz çevresinde oluşan kızarıklıkların tedavi yöntemlerini konu edindik. 

Göz altlarında kızarıklık alerjiden, kullanılan ilaçların yan etkisine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Göz altı kızarıklığı için Cildiye doktoruna gidebilirsiniz. Dilerseniz aşağıda bildireceğimiz göz altı kızarıklığı için bitkisel tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz.
Göz Altı Kızarıklığı Nedenleri
Alerji. Gıda alerjisi, polene, toza alerji gibi durumlar göz altlarında kızarıklığa neden olabilir.

Genetik. Anne babanızda yahut üst kuşaklarınızda göz altı kızarıklığı sorunu varsa bu durum sizde de meydana gelebilir.

Egzama hastalığı

Göz çevresi kremlerine alerji

Göz çevresindeki deri çok incedir bu durum kullanılan makyaj malzemelerinin içinde bulunan kimyasal maddelerin göz altı cildi tarafından daha hızlı emilmesine neden olmaktadır. Bu durumda cilt tepki vererek kızarmaya başlayacaktır.

Göz enfeksiyonu, göz çevresinde enfeksiyon

Göze darbe alınması

Göz tansiyonu

Göz Altı Kızarıklığı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Elma Sirkesi

Elma sirkesi; iltihap ve tahrişi azaltma etkisiyle bilinir. Ayrıca elma sirkesi cilde uygulandığında astrenjan yani damar büzücü olarak çalışır ve cildin pH dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca mikrop karşıtı olan elma sirkesi ciltteki enfeksiyon sebepli kızarıklıkları azaltır ve enfeksiyona neden olan organizmaları öldürür.

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 2. 1 tatlı kaşığı su
 3. Pamuk

Uygulama

Elma sirkesini su ile sulandırdıktan sonra içine pamuk veya pamuklu bez batırın. Ardından bunu göz altı kızarıklıklarının olduğu yere tutun. Işlem sonrasında yüzünüzü yıkamayın. Bu yöntemi günde 2 kez tekrarlayın.

Aloe Vera Jeli

Sağlığa olan birçok olumlu etkisiyle bilinen aloe vera jeli göz altlarındaki kızarıklık ve iltihapları azaltmak için birebirdir.Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın. Sonrasında jelin içine çok az soğuk su katıp karıştırın. Bu karışıma biraz pamuk batırın ve göz altındaki kızarıkların üzerine yerleştirip 5-10 dakika bekleyin. Bu yöntemi göz altındaki kızarıklıklar geçinceye dek günde 2-3 kez uygulayın.

Papatya

Papatya çiçeği vücuttaki birçok iltihaplanmanın geçmesi için çok faydalıdır. Ayrıca papatya göz çevresi için oldukça güvenilir olduğundan gözlerin papatya suyu ile yıkanması da mümkün olabilmektedir. Papatyada bulunan iltihap sökücü ve iyileştirici özellikler antioksidan etki göstermektedir. Böylece göz altı kızarıklığına doğal çözüm olur.

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya
 2. 1 bardak sıcak su
 3. Pamuklu bez

1 bardak sıcak su içine kurutulmuş papatyaları ekleyip birkaç dakika demleyin. Sonrasında ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra pamuklu bezi batırın ve göz altına yerleştirin. Bu şekilde 5-7 dakika bekletin. Bu yöntemi günde 1-2 kez tekrarlayın.

Salatalık

Göz altındaki kızarıklıklar için bir diğer etkili doğal besin ise salatalıktır. Salatalıkta bulunan serinletici ve yatıştırıcı özellikler cillteki iltihapları azaltır. Ayrıca salatalık cildi besler ve nemlendirir. Bu sayede ciltte iyileşmeyi hızlandırır.

 1. Bir tane salatalığı ince ince doğrayın ve ardından soğuk suda bekletin.
 2. Sonrasında soğuyan salata dilimlerini gözlerinize yerleştirin.
 3. Salatalıklar ısındığında soğuk dilimlerle değiştirin.
 4. Bu uygulamayı günde 2 kez tekrarlayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağının sağlığa faydaları çoktur. Tüketimi dışında cilde bölgesel olarak harici şekilde uygulandığınd iltihap karşıtı etki göstermektedir. Ayrıca zeytinyağı ciltteki oksidatif hasarları azaltır ve göz altındaki kızarıklıkları geçirir.

Malzemeler

 1. Birkaç damla soğuk sıkım zeytinyağı
 2. Parmak uçlarınızla zeytinyağını göz altındaki çevreye hafif masaj uygulayın. Bunu bir gece bekletin ve ertesi sabah soğuk su ile durulayın. Bu yöntemi her gece uygulayın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT