2021-10-08 00:10:27 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:28

Göz çevresinde oluşan kaz ayaklarından kurtulmanın 5 doğal yolu

Göz çevresinin elastikiyetini kaybetmesi ve kuru kalması durumunda kaz ayakları oluşur. Göz çevresinde oluşan kaz ayaklarından birkaç doğal yolla kurtulmak mümkündür.

Göz çevresinde oluşan kaz ayaklarından kurtulmanın 5 doğal yolu

Birçok kişinin muzdarip olduğu cilt sorunlarından biri de kaz ayaklarıdır. Kaz ayakları; göz çevresinde oluşan ve kişi gülümsediğinde daha da belirginleşen ince çizgilerdir. Yüz bölgesinin en hassas yeri olan göz çevresi, kişi 30 yaşına geldiğinde hafiften kırışmaya başlar. Ancak bazen bu kırışıklıklar 30 yaşı beklemez ve daha erken yaşta belirginleşir. Gerek genetik faktörlerden gerekse göz çevresinin kuru olmasından kaynaklı göz çevresinde kaz ayakları oluşur. Bu nedenle göz çevresinin düzenli olarak nemlendirilmesi gerekir. Göz çevresine ihtiyacı olduğu nemi vererek kaz ayaklarından kurtulabilirsiniz. Birçok kadının kaz ayaklarından kurtulmak için deneyip tecrübe ettiği 5 doğal yolu içeriğimizin devamında sizler için bildirdik, buyurun birlikte okuyalım;

Kaz Ayaklarından Kurtulmanın 5 Doğal Çözümü

1) E Vitamini Kapsülü

E vitamini kapsülü, kuru göz çevresini nemlendirerek, göz etrafında oluşan kaz ayakları görünümünü en aza indirir. Kaz ayakları görünümünü gidermek için yalnızca 2 adet e vitamini kapsülüne ihtiyaç var. Toplu iğne yardımıyla kapsülü delin ve kapsülün içerisinden akan sıvıyı göz çevrenize sürün. Yaklaşık 5-6 dakika boyunca göz çevrenize dairesel hareketlerle masaj yapın. Yarım saat göz çevresine nüfuz etmesini sağladıktan sonra cildinizi ılık su ile durulayın.

2) Aloe Vera

Aloe vera bitkisi antioksidan etkisi sayesinde cildi besler ve cildin tazelenmesini sağlar. Aynı zamanda ciltteki kırışıklık görünümünü gidererek, kırışıklığa karşı savaş açar. Göz etrafındaki kaz ayakları görünümden kurtulmak için; aloe vera bitkisinin uç bölümünü 2 parmak kalınlığında kesin. Kestiğiniz aloe vera bitkisinin içerisinden jelini çıkarın ve göz çevrenize sürün. Sürerken de parmaklarınızla göz çevrenize masaj yapmayı ihmal etmeyin. Bu işlemi gece yatmadan evvel yapmalı ve sabah uyanınca da yüzünüzü yıkamalısınız. Bu işlemi her gece yaparak birkaç hafta içinde kaz ayakları görünümünün azaldığını fark edebilirsiniz.

3) Süt

Sütün içerisinde glikolik asit bulunur. Glikolik asit, ciltteki ölü derinin soyulmasını sağladığı gibi ciltteki kolajen üretiminin de artmasını sağlar. Dolayısıyla göz çevresindeki derinin yenilenmesine yardımcı olarak, kaza ayakları görünümünden kurtarır. Küçük bir kase içerisine 4-5 yemek kaşığı süt ekleyin. Temiz bir tülbent parçası yahut pamuğu süte batırıp göz çevrenize uygulayın. Yaklaşık 10-15 dakika cildinizin sütü emmesini bekleyin ve ardından soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Bu işlemi her gün 2 kez uygulayın.

4) Yumurta Akı

Yumurta akının içerisinde bol miktarda protein, potasyum ve magnezyum bulunur. Zengin içeriği sayesinde cildi sıkılaştırarak göz çevresindeki ince çizgilerin gitmesine yardımcı olur. Bir adet yumurtanın sadece beyazını bir kasenin içerisine alın. Yumurtanın beyazını kremsi bir kıvam alıncaya dek çatal yardımıyla iyice çırpın. Çırptıktan sonra parmak uçlarınız yardımıyla göz çevresinin tamamına yedirin. Yumurta akı cildinizde yaklaşık 15 dakika durmalı ve ardından cilt soğuk su ile durulanmalıdır. 

5) Salatalık- Yoğurt

Salatalık ve yoğurt cilt bakımında en çok tercih edilen besinlerdir. Her ikisi de kalsiyum ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Salatalık ve yoğurt cildin sıkılaşmasını sağlarken cildi de derinlemesine nemlendirmektedir. Göz çevresinde oluşan ince çizgilerden bu iki malzeme ile kurtulmak mümkündür. Bunun için; bir adet salatanın yarısını ezerek püre haline getirin ve bir kase içerisine alın. 2 yemek kaşığı yoğurdu da kasenin içerisine ekleyin ve iki malzemeyi kaşık yardımıyla karıştırın. Yaklaşık yarım saat buzdolabında soğumasını sağlayın ve ardından göz çevrenize uygulayın. 10-15 cildinizde kalmasını sağlayın ve daha sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın.

Mavi Kadın