Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2017-02-24 17:42:38 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:45

Göz İltihabı, Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi, Şifalı Bitkiler

Google News

Gözlerimiz, sadece görmeye yarayan organlarımız değil, aynı zamanda insanlar ile kurduğumuz diyaloglarda tüm duygu durumumuzu yansıtabildiğimiz, ruhumuzun giriş kapılarıdır

Göz İltihabı, Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi, Şifalı Bitkiler

Gözlerimiz, sadece görmeye yarayan organlarımız değil, aynı zamanda insanlar ile kurduğumuz diyaloglarda tüm duygu durumumuzu yansıtabildiğimiz, ruhumuzun giriş kapılarıdır. Atalarımız  < gözler kalbin aynasıdır>, gibi birçok atasözünü boşuna söylememiştir. Değer verdiğimiz bir şey için demez miyiz? Biz de bu yazımızda her insanın hayatında en az bir kere muzdarip olduğu göz enfeksiyonundan kurtulmanız için ev yapımı doğal kürlerden bahsettik. Bu iltihap gözde olduğu gibi göz kapağında da meydana gelebilir. Göz enfeksiyonu ile göz iltihabı aynı anlama gelir. Göz enfeksiyonun en önemli nedenleri arasında; bakteriler, virüsler, alerji, mantarlar ve mikropkar yer alır. Bu enfeksiyon tek gözünüzü etkileyebileceği gibi her iki gözünüzü de aynı andan etkileyebilir.

Göz Enfeksiyonundan (Göz İltihabından) Kurtulmak İçin Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Yöntemler

Çay

Çay, içerisinde bulunan doğal antibakteriyel özellikleri sayesinde göz enfeksiyonundan kurtulabileceğiniz ilk önerimizdir. Göz enfeksiyonunun neden olduğu kızarıklık ve şişliklerin azaltılmasında da yardımcı olur. Poşet çayı bir miktar sıcak suyun içine bırakın, 3-5 dakika sonra çıkarıp hafif soğumasını bekleyin. Cildinizin dayanabileceği sıcaklığa düşünce, göz kapağınız kapalı olacak şekilde çay poşetlerini göz kapaklarının üstüne koyun. Diğer bir yol ise; sıcak su ile dolu olan kâseyi düz bir yere koyun, içine çay atıp 5 dakika demleyin ve yüzünüzü, gözünüzü çaya iyice yaklaştırın. Burada demin, buhar çıkaracak kadar sıcak olması önemlidir. Buna kısaca çay buharı tedavisi diyebiliriz.

Not: Bildiğimiz siyah çayın yanında, yeşil çay ve papatya çayı da göz enfeksiyonlarında kullanımı oldukça yaygın olan diğer etkili bitkilerdir.

Bal

Bal antibakteriyel özelliklere sahip olmasından dolayı, bakterilerden kurtulmamız için en etkili doğal yöntemlerden biridir. Küçük bir cezve suyu kaynatın, ılıdıktan sonra eşit miktarda bal katıp karıştırın ve bunu gözünüze sürün ve 10 dakika sonra temiz su ile durulayın.

Borik Asit

Borik asit kızarıklık, kuruluk, yanma hissi ve yırtılma gibi göz enfeksiyonu ile ilgili sorunların tedavisinde oldukça etkilidir. Bakteri ve mantar önleme özellikleri ile borik asit; enfeksiyonu tedaviye ve tahrişi gidermeye yardımcı olur. Kaynatıp ılıtılmış 1 bardak suya bir çay kaşığının üçte biri miktarda borik asit katıp karıştırın. Karışımı temiz bir bez yardımı veya pamuk yardımı ile gözünüz kapaklarına sürün. Gözünüzün içine girmesi zarar vermez aksine enfeksiyonu çabuk atlatmanıza yardımcı olur. Her seferinde taze karışım kullanmalısınız. İlk etapta hafif batma ya da yanma hissi oluşabilir ancak biraz sonra geçer.

Patates

Kızarıklık ve yanma hissinden kurtulmanız için kullanabileceğiniz bir bitkidir. Çiğ patatesi dilimleyip göz kapağınıza tutun.

Gül Suyu

Gül suyunu gözlerinizi dezenfekte etmeniz için kullanabilirsiniz. Gözünüzdeki toz ve partikülleri dışarı atmaya yardımcı olur. Gözleriniz için her gün biraz kullanabileceğiniz  gül suyu enfeksiyonu daha çabuk atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Zerdeçal

Zerdeçal Çin ve Hindistan tıbbında kullanımı çok yaygın olan, antiseptik ve iltihap giderici özellikleri dolayısı ile göz enfeksiyonlarında kullanabileceğiniz etkili bir bitkidir. 2 yemek kaşığı zerdeçal tozunu, 1 cezve suda kaynatın. Ilıtıp süzün. Bu karışım ile gözünüzü temizleyebilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe Vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarıp, elde edebileceğiniz jeli de göz enfeksiyonunuzun temizlenmesinde kullanabilirsiniz. Aloe vera jel mikrop önleyici ve iltihap giderici özelliklere sahiptir. Temiz bir parça bez, pamuk veya pamuklu kulak çöpü yardımı ile jeli göz çevresine aloe vera jeli sürün. 5-10 dakika sonra soğuk su ile durulayın.

Karbonat

1 tatlı kaşığı karbonatı, 1 su bardağı su ile karıştırın. Bunu gözünüzü dezenfekte etmek amaçlı  günde 2- 3kez kullanabilirsiniz.

Sarımsak

Doğal antibiyotik ve iltihap giderici olan sarımsakta, göz enfeksiyonunda gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz alternatif bir bitkidir. Temiz bir bezin içinde ezeceğiniz 2-3 diş sarımsağı gözünüze uygulayabilirsiniz. Direk sarımsağı sürmek yerine beze geçen yaşlığı sürmeniz önerilir.

Tuzlu Su

1 bardak suyu kaynatıp tamamen soğumasını bekleyin.  Bu suya 1 tatlı kaşığı tuz karıştırın. Enfeksiyon olan gözünüzü bu su ile iyice yıkayın. Bu tedaviyi evinizde günde bir kaç defa tekrarlayabilirsiniz.

Not: Eğer gözyaşı kanalında daralma veya tıkanma gibi patolojik bir sorununuz var ise; önce bunun tıbbi tedavisini yaptırın.

Göze Limon Sıkmak, Damlatmak Zararlı mıdır? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Göz Batması Bitkisel Tedavi, Göz Batmasına Ne İyi Gelir? Tıklayınız

Bebeklerde Ve Çocuklarda Göz İltihabı Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.