04 Ağustos 2021, Çarşamba 23:59

Göz Neden Kaşınır, Göz Kaşıntısı Nasıl Geçer? Bitkisel Tedaviler

Göz Neden Kaşınır, Göz Kaşıntısı Nasıl Geçer? Bitkisel Tedaviler

Gözlerde, göz kapağında, göz altlarında kaşıntı en sık karşılaşılan göz rahatsızlıklarındandır. Bunlar, faklı bir göz hastalığının belirtileri olacağı gibi, hava kirliliği, yorgunluk, stres, alerji ve mikrobik etkenlere bağlı olarakta ortaya çıkabilir. Bu makalemizde göz kaşıntısına ne iyi gelir, göz kaşıntısı nasıl geçer? Konusu hakkında evde uygulayabileceğiniz doğal, bitkisel yöntemlerden bahsedeceğiz. İlk bilmemiz gereken bilgi, gözleriniz ne kadar kaşınırsa kaşınsın gözlerimizi ovmamalıyız. Çünkü gözümüzde bulunan toz ve kirlerin, gözümüzde daha büyük sorunlara yol açma ihtimali oluşur.

Göz kaşıntısının nedenleri

 1. Alerji ( Toz, polen, hayvan tüyüne vb. maddelere alerji)
 2. Göz iltihabı (Göz enfeksiyonu)
 3. Göz Kuruluğu
 4. Egzama, astım veya alerjik rinit
 5. Kuru göz sendromu
 6. Mevsimsel alerji ve sürekli alerji hali
 7. Kontak lens kullanımı
 8. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 9. Yaşlanma
 10. Göz ameliyatı geçirme (Lazerle göz çizdirme)
 11. Bakterilere bağlı enfeksiyonlar
 12. Hayvan tüyleri
 13. Bazı kozmetik ürünlerin yan etkileri 

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kızarıklığı Gidermek İçin Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Yöntemler

Soğuk Süt

Süt ile göz kaşıntılarından kurtulabilirsiniz. Pamuk veya temiz bir bez yardımı ile soğuk olan sütü, gözkapaklarınıza ve çevresine sürün. 15-20 dakika gözlerinizi dinlendirin. Günde 3 kez tekrarlarsanız gözünüzdeki kaşıntı ve kızarıklıkların geçtiğini göreceksiniz.

Patates

Patates gözlerdeki kaşıntıyı giderici olarak kullanabileceğiniz bir sebzedir. Su ile yıkayıp ince yuvarlak dilimler halinde kestiğiniz patatesi, 15 dakika buzlukta tutun. Günde 3 kez gözkapaklarınızın üzerine koyun.

Yeşil çay

Yeşil çayın iltihap önleyici özellikleri, kaşıntılı gözlerden kurtulmanızın kolay bir yöntemidir. Kaynatmış olduğunuz bir miktar suyun içine 2 poşet hazır yeşil çay atın. Çay suya rengini vermeye başladıktan sonra, poşetleri çıkarın. Cildinize zarar vermeyecek soğukluğa indiğinde göz kapaklarınızın üzerine yeşil çay poşetlerini koyun. Bunu günde 2-3 kez tekrarlamanız gözünüzdeki toksinlerin uzaklaşmasına yardımcı olur, göz kaşıntısını giderir. Not: Siyah çay ve papatya çayını da aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin antiseptik ve antibakteriyel özellikleri sayesinde gözlerin kaşınmasına neden olan her türlü enfeksiyona karşı savaşır. Bir bardak suyun içine, bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve bunula gözlerinizi durulayın. Kızarıklık, tahriş ve tozdan kurtulacaksınız.

Salatalık

Salatalık, gözlerimizin nemlenmesi, rahatlaması ve gözlerdeki kaşıntının geçmesi için kullanabileceğiniz harika bir sebzedir. Salatalığı iyice yıkadıktan sonra dilimleyin. 20 dakika buzlukta bekletin. Daha sonra soğuk vaziyette gözlerinizin üzerine koyun. Bunu günde 4-5 kez tekrarlayın.

Su

Temel içeceğimiz olan suyu, gereğinden az tüketmemiz dolayısı ile vücudumuzda çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Gözlerimizdeki kaşıntı,vücudumuzun su dengesinin bozulması sonucu ortaya çıkmış olabilir. Bunun için günlük su tüketiminizin 10-12 bardaktan aşağı olmamasına dikkat edin.

Aloe Vera

Aloe Vera yaprağını uzunlamasına kesip içinden Aloe vera jeli çıkarın. Aloe vera jel, bir tatlı kaşığı bal ve yarım bardak mürver çiçeği çayını karıştırın. Bu karışım ile gözlerinizi günde iki kez yıkayın. Aloe vera jel antibakteriyel içeriği sayesinde gözlerinizdeki kaşıntının geçmesinde çok önemli rol oynayacaktır. (Mürver çiçeğini aktardan, Alo vera yaprağını ise internetten veya bitki satan yerlerden bulabilirsiniz)

Çemen Tohumu

Bir miktar çemen otu tohumunu geceden soğuk suya bırakın, ertesi gün suyunu süzüp blenderdan geçirin. Elde ettiğiniz macunu temiz bir bezin içine koyup bezin ağzını bağlayın, gözkapaklarınızın üzerine koyun ve yıkamadan önce 20 dakika sırt üstü yatın. Bunu günde iki kez uyguladığınızda gözlerinizdeki kaşıntı ve kızarıklık gidecek ve gözlerinizin rahatladığını hissedeceksiniz.

Tuzlu Su

Gözlerimizin dezenfekte edilmesinde etkili bir doğal tedavi yöntemi de tuzlu sudur. 1 su bardağı suyun içine, bir tatlı kaşığı tuz ilave edip tuz eriyene kadar ısıtın. Ocaktan alıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın, daha sonra bu su ile gözlerinizi yıkayın.

Not: Bu yöntemleri denemeden göz doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Göz kaşıntısı ile birlikte görülebilen belirtiler

 1. Yanma hissi
 2. Gözlerde aşırı kaşınma isteği
 3. Gözlerde aşırı yaşlanma
 4. Göz kapaklarında iltihaplanma
 5. Gözler ve gözkapaklarında tahriş ve kızarıklık
 6. Işığa karşı duyarlılık.

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir? En Etkili Doğal, Bitkisel Tedavi Yolları Tıklayınız

Göze Limon Sıkmak, Damlatmak Zararlı mıdır? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Göz Batması Bitkisel Tedavi, Göz Batmasına Ne İyi Gelir? Tıklayınız

Göz İltihabına, Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? En Etkili Doğal Tedaviler Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

3 Yorum

 1. Halil Çelik

  Aloverali bitkisi isteyene verebilirim

 2. Mert

  Her okuduğunuza inanmayın (pelin oltulu)

 3. Nurşen

  Bu site gerçekten çok güzel . Çoğu sorunuma cevap buldum . Sağolun . Ellerinize sağlık

 4. Mavikadına hoşgeldiniz. Sitemizi beğendiğiniz için teşekkür eder, MAVİKADINA her zaman bekleriz

 
 
KAPAT