18 Ocak 2021, Pazartesi 14:08

Gözenekler Nasıl Kapanır? Gözenek Küçültme Ciltteki Gözeneklere Çözümler

Gözenekler Nasıl Kapanır? Gözenek Küçültme Ciltteki Gözeneklere Çözümler

 “Bu makalemizde geniş gözenek neden olur, ciltteki, yüzdeki gözenekler nasıl kapanır, gözenek sıkılaştırıcı yöntemler nelerdir? Konusu hakkında kesin çözüm olabilecek doğal yöntemlerden bahsettik.”

Cildimiz nefes alan ve ter bezlerinde üretilen teri dışarı atmaya yarayan küçük deliklere sahiptir. Bu gözenekler bazen görünümümüzü rahatsız edecek şekilde büyüyebilir.

Geniş gözenekler neden olur?

  1. Yağlı cilde sahip olmak.(yağlı cilt gözeneklerin tıkanmasına sebep olur, nefes almak ve teri boşaltmak isteyen hücre genleşme eğilimi gösterir),
  2. Siyah noktaların temizlenmemesi,
  3. Kozmetik ürünlerin yan etkisi veya zamanında temizlenmemesi,
  4. Uzun süre güneşe maruz kalmak,
  5. Genetik faktörler,
  6. Yaşlanmaya bağlı etmenler başlıca nedenleridir.

Kozmetik ürün yelpazesinde gözenek küçültücü bazı kremler bulunmakta fakat kimyasal yapılarından dolayı insanlar bu soruna doğal çözümler aramaktadır. Biz de bu yazımızda geniş gözeneklerin küçülmesine, cildinizin gerginleşip elastikiyetinin artmasında yardımcı olacak doğal tedavi yöntemlerinden bahsettik. İşte gözeneklerinizi daha küçük forma getirecek uygulamalar;

Buz

Buz uygulaması genellikle hızlı çözüm istediğimiz anlarda, gözenek sıkılaştırıcı çok faydalandığımız bir uygulamadır. Buz kan damarlarının büzülerek hücrelerin küçülmesini sağlar. Gün içinde düzenli yapılması durumunda uzun süreli etkileri de insanları memnun edecek düzeydedir. Genişlemiş gözeneklere her gün buz uygulayarak zamanla küçülmelerini sağlayabilirsiniz. Gözenek sıkılaştırıcı buz uygulaması için; Birkaç adet buz parçasını temiz bir beze sarın ve genişleyen gözeneklerinize 15-30 saniye kadar sürün. Bunu gün içinde sık sık tekrarlayın. Buz kullanmaya vaktiniz olmadığı durumlarda soğuk su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Buz tedavisinde daha etkili diğer yöntem; taze salatalık veya elma suyu, gül suyu veya yeşil çay suyunu buzdolabında dondurarak elde ettiğiniz buzu kullanmaktır. Bu tarif sade suya göre daha etkili bir yoldur. Aynı zamanda cildinizin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi doğal sıkılaştırıcı etkisinin yanında cildin pH dengesini de düzenlemeye yardımcı olan doğal bir besindir. Antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri dolayısı ile sivilce, akne ve siyah nokta oluşumunu da önler.  Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın. (Mesela Yarım yemek kaşığı su ile yarım yemek kaşığı elma sirkesi gibi) Bir parça pamuk yardımı ile temiz cildinize bu karışımı sürün. 3-5 dakika sonra soğuk su ile cildinizi yıkayın ve temiz bir havlu ile kurulayın. Uygulamayı gece yatmadan önce temiz cilde uygulamanız ve daha sonra cilt nemlendiricisi sürmeniz etkisini arttıracaktır. 

Not: Bu makalemiz 4 sayfadan oluşmaktadır. "Sonraki Sayfa" yazısına tıklayarak yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

 
KAPAT