2017-08-07 02:31:20 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:51

Grip, Nezle, Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?Evde Grip Tedavisi İyi Gelen Bitkiler

Soğuk algınlığı, grip ve nezle özellikle kış aylarında sık karşılaşılan solunum yolu hastalıklarıdır. Bu yazımızda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve Bitki Uzmanı

Grip, Nezle, Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?Evde Grip Tedavisi İyi Gelen Bitkiler

Soğuk algınlığı, grip ve nezle özellikle kış aylarında sık karşılaşılan solunum yolu hastalıklarıdır. Bu yazımızda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve Bitki Uzmanı Suna Dumankaya tarafından tarifi verilen gribe, soğuk algınlığına nezleye iyi gelen, çabuk geçmesini sağlayan doğal tariflere yer verdik. Aşağıdaki tariflerden dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Grip, Nezle Ve Soğuk Algınlığını Geçiren Soğan Kürü Tarifi

Bu kür için, normal açık kahverengi kabuklu soğan kullanılır. Beyaz ya da mor soğan uygun değildir. Soğanın ince kabuğunu soyun. 4 e, 6 ya ya da 8 e bölün. 2 bardak suyun içine atın. Ağzı kapalı olarak 5 dakika kaynatın. Süzün ve ılıyınca için. 1 hafta boyunca her gün içilmesi gerekir. Soğan kürü, hem hastalık önleyici, hem de hastalığa yakalananlar için hastalıklarını geçiren bir kürdür.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Grip, Nezle ve Soğuk Algınlığını Geçiren Kür Tarifi

Üç tane bir lira büyüklüğünde nar kabuğunu kaynamakta olan 1,5 su bardağı klorsuz suya atınız (Klorsuz su olarak markette satılan pet şişe suyu kullanabilirsiniz.)  ve kısık ateşte beş dakika kaynatınız,beşinci dakikadan sonra 3 başak karabaş bitkisi atınız ve üç dakika daha kaynatınız.Daha sonra ocaktan alıp süzerek ılımaya bırakınız.Ilıdıktan sonra günde bir defa aç karnına bir su bardağı tüketiniz. Bu uygulamaya bir hafta ara vermeden devam ediniz.Bir haftanın sonunda kürü sonlandırınız ve hastalığınızın seyrine göre uygulayabilirsiniz.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan Kandaki İltihabı Temizleyen Kür Tarifi
Grip, nezle gibi soğuk algınlığı durumlarında kanda iltihap meydana gelir. Beyaz dut kurusu kandaki iltihabı temizleyen en etkili maddelerdendir.Beyaz dut kurusu, kandaki CRP (Chemical Reaktif Protein) yüksekse düşürülmesinde mükemmel bir destekleyicidir. Yarım litre kaynamakta olan klorsuz suyun içerisine bir avuç dolusu (5-6 yemek kaşığı) beyaz dut kurusu atın ve altı dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin.Altıncı dakikadan sonra ocaktan indirin. Ilıyınca süzün, yarısı sabah aç karnına, diğer yarısını akşam aç karnına için. Haşlanmış dutların tüketilmesi şart değildir. Toplam 25 gün uygulanır ve her defasında taze hazırlanması gerekir.  Klorsuz su yerine marketten alacağız pet şişe suyu da kullanabilirsiniz.

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Grip, Nezle Ve Soğuk Algınlığını Geçiren Kür Tarifleri

Sual: Ailece grip, nezle olduk. Doktora gittik, ilaçlarımızı kullanıyoruz. İyileşme sürecimizi hızlandıracak bir formülünüz var mı?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya'nın cevabı: ( 100 gram kuşburnu, 100 gram elma kurusu ve 30 gram kakuleyi karıştırın. Bunları yeteri kadar suyun içinde çay demler gibi kaynatın. Hazır olduğunda da balla veya limonla tatlandırarak için. Bu son derece etkili formül, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.)

Sual: Sürekli grip, nezle oluyorum. Tam toparlandım derken yeniden hastalanıyorum. Bağışıklık sistemimi güçlendirmemi sağlayacak bitkisel bir reçeteniz var mı?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya'nın cevabı: (Eşit miktarda meyankökü ve ıhlamuru bir tencere suyun içinde çay gibi kaynatıp demleyin. Her gün, bu çaydan en az iki bardak için. İçerken içine bir dilim limon ve bir kaşık bal katmayı ihmal etmeyin. Bu çay, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.)

Sual: Çevremdeki herkes grip. Bana bağışıklık sistemimi güçlendirmeme ve gripten korunmama yardımcı olacak bir bitki çayı tarifi verir misiniz?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya'nın cevabı: (Aktardan 500 gram kuşburnu, 300 gram elma kurusu ve 100 gram kakule alın. Bunları karıştırın. Bu karışımı bir cam şişeye koyup yanınızda taşıyın. Çay içmek istediğinizde bu karışımdan 1 çorba kaşığı alıp 500 gram suyun içinde kaynatın. İyice demlendikten sonra da için. Bu doğal çay hem yorgunluğunuzu alacak hem de bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacaktır.)

Sual: Bu aralar çok sık nezle, grip oluyorum. Bağışıklık sistemimi güçlendirmek için ne yapmalıyım?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya'nın cevabı: (Hava değişiklikleri döneminde vücudu dinlendirmeye ve doğal içeceklerle beslenmeye her zamankinden daha fazla özen göstermek gerekiyor. Size tavsiyem gitmediyseniz öncelikle doktora gitmeniz. Ayrıca 1 narı iç zarıyla birlikte soyduktan sonra 1 parça taze zencefil, 1 elma, 2 pembe greyfurt ve 1 salatalıkla birlikte blender’dan geçirin. Elde edeceğiniz su, bağışıklık sistemini güçlendirmek için birebirdir. Her gün tazesini hazırlayarak bu karışımdan için. Beslenmenizde balığa, limona ve yeşilliklere yer verin. Bunlar sizi dinamik kılacaktır.)

Sual: Bu aralar çok sık grip, nezle oluyorum. Doktora gidiyorum, ilaç alıyorum ama ne zaman iyileştiğimi sansam, yine hasta oluyorum. Ayrıca, çok fazla öksürüyorum. Gripten korunmak için, soğuk algınlığına iyi gelen uygulayabileceğim bir formülünüz var mı?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya'nın cevabı: (Bir tutam hatmi çiçeği ile dilimlere ayrılmış yarım adet ekşi elmayı, 500 gram suda, beş dakika kaynatın. Bu karışımı çay gibi demleyin ve balla tatlandırıp, her gün için. Ayrıca dört parçaya bölünmüş birer adet yeşil elma ile limonu, bir tatlı kaşığı yenibahar, bir tatlı kaşığı karanfil, iki parça havlıcan, iki cin biber ve bir parça kızamık şekeri ile birlikte, üç litre suyun içinde, 10 dakika boyunca kaynatın. Gün içinde, bu karışımdan iki bardak için. Bu formül, gribe ve soğuk algınlığına karşı birebirdir.)

Sual: Bağışıklığım çok zayıf, Soğuk algınlığından korunmak için ve soğuk algınlığının geçmesi için ne yapabilirim?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya'nın cevabı: (Bir adet muskat, iki adet yenibahar, iki adet meyan kökü, bir adet çubuk tarçın, bir adet cin biber, beş gram zencefil, beş gram zerdaçal, üç gram karanfil ve 15 gram kızamık şekerini karıştırın. Bütün bu malzemeleri çay gibi demleyip için. Bu özel karışım soğuk algınlığına karşı birebirdir.)

Sual: İşim nedeniyle sürekli seyahat ediyorum. Değişen hava şartları bağışıklık sistemimi olumsuz etkiliyor. Sık sık soğuk algınlığına yakalanıyor ve öksürüyorum. Bağışıklık sistemimi nasıl güçlendirebilirim?

CEVAP

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya'nın cevabı: (1 avuç hardal tohumunu, 1 litre sütün içinde 8 dakika boyunca kaynatın. Küvetinizi suyla doldurun ve hazırladığınız sütü, bu suyun içine katın. Küvete girerek yaklaşık 15 dakika dinlenin. Bu formül kan dolaşımını hızlandırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca her gün 1 bardak balla tatlandırılmış ıhlamur içmeyi de alışkanlık haline getirin. Günde en az 8 saat uyumak da vücudunuza zindelik katacaktır. Toparlanamazsanız doktora görünmeyi ihmal etmeyin.)

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…