2017-11-23 23:42:54 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:47

Guatr Nedir Nedenleri, Bitkisel Tedavi, Guatr Ameliyatı Ve Testi

Tiroid bezi, boynun ön kısmında, adem elması dediğimiz kıkırdak yapının altında yer alan kelebek şeklinde bir salgı bezidir. İnsan vücudunun sağlıklı çalışması

Guatr Nedir Nedenleri, Bitkisel Tedavi, Guatr Ameliyatı Ve Testi

Tiroid bezi, boynun ön kısmında, adem elması dediğimiz kıkırdak yapının altında yer alan kelebek şeklinde bir salgı bezidir. İnsan vücudunun sağlıklı çalışması için çeşitli fonksiyonlardan sorumlu olan tiroit hormonları üreten endokrin bezidir. Troid bezi tarafından salgılanan troid hormonu kalp atış hızını düzenler, vücut ısısını dengeler, metabolizmayı hızlandırır ve büyüme ve gelişmeye yardımcı olur. Hipotalamus ve hipofiz bezi de tiroid hormonlarının üretiminde ve salınmasında hayati rol oynar. Troid bezinin çeşitli nedenlerden dolayı hasar görüp büyümesine guatr denir. Bu büyüme tiroid bezinin tümünde olabileceği gibi bir kısmında veya içinde nodüller dediğimiz değişik sayı, büyüklük ve yapıdaki değişiklikler şeklinde olabilir.

Guatr Belirtileri

Guatrın başlıca belirtisi, boynun ön tarafında, tiroid bezi büyümesinden kaynaklanan bir şişme ya da yumrudur. Hafif vakalarda guatr başka belirtilere neden olmaz ve tiroid fonksiyonları normal olabilir. Daha ciddi vakalarda ise troid bezinde şişme yutma, çiğneme veya konuşma güçlüğü gibi sorunlara yol açabilir. Guatrın en sık karşılaşılan belirtileri şunlardır;

 1. Boynun önünde Adem elması denilen kıkırdağın altında şişlik
 2. Nefes alıp vermekte zorlanma
 3. Ses kısıklığı
 4. Yutkunmakta zorlanma
 5. Boyunda ağrı
 6. Çabuk yorulma
 7. Boğazda bir sıkılık hissetme
 8. Öksürük
 9. Horlama
 10. Ciltte kuruma
 11. Ani kilo kaybı
 12. Sinirlilik
 13. İştahsızlık veya iştahda artış
 14. Terleme
 15. Hızlı kilo alma
 16. Adet düzensizlikleri
 17. Saç dökülmesi
 18. Kalbin hızlı atması
 19. Baş dönmesi
 20. Boynun önünde küçük nodül veya topak
 21. Boyun bölgesinde damar şişmesi
 22. Boğaz ağrısı
 23. Nefes alırken hırıltı sesi duyulması

Guatr Neden Olur?

 1. İyot alımının eksikliği (Bu nedenle iyotlu tuz kullanımı önemlidir)
 2. Karalahana, ıspanak, yer fıstığı, soya fasülyesi şalgam turp gibi Guatrojen besinlerin sık tüketilmesi
 3. Genetik. Ailede guatr hastası varsa sizde guatr hastalığı için aday sayılırsınız.
 4. Tiroid bezinin normalden fazla çalışması veya normalden az çalışması da guatra yol açabilir. Tiroid hormonlarının normalden fazla salgılanması durumunda kişide baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, titreme, sinirlilik, bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Tiroid bezinin salgıladığı hormonların normalden az olması sonucunda ise kilo alma, kabızlık, halsizlik, ciltte kuruma, saç dökülmesi gibi söz konusu olabilir.
 5. Tiroid kanseri
 6. Tiroid bezi iltihaplanması
 7. A vitamini eksikliği
 8. Troid hormonu üretiminden sorumlu olan enzimlerin vücutta eksik bulunması
 9. Antiretroviral ilaçlar, kortizon gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, amiodoron (kalp ilacı) ve lityum guatr gelişmesi riskini artırır.
 10. Yeterince çalışmayan tiroid bezi de guatra yol açabilir.

Guatr Kimlerde Görülür, Risk Altında Kişiler Kimlerdir?

 1. İyot eksikliğine bağlı olarak Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde yaşayanlarda
 2. Kadınlarda
 3. 50 yaş üstü kişilerde
 4. Sigara içenlerde
 5. Radyasyona maruz kalanlarda
 6. Bağışıklığı zayıf olanlarda
 7. Gebelik ve menopoz dönemlerinde
 8. Ailesinde guatr olanlarda guatr daha sık görülür.

Guatr İçin Hangi Doktora Gidilir?

Guatr için Endokrinoloji, yani hormon hastalıkları uzmanına başvurmalıdır.

Guatr Nasıl Teşhis Edilir?

Guatrın teşhisi için doktor elleriyle hastanın boğaz kısmını muayene eder. Hastanın yaşadığı sorunları dinler. Ardından guatrın neden kaynaklandığını anlamak için hastaya şu testler yapılır;

Hormon Testi

Bu kan testi tiroid ve hipofiz bezlerinden salgılanan hormonların miktarını ölçmek için yapılacaktır.

Antikor Testi

Kan testi kanda antikorların varlığını gösterirse, altta yatan sebebin bununla ilgili olduğu anlaşılabilir.

Ultrason

Hastanın boğaz kısmı ultrason ile muayene edilir.

Guatr Tedavisi

Guatr tedavisi için hastanın durumuna göre ilaç tedavisi, radyoaktif iyot tedavisi ve cerrahi tedavi olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanabilir;

İlaç Tedavisi

Guatr troid hormonu eksikliğinden kaynaklanıyorsa, hastaya tiroid hormonu ilaç olarak verilmektedir.  Troid hormonu fazlalığı sözkonusu ise hastalara hormon yapımını baskılayacak ilaçlar verilerek hormon düzeyi normale çekildikten sonra ameliyat veya radyoaktif iyot tedavisi yapılır.

Radyoaktif İyot

Radyoaktif İyot tedavisi aşırı aktif tiroid bezi için olası tedavi yöntemlerinden biridir. İyot ağız yoluyla alınır. Radyoaktif iyot tiroid bezine ulaştığında tiroid hücrelerini parçalar ve guatr küçülür.

Guatr Ameliyatı

Guatr şayet boyunda baskı oluşturacak şekilde büyümüşse, ilaç tedavisine cevap vermiyorsa, troid bezinin içinde gelişen yumruları (nodülleri) 2-3 cm den büyük ise, yumrularda kanser gelişme riski varsa, estetik açıdan kişiyi rahatsız ediyorsa ameliyat ile troid bezinden hasar görmüş bu parça veya bezin tamamı çıkarılabilir. Bir diğer deyişle hormon seviyelerinin normal olduğu ve genelde nodüllerin görüldüğü durumlarda ameliyat yöntemine başvurulur.  Tiroid bezinin cerrahi olarak çıkartılması işlemine tiroidektomi denir. Bu durum halk arasında genellikle "guatır ameliyatı" olarak bilinir. Guatr ameliyatında doktorun dikkat etmesi gereken 2 husus vardır. Bunlardan birincisi troid bezi çıkarılırken çevre dokulara zarar vermemek, diğeri ise ameliyat bölgesinde iz bırakmamaya özen göstermektir.

Guatr Ameliyatı Nasıl Yapılır, Kaç Saat Sürer?

Guatr ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Bu tür ameliyatta hasta tamamen uyutulur. Tiroid tekrarlamaması için, ameliyat sırasında tiroid hormonu bırakılmaz. Ameliyat öncesi yani ilk tedavi süreçlerinde, hastanın guatrının ne kadar ilerlemiş olduğuna bakılır. Kişiyi nefes almakta zorluyorsa, dışarı doğru ceviz büyüklüğünde çıkmışsa hastanın cerrahi operasyonla tedavi edilmesi gerekir.

İbrahim Saraçoğlu Guatr Bitkisel Tedavisi

Sabah, öğle ve akşam aç karnınıza öğünlerden 15 dakika kadar önce, 1 yemek kaşığı dolusu taze yeşil dereotu birkaç kez çiğnendikten sonra 2-3 yudum su ile yutulur. Bu kür hiç ara verilmeden 3 ay boyunca devam etmelidir. Bu kürün tiroid nodüllerinin azalmasına çok yardımcı olmaktadır.

Dr. Feridun Kunak'dan Guatr veTrroit Bitkisel Tedavisi

 1. Yemeklerin yanında 1 demet dere otu tüketin
 2. Üç Öğün(Sabah,Öğle,Akşam) 1 çay kaşığı çörek otu tozu alın
 3. Problemli bölgeye ozon yağı ile dıştan masaj yapın

Zehirli Guatr (Hipertiroidi, Tirotoksikoz) Belirtileri Nedenleri Tedavisi Tıklayınız 

Mavi Kadın