2019-04-25 20:20:21 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:12

Gül Kurutmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Hayatımızda güllerin anlamı büyüktür. Birçok farklı rengi olan güller hediye edildiklerinde hatırası için kurutulur ve böylece hep saklanır. Ayrıca güller hem yemeklerde hem de dekorasyon amaçlı olarak yaygın kullanılmaktadır.

Gül Kurutmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Hayatımızda güllerin anlamı büyüktür. Birçok farklı rengi olan güller hediye edildiklerinde hatırası için kurutulur ve böylece hep saklanır. Ayrıca güller hem yemeklerde hem de dekorasyon amaçlı olarak yaygın kullanılmaktadır. Görüntüsü itibariyle de şık duran gülleri evde kendiniz de kurutabilirsiniz. Bu makalemizde güllerin kurutulma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Gül Nasıl Kurutulur? 

1. Yöntem

Gülleri karanlık, kuru ve hava alan bir odada ters asarak kurutabilirisniz. Bu sayede güllerin şekli ve rengi hiç bozulmaz.

2. Yöntem

Gülleri kurutmak yaz aylarında daha kolay olmaktadır. Çok aşırı güneş almayan hafif güneşli bir yere temiz bir bez serin. Üzerine de gül yapraklarını serpiştirin. Eğer gül yapraklarını aşırı güneş alan yerin önüne koyarsanız gülün içindeki vitaminler ölecektir.

3. Yöntem

Gülleri kitap arasına koyup da kurutabilirsiniz. Kitap arasında güller bastırılmış olur ve havasız kalırlar. Bu sayede  kolayca kururlar. Fakat bu çoklu kurutmalar için iyi bir yöntem değildir.

4. Yöntem

Gliserin ile de güllerinizi kurutmak mümkündür. Her marketten kolayca satın alacağınız gliserinden 1 çay kaşığı alıp 1 yemek kaşığı su ile karıştırın. Sonrasında güllerinizi temiz bir bez üzerine yerleştirin. Ardından bu karışımı güllerin üzerine dökün. Önce terleyen güller sonrasında kurumaya başlayacaktır.

5. Yöntem

Güllerinizi silisyum ile kaplayarak da kurutabilirsiniz. Kurutmak istediğiniz gülleri silisyum ile kaplayın ve mikrodalga içinde koyup 1 dakika çalıştırın. Ardından mikrodalga içinde biraz daha bekletin. Eğer güller kurumamışsa işlemi tekrarlayın.

6. Yöntem

Güllerde kuruturken en çok istenen rengini korumaktır. Bunun için en ideal yöntem ise hava ile doğal yöntemlerle kurutmaktır. Fakat bu yöntem için seçeceğiniz ortamın havasız, sıcak, kuru ve karanlık olmaması gerekmektedir. Böyle bir ortamda güller solacaktır.

Güllerinizi kuruturken vantilatör kullanabilirsiniz. Fakat vantilatörün gülün yaprak ve dallarına zarar vermemesi için kurutmadan önce gülün yaprak ve dallarını bir ip ile bağlayın.

Güllerin Kuruması Ne Kadar Zamanda Gerçekleşir?

Güllerin kuruması ortamdaki neme bağlı olarak yaklaşık olarak 2 hafta içinde gerçekleşmektedir. Güllerinizi kuruttuktan sonra parçalanmalarını engellemek ve daha parlak durmalarını sağlamak için saç spreyi sıkabilirsiniz.

Mavi Kadın