Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2017-06-29 16:55:30 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:52

Gül Suyunun Cilde, Yüze, Saç Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Google News

“Bu makalemizde gül suyunun cilde, yüze ve saça faydaları ve zararları hakkında bilgiler vereceğiz.”Gül binlerce yıldır insanların severek büyüttüğü bir çiçektir

Gül Suyunun Cilde, Yüze, Saç Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

“Bu makalemizde gül suyunun cilde, yüze ve saça faydaları ile zararları hakkında bilgiler vereceğiz.”

Gül binlerce yıldır insanların severek büyüttüğü bir çiçektir. Kimi zaman aşkın sembolü olurken kimi zaman ise bahçelerde en hoş kokuları bize armağan eder. Güzel görüntüsünün yanında, sağlık ve güzellik alanında da sık tercih edilen bu bitkiden elde edilen gül suyunun da sayısız faydaları vardır.Gül suyu; antioksidan, antienflamatuar ve antiseptik özelliklerin yanı sıra A, B3, C, D ve E vitaminleri içerir. Bizde bu makalemizde gül suyunun kullanım alanlarından ve faydalarından bahsedeceğiz. Gül suyunu hazır olarak satın alabileceğiniz gibi kendinizde evinizde yapabilirsiniz. Not: Konunun sonunda evinizde gül suyu yapımını anlatan linki bulabilirsiniz.

Gül suyunun yüze, cilde ve saça belli başlı faydaları şunlardır;

 1. Gül suyu antioksidan özellikleri sayesinde cilt hücrelerinin güçlenmesine ve cilt dokularının yenilenmesine yardımcı olur
 2. Gül suyu cildinizin pH dengesini korumaya yardımcı olur böylece siyah nokta ve sivilce oluşumunu önler
 3. Gül suyu, cildi canlandırır, nemlendirir ve pürüzsüz hale getirir
 4. Ciltteki yara izlerini, kesikleri ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur
 5. Gül suyunun besleyici ve nemlendirici özellikleri ile saç kalitesini arttırır
 6. Gül suyu saçtaki kepeği tedavi etmekte önemli rol oynar
 7. Gül suyu cilde ferahlık verir
 8. Antibakteriyel özelliği sayesinde akne, dermatit ve egzama ile savaşmaya yardımcı olur

Gül Suyunun Cilde, Yüze Ve Saça Faydaları

Cilt Kuruluğunu Giderir

Cildimiz güneş, pH dengesinin bozulması, sigara ve egzoz gibi zararlı dumanlar gibi birçok nedene bağlı olarak kuruyabilir. Piyasada satılan pek çok nemlendirici hem çok pahalıdır hem de cilde zararlı kimyasallar içerir. Gül suyu ise cilt kuruluğunu gideren en etkili doğal nemlendiricilerindendir.  Gül suyundan doğal nemlendirici yapmak için; 2 yemek kaşığı gül suyunu boş bir sprey kabına aktarın. İçine 1 çay kaşığı gliserin ekleyin ve çalkalayın. Karışım kullanımınıza hazırdır. Bu karışımı direk cildinize püskürtün. Kalan solisyonu 10 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Saçlarınıza Doğal Bakım Yapar

Saçlarımız birçok nedene bağlı olarak yıpranabilir, mat bir görüntü ortaya çıkabilir veya kepek, cilt hastalıkları gibi sorunlar ile bizi üzebilir. Gül suyunun besleyici ve nemlendirici özellikleri sayesinde bu sorunlara elveda diyebilirsiniz. Gül suyu aynı zamanda doğal bir nemlendirici vazifesi görür ve saçların daha dolgun, bakımlı, parlak görünmesini sağlar. Saçlarınızı normal şampuan ile yıkadıktan sonra son durulama suyuna 1 bardak gül suyu ilave ederek saçlarınızı yıkayın. Saç derisi enfeksiyonları ve kepeğin geçmesi için ise;  küçük bir kaba eşit miktarda gliserin ve gül suyu katın. Bu karışımı saç derinize pamuk veya parmaklarınızın yardımı ile masaj yaparak sürün. Yarım saat sonra saçınızı her zamanki şampuanınız ile yıkayın. Sorun giderilene kadar haftada 1-2 defa uygulayın.

Gül suyunun diğer faydaları ve zararları şunlardır, ayrıca evde gül suyunun nasıl yapılacağı tarifini makalemizin sonunda bulabilirsiniz;

Baş Ağrılarını Dindirir

Gül suyu yatıştırıcı etkisi ve soğutucu özelliği ile hafif baş ağrılarından da kurtulmanıza yardımcı olabilir. Aslında gül suyunun baş ağrılarında kullanımı yüzyıllardır devam eden bir gelenek idi. İlaç sanayiinin bize sunduğu ilaçlar gelince bu ananevi yöntemleri unutmuş olduk. Belki de bunları yeniden keşfetmenin zamanı artık gelmiştir. Dolapta saklamış olduğunuz gül suyundan bir miktarını temiz bir parça beze dökün. Bunu başınıza sarın. Veya eliniz ile şakak, saç derisi ve ense bölgenize sürün. Ayrıca gül suyuna ekleyeceğiniz birkaç damla lavanta yağı ile bu etkiyi arttırabilirsiniz.

Doğal Makyaj Temizleyicidir

Gül suyu en ekonomik ve etkili makyaj temizleyicidir. Makyajınızı kolaylıkla çıkarmanıza yardımcı olur. Tek yapmanız gereken gül suyunu pamuğa döküp makyajınızı çıkarmaktır. Makyaj malzemelerinde bulunan kimyasalları çıkarmak için satın aldığımız makyaj çıkarıcılarda da cildimiz için zararlı maddeler bulunabilir. Gül suyu burada da imdadımıza yetişir. Doğal olmasının yanında cildi besleyici etkisi sayesinde oluşacak cilt sorunlarını da önler. Ayrıca kendi gül suyunuzu yaparsanız makyaj çıkarıcıların masrafından da kurtulmuş olursunuz.

Cilt Hastalıklarına Şifadır

Gül suyu; egzama, dermatit ve rosacea gibi cilt hastalıkların sonucu oluşan cilt tahrişlerinin giderilmesinde yardımcı olur. Gül suyu anti-inflamatuar yani iltihap giderici olmasından dolayı ciltteki tahrişi, kızarıklık ve kaşıntıyı da giderir. Ayrıca tıkalı gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildin hava almasını sağlar. Bu sayede de cildin kendini yenileme sürecini hızlandırır. Pamuğu gül suyu ile ıslatarak sorunlu bölgeye yavaşça sürün. Sabah akşam 1er defa uygulayın.

Sivilcelerden Kurtarır

Gül suyu akne, çıban ve sivilce gibi mikrobik cilt problemlerinde de etkili bir temizleyici vazifesi görür, bu gibi cilt sorunlarından kurtulmaya yardımcı olur. Bunun yanında sivilce izlerinin giderilmesinde de önemli rol oynar. Ayrıca cildin pH dengesini düzenleyerek te cildin kendi kendini tedavi etmesine yardımcı olur. Uygulanışı; 1 yemek kaşığı gül suyu ve aynı oranda limon suyunu karıştırın. Sorunlu bölgeye sürün ve yarım saat bekleyin. Ilık su ile durulayın ve temiz bir havlu ile yüzünüzü kurutun. Bu tarifi günde 1 defa uygulayabilirsiniz. Diğer bir tarif ise yeşil kil ile yapacağınız maske tarifidir. 1 yemek kaşığı yeşil kile yeterli miktarda gül suyu ekleyin. Bunu cildinize yapıştırın. Kurumasının ardından soğuk su ile durulayın. Bunu haftada 1 defa yapmanız yeterlidir.

Çatlamış Topuklara İyi Gelir

Yine gül suyu ve gliserin karışımı ile yapmış olduğunuz karışım sayesinde çatlamış topuklardan da kurtulabilirsiniz. Gliserinin yumuşatıcı etkisi, gül suyunun faydaları ile birleşerek çatlamış topukların iyileşmesini sağlar. Eşit miktarda gül suyu ile toniği karıştırın bu karışımı gece yatmadan önce topuklarınıza sürün. Topuk bölgenize streç film sarın ve üzerine çorap giyin. Kalktığınızda ayağınızı su ile yıkayın. Çatlaklar giderilene kadar uygulayın.

Dudaklara Bakım Yapar

Dudaklarınızın sağlıklı ve pembe görüntüsüne kavuşması için gül suyundan faydalanabilirsiniz. Gül suyu aynı zamanda dudaklarınızın yumuşak ve pürüzsüz görünmesine de yardımcı olur. Bunun için dudaklarınıza her gün yatmadan önce gül suyu sürmelisiniz. Daha etli bir renk verici yöntem ise; pancar kullanmaktır. Uygulaması; 1 adet pancar küçük küçük kesilir ve güneşte kurutulur. El ile toz haline getirilecek kıvama gelen pancardan bir miktarı gül suyu ile karıştırılır. Bu macun dudaklara sürülür. 10 dakika sonra ılık su ile durulanır. Bu uygulamayı günde 1 defa yapabilirsiniz.

Gözlere Şifadır

Gözlerimiz gerek kötü hava gerek sigara gerekse bilgisayar kullanımı gibi teknolojik aletler sebebiyle yorgun bir görünüme bürünebilir. Burada da gül suyunun yararlı etkilerini görebiliriz. Gül suyunun içersindeki vitaminler gözü beslerken, gözde biriken tozu ve kiri de dışarı atar. Bunun için rahatsızlık hissettiğiniz anda gözünüze 1-2 damla gülsuyu damlatabilir veya bir miktar gül suyunu küçük bir pamuğa dökerek göz kapaklarınızın üzerine (gözünüz kapalı iken) koyup 7-8 dakika bekleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda göz altı torbalarınızda da kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

Sakinleştirir

Gül suyu can sıkıntısı, stres ve hafif depresif durumlarda da yatıştırıcı etki sağlar. Hoş kokusu merkezi sinir sistemini sakinleştirir. Endişeli hali üzerinizden kaldırırken sizi daha mutlu kılar. Bunun için avucunuza aldığınız gül suyunu derin derin nefes alarak içinize çekebilir, parfüm niyetine kullanabilir veya varsa sulu sistem elektrik süpürgenizin su haznesine bir miktar gül suyu dökerek evinizi bu şekilde süpürebilirsiniz. Böylece temizliği daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Gül Suyunun Diğer Faydaları

 1. Yastığınıza döktüğünüz bir miktar gül suyu daha rahat uyumanızı sağlar
 2. Badem yağı ile karıştırarak doğal ve etkili bir nemlendirici elde edebilirsiniz
 3. Yara izi ve kesiklerin daha hızlı iyileşmesini sağlar. (taze yaraya uygulamayın)
 4. Baklava, lokum gibi tatlılarınızda esans olarak kullanabilirsiniz
 5. Su ve gül suyunu karıştırarak elde ettiğiniz yarım bardak karışım ile ağzınızı çalkalarsanız ağzınızda oluşacak bakteriyel birçok sorunu engelleyebilirsiniz
 6. İçildiğinde kabızlık giderici etki sağlar
 7. Buzdolabında beklettiğiniz gül suyunu, güneş sonrası yanıklara sprey olarak sıkmanız durumunda cildinizdeki acıyı dindirmiş olursunuz

Gül suyunun zararları

 1. Alerjik reaksiyonlar: Alerjik reaksiyonlar gül suyunun zararları arasında en yaygın gözlemlenenlerden birisidir. Güle karşı vücudu farklı tepki veren kişilerin güle karşı alerjisi olduğu belirtilmektedir. Bu kişilerde güle karşı olduğu gibi gül suyuna karşı da alerjik reaksiyonlar gözlemlenmektedir. Ciltte kızarma, kaşıntı ve kuruma gül suyunun neden olabileceği alerjik reaksiyonlardır.
 2. Tahriş: Gül suyu içerisinde alkol içermemesine rağmen hassas ciltleri tahriş edebilir.
 3. Kızarık: Gül suyu bazı ciltlere iyi gelmeyip kızarıklığa yol açabilir.
 4. Zehirlenmeler: Gül suyu ülkemizde bazı tatlılara katılmasına rağmen yüksek oranda kullanımı kişilerde zehirlenmelere sebep olabilir. Gül suyunun üretiminde kullanılan kimyasal ürünler yüksek oranda tüketildiğinde kişilerin zehirlenmesine ve küçük hastalıklar geçirmesine sebep olabilir. Bu sebeple yüksek oranda tüketilmemesi gerekmektedir.

Evde Gül Suyu Nasıl Yapılır?En Güzel Ve Yapımı Kolay 3 Gül Suyu Tarifi Tıklayınız 

Gül Suyu Maskesi Nasıl Yapılır? Suna Dumankaya’dan En Güzel Tarifler Tıklayınız

Gül Yağının Saça Faydaları Ve Gül Yağı İle Saç Bakımı Tıklayınız

Gliserin Nedir, Ne İşe Yarar, Gliserinin Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.