Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Günde 2 paketi aşıyorsanız dikkat! Her 7 kişiden biri hayatını kaybediyor

Mavikadin>Sağlık>Günde 2 paketi aşıyorsanız dikkat! Her 7 kişiden biri hayatını kaybediyor

Akciğer kanseri 1-30 Kasım farkındalık ayı kapsamında Liv Hospital Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Adnan Sayar akciğer kanseri hakkında detaylı bilgiler verdi. Uzman isim günde 2 paketten fazla sigara içen her 7 kişiden birinin hayatını kaybettiğini aktardı.

Ailede anne, baba ve kardeşte akciğer kanseri görüldüyse bu kanser çeşidine yakalanma riskiniz daha fazladır.
Ailede anne, baba ve kardeşte akciğer kanseri görüldüyse bu kanser çeşidine yakalanma riskiniz daha fazladır.

Akciğer kanserinin çok sık görüldüğünün altını çizen Liv Hospital Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Adnan Sayar  gün içinde 2 paketten fazlasını tüketen her 7 kişiden birinin akciğer kanseri yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı...

 

AKCİĞER KANSERİNDEN KORUNMANIN 7 YOLU

Prof. Dr. Adnan Sayar günde 2 paket sigaradan fazlasını içenlerin akciğer kanserine daha fazla yakalandığını vurgulayarak, ''Çok önemli bir nokta vardır ki; sigara bırakıldığında risk azalmaktadır, etkileri zamanla kaybolmaktadır. Yani sigaraya başlamamak en iyi kanserden korunma yöntemi olsa da bırakmak da kanser riskini azaltmaya yardımcı olur'' dedi.

Liv Hospital Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Adnan Sayar, Akciğer kanserinden korunmanın yedi yolunu anlattı...

Günde 2 paketi aşıyorsanız dikkat! Her 7 kişiden biri hayatını kaybediyor

1. Akciğer kanserinde sebep önemli

Bu kanserde nedenin önemli olduğuna dikkat çeken Adnan Sayar, öncelikle akciğer kanserinin neye bağlı olarak ortaya çıktığına bakılmalı dedi. Bu kanser türünün en önemli tetikleyicisinin sigara ve tütün mamulleri olduğunu söyleyen Sayar, ''sigara içenlerde içmeyenlere göre akciğer kanseri gelişme riski 10 kattan fazladır'' dedi.

2. Pasif sigara dumanından kaçının

Sigara içmeyenlerde görülmesinin nedeninin pasif sigara dumanı maruziyetidir.

3. Pasif içiciler risk altında

Tütün mamülleri hem içen kişiyi hem de pasif olarak maruz kalan kişiyi risk altına alıyor.

4. Sigarasız yaşama öncelik verilmeli 

Çocukluk döneminden itibaren sigara içilen ortamlardan uzak durmak ve sigara içmemek akciğer kanserine yakalanma riskini azaltacaktır. 

5- Sigaranın vereceği hasar ne kadar tüketildiği ile ilgili 

Sigaraya başlama yaşı ne kadar fazla ise akciğer kanserine yakalanma riski de o kadar fazladır. Sigaranın vereceği zarar doğrudan süresi ve dozuyla ilgilidir. 

Gün içinde 2 paketin fazlasını tüketen her 7 kişiden biri akciğer kanseri yüzünden hayatını kaybediyor. 

Sigara bırakıldığında risk haliyle azalıyor. Etkileri zamanla kayboluyor. Yani sigaraya hiç başlamamak en iyi çözüm olsa da ne kadar erken bırakırsak o kadar kanser riski azalmış oluyor. 

6- Sigara içilen ortamın havalandırılması önemli

Akciğer kanserine neden olan diğer bir madde ise radon gazıdır. Bu bazı bölgelerde doğal ortamdan, kayalardan ve topraktan ortama salınır. Havalandırılması iyi yapılmayan yerlerde birikir. 

Bodrum ve zemin katlarda yer alan mekanların iyi havalandırılmaması rodon birikimini önler ve riski azaltır. 

7. Düzenli kontrole gitmek

Akciğer kanserinde genetik yatkınlık durumu söz konusudur. Ailede anne, baba ve kardeşte akciğer kanseri görüldüyse bu kanser çeşidine yakalanma riskiniz daha fazladır. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız mutlaka göğüs hastalıkları uzmanına düzenli olarak kontrole gitmelisiniz. 

 

Kaynak : Mavi Kadın, livhospital.com
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...