27 Mayıs 2022, Cuma 01:59

Güneş Kremi Ne İşe Yarar Güneş Kremi Kullanmak İçin 6 Neden

Güneş Kremi Ne İşe Yarar Güneş Kremi Kullanmak İçin 6 Neden

Güneş kremi, her türlü hava şartlarında cildi güneş hasarına karşı korumak için kullanılır.

Güneş kremi, her türlü hava şartlarında cildi güneş hasarına karşı korumak için kullanılır. Güneş kremi güneşin UV ışınlarının cilde zarar vermesini önler ve cilt kanseri (melanom) riskini azaltır.

Güneş Kremi Ne işe Yarar?

Güneş kremleri, güneşin zararlı ışın türlerinden korumak için birçok aktif madde içerir. Bu aktif maddeler sayesinde, güneşin UV ışını cilde zarar vermez. Böylece güneş yanığı olasılığını büyük oranda azaltır.

Güneş Kreminin Cilde 6 Faydası

Cildinizi UV Işınlarından Korur;

Güneş koruyu kremler güneşin zararlı UV ışınlarının zararından korur. Güneş ışınları, ciltte renk eşitsizliğine ve güneş lekelerinin oluşumuna neden olur. Düzenli olarak cilt tipine uygun güneş koruyu kremi kullanarak cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Eşit Bir Cilt Tonunun Korunmasına Yardımcı Olur;

Cilt tipine uygun güneş kremleri kullanmak güneşten kaynaklanan renk bozulmalarının önüne geçer. Aynı zamanda ciltte meydana gelen koyu lekelerin azalmasına yardımcı olur. Böylece daha eşit bir cilt tonuna sahip olursunuz.

Cildin Erken Yaşlanmasını Önler;

Güneş ışınlarına maruz kalmak ciltte birçok probleme neden olur. Bu problemlerin başında ise ince çizgiler ve kırışıklar gelmektedir. Çok fazla güneşe maruz kalmak cilt problemlerini arttırır ve erken yaşlanmaya neden olur. Cilt tipine uygun güneş koruyucu kremler kullanarak erken yaşlanmanın ve cilt problemlerinin önüne geçebilirsiniz.

Kanser Riskini Azaltır;

Güneş koruyucu kremleri çeşitli cilt hastalıklarını önler ve cilt kanser riskini azaltır. Bu nedenle düzenli olarak güneş kremi kullanmalı böylece cilt kanserinin oluşumunu önlemelidir.

Yüzdeki Lekeleri Azaltır;

Güneşin zararlı ışınları ciltte lekelenemeye neden olduğu gibi ciltteki lekelerin çoğalmasına da neden olmaktadır. Güneş koruyucu kremler ise yüzdeki lekelerin azalmasında epey etkilidir. Bu nedenle dışarı çıkarken düzenli olarak cilt tipine uygun güneş kremi kullanmaya özen göstermelidir

Güneş Yanıklarını Önler;

Güneşin zararlı ışınları güneş yanıklarına neden olur. Bu yanıklar cildin pH dengesini bozar ve cilt morarmalarına neden olur. Aynı zamanda kızarıklık, soyulma, kurdeşen, kaşıntı ve şişme gibi birçok reaksiyona neden olur. Düzenli bir şekilde güneş kremi kullanmak güneş yanıklarının oluşumunu önler. Yapılan araştırmalara göre güneş yanığı oluşumunun cilt kanserine neden olmaktadır. Bu nedenle cilde uygun güneş kremleri kullanarak güneşin zararlı ışınlarından korunmak gerekmektedir.

Güneş Kreminin Zararları Nelerdir?

Güneş koruyucu kremlerin içerisinde bulunan tetrasiklinler, sülfonamidler, fenotiyazinler vb. koruyucu kimyasal maddeleri bazı kişilerde yan etkilere neden olabilmektedir.

Alerjik reaksiyonlar:

Güneş koruyucu kremler kızarıklık, kaşıntı, şişme ve cilt tahrişine neden olabilir. Bunun nedeni güneş koruyucuların içerisinde PABA maddesi bulunur. Birçok güneş kreminin içerisinde bulunan bu madde,  alerjiğe yatkın kimselerde yüksek alerjik reaksiyonlarına neden olabilir.

Aynı zamanda güneş koruyucuların kokusu da alerjiye neden olur. Şayet güneş kreminin alerjik reaksiyona neden olduğunu düşünüyorsanız dermatoloğa gitmeli ve yama testi yaptırmalıdır. Yama testi sayesinde cildinize kimyasal maddelerin alerji yapıp yapmadığını anlayabilirsiniz. Bu kişiler de çinko oksit minerali içeren güneş koruyucu kremler tercih etmelidir.

Aknelerin kötüleşmesi:

Akneli bir cilde sahip olan kişiler veya akneye müsait cilt yapısına sahip kişiler için güneş koruyucu kremleri zararlı olabiliyor. Güneş kremlerinin içerisinde bulunan kimyasallar akneyi tetikler ve bunun sonucunda ciltte sivilcelenmeye neden olabilir. Bu kişiler güneş kremi olarak komedojenik ve yağlı olmayan, su bazlı güneş kremleri tercih etmelidir. Yani cilt tipine en uygun güneş kremi kullanılmalıdır. Aynı zamanda vücut için üretilen güneş kremleri, yüze sürülmemelidir. Bu da ciltte sivilcelenmeye neden olabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT