29 Kasım 2021, Pazartesi 11:04

Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir, Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir, Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Cilt kanseri riski gün geçtikçe çığ gibi artıyor. Güneş kremleri vücudunuzu güneşin zararlı ışınlarından koruyarak cilt kanseri, erken yaşlanma ve güneş yanıkları riskini azaltır. Doğru güneş kremi seçerek ve düzenli olarak kullanarak bu tehlikeyi önleyebilirsiniz.

Güneş kremleri erken yaşlanmayı önler

Güneş kremi kullanımı cilt sağlığını koruyarak erken yaşlanmayı önler. 4-5 yıl süren bir araştırma düzenli güneş kremi kullananların ara sıra güneş kremi kullananlara göre cildinin %24 daha az yaşlandığını göstermiştir.

Güneş yanığından korur

UV ışınlarına uzun süre maruz kalınması ile cilt kızarması, şişmesi ve soyulması cilt hücrelerine zarar verir. Güneş yanığı güneş altında vakit geçirme ve bronzlaşmak için güneşlenirken UV ışınlarına maruz kalınması ile oluşur. Güneş yanığının özellikle kabarcıklara neden olacak kadar ciddi olanları cilt kanseri riskini artıracaktır. Güneş koruyucu kullanmak güneş yanıklarını ve güneşin uzun vadeli zararlarını önleyecektir.

Güneş kremi sizi cilt kanserinden korur

Güneş koruyucu kremler cildinizi güneşin UV ışınlarından korur. UVA ve UVB olarak bilinen 2 UV ışını vardır ve cildinizde oluşacak zararlı değişiklikleri tetiklerler. Cilt Kanseri Vakfına göre Dünya yüzeyine ulaşan UVA ışınlarının %95i ultraviyole radyasyondan oluşmaktadır. UVB ışınları daha az yaygın olmasına rağmen onlar da cilde zararlıdır. Cilt renginiz ne olursa olsun güneş koruyucuyu yılın her mevsimi kullanmalısınız. Güneş kremi sizi ayrıca güneşin neden olacağı güneş lekelerinden de koruyacaktır.

Doğru güneş kremi seçimi

Amerikan Kanser Derneği geniş spektrumlu UV kapsama alanı sunan ve koruyucu faktör ya da SPF değeri en az 15 olan güneş kremlerinin alınmasını öneriyor. Buna ek olarak, yüzme veya terleme gibi nedenlerden dolayı etikete bakarak 40 veya 80 dakikada bir yenilemelisiniz. Güneş koruyucunun etkisi 2 saatten fazla sürmez. Yüksek SPF değerleri demek daha iyi koruma demektir.

Güneş kremi ne zaman kullanılmalı?

15 dkdan fazla saat 10 ve 15 arası pencereden gelen direkt güneş ışığına maruz kalan herkes güneş kremi kullanmalıdır. Bulutlu günlerde de hatta kışın da güneş koruyucu kullanmalısınız.

Güneş kremi nasıl kullanılır?

Dışarı çıkmadan 15-30 dk önce vücudunuzun güneşe maruz kalan her yerine uygulayın.

Çocuklar için güneş kremi kullanımı

Çocuklar oyun oynarken güneş kremini yenilemeyi düşünmedikleri için daha çok risk altındadır. Plaj ve göldeki tatillerde aileler çocuklarının güneş kremi yenilemesine dikkat etmelidir çünkü su radyasyon etkisini artırır.

Güneş Lekeleri İçin Maske Suna Dumankaya’dan Kesin Bitkisel Çözümler Tıklayınız

Evde Güneş Kremi Yapımı Suna Dumankaya'dan 2 Doğal Tarif Tıklayınız

Güneş Kızarıklığı Nasıl Geçer? Güneş Yanığı Ve Kızarıklığı Tedavi Yolları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

5 Yorum

 1. Mehtap

  Bugüne kadar hiç kullanmadığım ama madem iyi diyorsunuz kullanılan

 2. Misafir

  Gunes kiremi nekadar di

 3. Misafir

  lekeler gidermi

 4. Zamanla geçer.

 5. DENİZ

  Merhaba ben 50+ yüz güneş kremini kullanıyorum çok memnunum herkese tavsiye ederim. Güneş kremi yaz kış kullanılmalı, güneş ve ışıklar cildimizi yaşlandırıyor.

 6. ceylan

  Merhaba güneş koruyucu yaz kış kullanılmalı. Ben önceden kullanmıyordum cildimde lekeler oluştu. Şu an güneş koruyucu yüz kremini kullanıyorum çok memnunum.

 
 
KAPAT