Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Güneş yanığı 1 günde nasıl geçer? Aloe vera jel, elma sirkesi, kantaron yağı… En etkili 5 bitkisel çözüm

Mavikadin>Sağlık>Güneş yanığı 1 günde nasıl geçer? Aloe vera jel, elma sirkesi, kantaron yağı… En etkili 5 bitkisel çözüm

Güneş yanığı, güneşe uzun süre maruz kalınması sonucunda ciltte kızarıklık, kabarcık, şişlik, kaşıntı ve tahriş meydana gelmesidir. Güneş yanığı ciltte ağrı ve yanma da yapabiliyor. Neyse ki yoğurt, aloe vera jel, elma sirkesi… gibi güneş yanığına iyi gelen pek çok doğal yöntem var. İşte güneş yanığı tedavisi için bitkisel, doğal çözümler:

Yoğurt, aloe vera ve elma sirkesi hafif derece güneş yanıklarına iyi gelecektir.
Yoğurt, aloe vera ve elma sirkesi hafif derece güneş yanıklarına iyi gelecektir.

Güneşin UVA ve UVB ışınları cildimiz için oldukça zararlıdır. Ozon tabakası bizi bu zararlı ışınlardan koruyor. Ancak havaya salınan kimyasal maddeler nedeniyle ozon tabakası her geçen sene daha da inceliyor. Bu nedenle güneş ışınları cildimize daha çok zarar veriyor, güneş yanığı vakaları ile daha sık karşılaşılıyor. Hatta güneş kremi kullanmak da güneş yanığını önlemekte etkili olmayabiliyor. Sırttım, kollarım, yüzüm güneşte yandı çok acıyor diyorsanız üzülmeyin! Güneş yanığına şifa olan şu doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz:

GÜNEŞ YANIĞI NASIL GEÇER?

Güneş yanığının geçmesi için eczanede satılan silverdin, hametan gibi reçetesiz kremleri kullanabileceğiniz gibi evde bulunan doğal yöntemler de güneş yanığına şifa olabiliyor. Güneş yanığını evde ilaçsız geçiren yöntemler şunlardır:

GÜNEŞ YANIĞINA YOĞURT SÜRÜN!

Yoğurt güneş yanığının geçmesinde en etkili doğal çözümler arasında yer alıyor. Thelist.com’da yer alan içeriğe göre yoğurt protein içeriği sayesinde cildi yatıştırıyor, laktik asit özleriyle cilde peeling uygulayıp hasarı onarıyor. Dr. Neil Sadick güneş yanığı olan cilde yoğurdun sürülüp 15 dakika bekletilmesi gerektiğinde her iki ila dört saatte bir tedavinin tekrarlanmasını öneriyor. Çok daha yüksek konsantrasyonda daha yoğun bir ürün olmasından dolayı süzme yoğurt sürmek iyileşme hızını artırabilir.

ALOE VERA JEL GÜNEŞ YANIĞINA İYİ GELİR Mİ?

Aloe vera jel güneş yanığına bir diğer etkili bitkisel çözümdür. Ciltte iltihaplanmayı azaltıyor, kollajen üretimini uyarıyor, nemlendiriyor. Aloe vera jelin güneş yanıklarına şifa olması araştırmalara da konu oldu. The New York Times’da yer alan habere göre 2008'de yayınlanan 40 kişiden oluşan bir çalışmada, araştırmacılar katılımcıların sırtlarının alt kısmını güneşin ultraviyole ışınlarına maruz bıraktılar, güneşe maruz kalma sonucu ortaya çıkan kızarıklığı dört farklı maddeyle tedavi ettiler: yüzde 97,5 aloe vera jeli, yüzde 1 hidrokortizon jeli, Yüzde 1 hidrokortizonlu krem ​​ve plasebo jeli. 48 saat sonra, aloe jeli cilt kızarıklığını azaltmada hidrokortizon jelinden daha etkili göründü, ancak hidrokortizon kreminden (ciltte daha uzun süre kalan ve jelden daha kolay emilen) daha az etkili görünüyordu. Aloe vera jeli güneş yanığını tedavi etmek için şu şekilde kullanabilirsiniz: aloe vera bitkisinin yaprağını uzunlamasına kesip içerisinden jelini çıkarın. Bu jeli güneş yanığı olan yere sürün. Günde 3-4 kez buna devam edin. Aloe vera bitkiniz yoksa kozmetikçilerde satılan aloe vera jeli de kullanabilirsiniz.

GÜNEŞ YANIĞINA ELMA SİRKESİ NASIL UYGULANIR?

StyleCraze'de yer alan içeriğe göre elma sirkesinin antibakteriyel ve serinletici etkisi, sirkeyi güneş yanığının tedavisinde etkin kılıyor. Elma sirkesi ayrıca antiinflamatuar özelliklere sahip yüksek düzeyde pektin içeriyor. Güneş yanığına şifa bulmak için sirke ile suyu karıştırın. Bu karışımı güneş yanığı olan bölgeye uygulayın. Ancak ciltte kabarcıkların olduğu şiddetli yanık vakalarında sirke kullanmayın. Aksi takdirde cildin daha çok tahriş olmasına neden olursunuz.

KANTARON YAĞI İLE GÜNEŞ YANIĞI TEDAVİSİ

Kantaron yağı birçok cilt sorununa iyi gelen sarı kantaron çiçeğinden elde edilen bir madde. Kantaron yağı güneş yanıklarına da deva olabiliyor. Kantaron yağı güçlü hücre yenileyici özelliği sayesinde cildi onarıyor, ölü hücrelerden arındırıyor ve güneş yanığını da tedaviye yardımcı oluyor. Bir miktar kantaron yağını nazik bir şekilde güneş yanıklarının üzerine sürün. Kısa sürede yanığın acısını ve ağrısını dindirecektir.

SİYAH ÇAY

Evde güneş yanığı için bir diğer doğal yöntem siyah çaydır. Siyah çay tannik asit içeriğiyle cildin Ph seviyesini dengeliyor, ciltteki fazla ısıyı emerek güneş yanığına iyi geliyor. Siyah çayı her zamanki gibi demleyip soğumaya bırakın. Daha sonra temiz bir bezi bu çaya batırıp sıkın. Güneş yanığı olan bölgeye bunu uygulayın. Siyah çay yerine dilerseniz papatya çayı da kullanabilirsiniz.

Güneş yanığı 1 günde nasıl geçer? Aloe vera jel, elma sirkesi, kantaron yağı… En etkili 5 bitkisel çözüm

GÜNEŞ YANIĞI KAÇ GÜNDE İYİLEŞİR?

Dr. Neslihan Dolar güneş yanığının geçme süresiyle ilgili şu ifadelerde bulundu:

“Güneş yanıklarında kızarıklığın solmasından sonra ciltteki deri pul pul dökülme soyulma evresi başlar. Cildin soyulması günlerce sürebilir. Hafif güneş yanıklarında yanma, kızarıklık gibi belirtiler 2-3 gün içerisinde iyileşir. Orta dereceli yanıklarda ise ciltte kızarıklık, ödem ve sıcaklık 1 hafta içinde geçer. Su kabarcıklarına neden olan şiddetli yanıkların iyileşmesi ise 2-3 haftayı bulur.”

GÜNEŞ YANIĞINDA HANGİ KREMLER KULLANILIR?

Güneş yanığının geçmesi için eczanede reçetesiz satılan şu kremleri kullanabilirsiniz:

  • Silverdin krem
  • Madecassol krem
  • Hametan krem
  • Fito krem
  • Stilex jel
  • Bepanjel

Kaynak : The New York Times, thelist.com, stylecraze.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...