07 Temmuz 2022, Perşembe 16:48

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer Güneş Yanığı Su Toplaması Acısı Nasıl Geçer?

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer Güneş Yanığı Su Toplaması Acısı Nasıl Geçer?

Bu makalemizde güneş yanığı nasıl geçer? doğal yöntemler neler, güneş yanığı kaç günde geçer ve güneş yanığı kaşıntısına ne iyi gelir? Konuları hakkında bilgiler

Bu makalemizde güneş yanığı nasıl geçer? doğal yöntemler neler, güneş yanığı kaç günde geçer ve güneş yanığı kaşıntısına ne iyi gelir? Konuları hakkında bilgiler verdik.

Yazın gelmesi ile doğa tüm ihtişamı ile sanki tekrar canlanır. Hemen hemen tüm insanların sevdiği yaz mevsimi bazı sorunları da beraberinde getirir. Güneş yanıkları da bunlardan biridir. Ailece gittiğimiz tatil, piknik veya sahil gezmelerinden sonra güneşin ultraviyole ışınlarının etkisi ile cildimizde yanıklar oluşabilir. Bunlar kızarıklık gibi hafif semptomlar şeklinde olabileceği gibi daha ağır vakalar ilde de karşılaşabiliriz. Bu yanıklar hemen ortaya çıkmazlar, asıl sorun 5-6 saat sonra belirirler. Tedavi uygulanmaz ise; deri soyulmaları veya kabarcıklar oluşur. Güneş yanığı şayet çok derin değilse 3-5 gün içinde geçecektir. Biz de bu yazımızda güneş yanıklarında uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini ele alacağız. Güzellik ve Bitki Uzmanı Suna Dumankaya'nın güneş yanığını geçiren kesin çözümü de bu makalemizde bulabilirsiniz.

İşte Güneş Yanıklarından Kurtulmak İçin Kullanabileceğiniz Doğal Yöntemler

Karbonat

Karbonat güneş yanığını geçirmek için kullanabileceğiniz en etkili doğal maddelerdendir. Karbonat alkali özelliğinden dolayı güneş yanıklarında yatıştırıcı etki sağlar. Bunun yanında yanığın sebep olduğu da kaşıntıları geçirir. Tahriş olmuş cildin iltihaplanmasını önler. Şayet vücudunuzda geniş bir alanda güneş yanıkları oluştuysa; küvetinizi soğuk –ılık arası ısıda su ile doldurun. 1 su bardağı karbonatı su dolu küvetinize dökün. 20 dakika kadar küvetinizde oturun. Yanık yerlerin suyun altında kalmasına dikkat edin. Aynı zamanda karbonatın su içinde tam karışmasını sağlayın. Bölgesel güneş yanıkları için; 1 bardak kadar suya 4 yemek kaşığı karbonat katın ve karıştırın. Pamuk yardımı ile etkilenen cildinize sürün. 10 dakika sonra ılık su ile yıkayın.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'dan Güneş Yanığını Geçiren Kür Tarifi

Sual: Cildimde güneş yanıkları oluştu. Yanık tedavisinde kullanabileceğim bitkisel bir reçeteniz var mı?

CEVAP 

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya'nın cevabı: Güneş yanıklarını geçiren güneş yanıklarına kesin çözüm olan tarifim şudur;

1. Tarifim; Aldığınız tüm önlemlere rağmen güneş sizi fazla yakarsa, 4 adet salatalıkla 1 adet taze patatesi blender’dan geçirin. Bunların sularını süzüp; 1 kahve fincanı maden suyu, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı elma sirkesiyle karıştırın. Bu karışımı yanıklarınıza sürün. Spreyli bir şişeye koyup buzdolabında saklayın. İçine asla alkollü kolonya katmayın.

2. Tarifim: Bir şişe madensuyunun içine iki çorba kaşığı zeytinyağı, bir tatlı kaşığı lavanta yağı ve dört dal taze aloevera yaprağı katın. Bu karışımı blender'dan geçirin. Ardından da spreyli bir şişenin içine koyun. Bu karışım güneş yanıklarına karşı birebirdir. Aloe vera yapraklarını internet üzerinden veya bitki satan dükkanlardan satın alabilirsiniz.

Siyah Çay

Siyah çay, güneş yanığından dolayı tahriş olmuş cildi tedavi etmek için çok faydalı antioksidanlar içerir. Çay ayrıca cildi güneşin UV hasarından korumaya, kaşıntıyı ve iltihaplanmanın geçmesine yardımcı olan tanenlere sahiptir. Cildin pH dengesini düzenler. Bir demliğe 2-3 kaşık kuru çay koyun. Çay demler gibi sıcak su ile demleyin. Demlendikten sonra ocaktan alıp çöpünü süzün ve demi soğumaya bırakın. Daha sonra demliği buzdolabında 1-2 saat daha soğutun. Soğumuş olan bu çayı pamuk yardımı ile cildinize emdirerek sürün. Günde 5-6 defa uygulayın. Durulamayın, üzerinizde kalmasının bir sakıncası olmaz.

Soğutma

Tüm yanıklarda olduğu gibi güneş yanıklarında da en basit yöntem soğutmadır. Bu yöntemde kılcal damarlar büzüşerek yanığın etkisi azalır, kaşıntı ve acısı giderilir. Islatıp buzdolabında beklettiğiniz temiz bir bezi cildinizin üzerine koyun ve ısındıkça tekrarlayın.Diğer bir yöntem ise yeterli miktarda buzu temiz bir beze sarın. Bunu tampon olarak cildinize değdirin. Buzu direk cildinize sürmeyin.

Yulaf Ezmesi

Güneş yanığını  ve kaşıntısını geçiren bir diğer doğal madde yulaftır. Yulaf ezmesi kullanarak güneş yanığı tedavisini hızlandırabilirsiniz. Yulaf ezmesi aynı zamanda cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur ve güneş yanığı tahrişlerinin geçmesine yardımcı olur. Bu yöntemde de küvetinize doldurduğunuz soğuk suyun içine 1 su bardağı yulaf ezmesi dökün. 20 dakika bu suda oturun. Çıktıktan sonra havlu ile kurulanmayın. Vücudun kendi kendine kurumasını bekleyin. Bölgesel güneş yanıkları için; yeterli miktarda yulaf ezmesi ile suyu karıştırıp lapa olana kadar kaynatın. Oda sıcaklığına düştükten sonra 2-3 saat buzdolabında bekletin. Bu lapayı yanık cildinize yapıştırarak sürün. (ovarak uygulamayın) . Yarım saat sonra su ile durulayın. Bunu gün içinde 3-4 defa uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera güneş yanıklarında ve güneş yanığı kaşıntısında etkili bir tedavi yöntemidir. Aloe vera aynı zamanda güneş yanığının neden olduğu acılarınızın dindirilmesini de sağlar. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın. Aloe vera bitkisinden çıkaracağınız yeterli miktardaki jeli buzdolabında soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra krem sürer gibi yanık cildinize sürün ve kurumaya bırakın. Bunu günde 5-6 defa uygulayın. Aloe vera bitkisini bulamaz iseniz hazır jel formlarından satın alabilirsiniz. Alo vera bitkisini internet üzerinden veya bitki satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de güneş yanıklarda  ve kaşıntısında etkili bir üründür. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller hücre yenilenmesini hızlandırır böylece güneş yanığının neden olduğu tahrişe şifa olur. Ayrıca ağrı, acı ve kaşınmaları engeller. Olası iltihaplanmanın önüne geçer. Yine geniş alanı etkilemiş yanığınız varsa; küvetinizi ılık-soğuk arası ısıda su ile doldurun. Bu suya 1 su bardağı sirke katın ve içinde yarım saat kadar oturun. Küçük bölgeler için eşit miktarda su ve sirkeyi bir kapta karıştırın. Peçeteyi bu kaba bastırarak ıslanmasını sağlayın. Islanmış peçeteleri yanıkların üzerine koyun. Peçeteler doğal olarak kuruduğunda cildinizden alın. Bunu günde birkaç defa uygulayın. Not: Derin yanıklarda bu yöntemi uygulamayın.

Süt

Sütte bulunan yağ ve mineraller güneş yanıklarının tedavisini hızlandırır. Cildin pH dengesini önemli oranda düzenler ve cildi nemli tutar. 4 bardak soğuk su ile 1 bardak soğuk sütü karıştırın. Bu karışımı temiz bir bez yardımı ile güneş yanıklarının üzerine nazikçe uygulayın. Bu yöntemi gün içinde 3-4 defa tekrarlayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri sayesinde güneş yanıkları hızlı bir şekilde iyileşir. Aynı zamanda cildi nemlendirirken oluşacak bakteriyel enfeksiyonları engeller. Cilt tarafından hızlıca emilen Hindistan cevizi yağı; içerisinde bulunan E vitamini sayesinde yanığa bağlı oluşacak iltihabın önüne geçer.  Bir cezve veya mikrodalga fırında likit hale gelecek kadar ısıttığınız katı haldeki Hindistan cevizi yağını, elinizi kullanarak cildinize sürün. Not: Hindistan cevizi yağını çok ısıtmayın ve cildinize sürmeden önce ellerinizi iyice yıkayın. Katı Hindistan cevizi yağını büyük kozmetikçilerde bulabilirsiniz.

Bal

Bal doğal bir antibiyotik görevi görür ve aynı zamanda cildi nemli tutar. Balda bulunan enzimler sayesinde de güneş yanığının hızlıca tedavisi sağlanır. Bal aynı zamanda yanığa bağlı acı ve şişmeleri engeller. Balı direk yanıkların üzerine sürün ve kurumasını bekleyin. Yaklaşık 1 saat sonra su ile durulayın. Bunu haftada 2-3 defa tekrarlayın. Bunun yanında bir bardak suya katacağınız 1 kaşık balı içerek cildinizin genel sağlığını içerden düzenlemeye yardımcı olmuş olursunuz.

Patates

Çiğ patates kullanmakta güneş kaynaklı cilt yanıklarında etkili bir yöntemdir. Cildin üzerindeki ısıyı (yanma hissi) emerek acıyı da giderir. 1-2 adet patatesin kabuğunu soyun ve içini rendeleyin. Elde ettiğiniz lapayı cildinize yapıştırın. Kurumasının ardından yanığı serin su ile durulayın veya duş alın.

Güneş yanığı ile ilgili önemli bilgiler

 1. Üst derisi soyulmuş, kabarcık tutmuş ise yani derin yanıklarda bu yöntemleri uygulamayın.
 2. Güneşin en etkin olduğu 10-16 saatleri arasında direk güneş ışığına çıkmayın.
 3. Bol kıyafetler, güneş gözlüğü ve güneş kremleri kullanın.
 4. Güneşin cilt kanserleri ile etkili bir bağlantısı vardır. Bu yüzden önleminizi almadan güneşe maruz kalmayın.

Güneş Lekeleri İçin Maske Suna Dumankaya’dan Kesin Bitkisel Çözümler Tıklayınız

Aspirinin Cilde Faydaları Ve Aspirinle Cilt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Evde Güneş Kremi Yapımı Suna Dumankaya'dan 2 Doğal Tarif Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

9 Yorum

 1. Adem

  1 günde hızlı bir sekilde güneste yandım.doktora gittim alerjin var dedi.Halbiki öncedende yanmıstım ama o zamanlarda normal sekilde tatlı tatlı kasıntı ile derim soyulmuştu.Doktor alerji ignesi krem hap verdi.hicbiri fayda etmedi.bende ki durum yanık olduktan 2 gün sonra aniden başladı sanki yüzlerce igne batırıp delirten bir kaşıntı hali oldu.Aklımı yitirecektim.Dediğim gibi hap,krem,igne hicbiri fayda vermedi.Yumurtanın beyazını sürdüm rahatladım.

 2. Ömer

  Güneş yanığına çayın suyunu sürüyoruz değilmi yanlış anlamadık

 3. Misafir

  Karbonat kullanmayın sakın daha kötü yaptı

 4. Hasan

  2.derece Güneş yanığı mevcut ve aşırı kaşıntı var ne yapmam lazım

 5. Nazar

  Yoğurt kızarıklıkları geçirmesede rahatlatıyor

 6. Hasan

  Güneşte fazla kaldım sanırım güneş yağı sürdüğüm halde yandım kızarık seklinde yanıklarım kasıntı yapmaya başladı ne önerirsiniz

 7. ;)

  Elma sirkesi yerine üzüm sirkesi olur mu ??????????

 8. Musti

  Karbonat daha kötu yaptı sizin verecegınız bilgiye

 9. sual

  yoğurt iyi gelirmi

 
 
KAPAT