Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2022-06-28 01:42:43 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:28

Güneş yanığı sonrası cilt soyulmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde 5 doğal çözüm

Google News

Derinin güneşle ilk teması ardından cilt soyulması kaçınılmaz oluyor. Peki, güneşten soyulan deride iz kalır mı? Güneşten soyulan deri kaç günde geçer? Güneş yanığı sonrası cilt soyulmasına ne iyi gelir?

Güneş yanığı sonrası cilt soyulmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde 5 doğal çözüm

Yaz aylarında güneş ışığına yoğun olarak maruz kalındığında ciltte yanma ve ardından soyulma yaygın yaşanabiliyor. Güneş yanığı sonrası deri soyulması, yoğun güneş ışığına veya güneş kreminde alerjinizin olduğu içeriklere maruz kaldığınızda meydana gelebilir. Özellikle hassas ciltlerde, açık tenli kişilerde sıklıkla görülür. "Evde güneş yanığı sonrası cilt soyulmasını durdurmak için neler yapılabilir?", "Güneş yanığı soyulmasına ne iyi gelir?" diye merak ediyorsanız işte evde güneş yanığı sonrası cilt soyulmasına karşı uygulayabileceğiniz 4 bitkisel çözüm:

GÜNEŞE MARUZ KALAN CİLT NEDEN SOYULUR?

Güneşlenme sonrası meydana gelen cilt soyulması vücudun savunma mekanizmasının getirdiği bir sonuçtur. Deri soyulması cildin epiderm tabakasının hasar görmesinden kaynaklanır. Güneş ışınlarının etkisiyle cilt yoğun bir şekilde sıvı kaybeder. Derinin protein yağısında hasar oluşur. Ölen hücrelerde bir süre sonra ciltten atılır. Bu durumda deri soyulur ve cildi ölü derilerden kurtarıp yenilenmesini sağlar

GÜNEŞTEN SOYULAN DERİ KAÇ GÜNDE GEÇER?

Güneş sonrası soyulan derinin düzelmesi 1-2 haftayı bulabilir. 1-3 hafta peeling işlemlerinden uzak durmanız gerekir. Cilt soyulmaya başladığında soğuk bir duş alınmalı. Ciltte eğer kabuklanma meydana geldiyse el ile müdahale etmeden düzenli olarak nemlendirici uygulamalı.  Cilt soyulmaya başladığı zaman nemlendirmeye ve yanan bölgeleri kapatan kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz.

CİLT SOYULMASI ZARARLI MIDIR?

Uzun süre güneşe maruz kalma sonucu deri soyulması lekelenmelere neden olabilir. Bu nedenle güneş yanığından sonra cildin soyulması cildin temizlendiği, ölü derilerden arınması olarak düşünülmemelidir.

GÜNEŞ YANIĞI SONRASI CİLT SOYULMALARINA NE İYİ GELİR?

Güneş yanığı sonrasında cilt gerilir, nemini kaybeder. Dolayısıyla cildin tekrar nem kazanması için bol su tüketilmesi gerekir. Güneş yanığı sonrası deri soyulmasında yapmanız gerekenlerden biri de kesinlikle cildinizi kaşımamak. Cilt soyulmasını evde geçiren en etkili doğal çözümler şöyle:

VAZELİN

Vazelin, pek çok vitamin açısından zengin bir ürün. Vazelin, güneş yanığı sonrası soyulan derinin çok hızlı şekilde yenilenmesini sağlar ve soyulma sırasında oluşan kaşınmanın önüne geçer. Derinin soyulduğu bölgeye vazelin sürüldüğünde ölü derinin bir an önce atılmasını ve yeni hücrelerin oluşmasını destekler.

ALOE VERA

Güneş yanığı sonrası deri soyulması yaşadığınız durumlarda aloe vera içeren jel kullanabilirsiniz. E vitamini ve antioksidan bakımından zengin aloe vera cilt hücrelerinin yenilenmesine destek olur. Aloe veradan çıkan jeli, güneş yanığı sonrası soyulan cilde masaj yaparak sürün. Bunun için aloe vera yaprağını uzunlamasına kesin. Kaşık yardımıyla aloe vera jelini çıkarın ve soyulan cildinize uygulayın. Kozmetikçilerde satılan hazır aloe vera jelleri de kullanabilirsiniz.

Güneş yanığı sonrası cilt soyulmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde 5 doğal çözüm

SALATALIK

Yazın karşılaşılan güneş yanığı sonrası cilt soyulmasını evde en kolay geçiren yöntemlerden biri de salatalık püresi. E vitamini içeren salatalık, cildi besler. Hazırlanan salatalık püresiyle, soyulan bölgeye gün içinde 3 defa dairesel masaj yapın. Salatalık güneş yanığı sonrası cilt soyulması yaşanan bölgedeki doku hasarını tamir eder ve cilde nem kazandırır.

ZEYTİNYAĞI

Güneş yanığı sonrası deri soyulmasını doğal zeytinyağıyla gidermek mümkün. Zeytinyağı sayesinde cilt yeniden nem kazanır ve hücre yenilenmesi hızlanacağı için deri soyulmanın önüne geçilir. Zeytinyağı güneş yanığı sonrası soyulan cilde masaj yaparak sürülür.  

Güneş yanığı sonrası cilt soyulmasına ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde 5 doğal çözüm

SÜT

Süt, cilde nem kazandıran en doğal malzemeler arasında yer alıyor. Güneş sonrası soyulan deriye sütle masaj yapıldığında deri soyulması önlenir. Sütü Hindistan cevizi yağı gibi herhangi bitkisel yağ ile karıştırırsanız daha iyi sonuç elde edebilirsiniz.

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.