12 Ağustos 2022, Cuma 08:42

Güzel oyuncu Birce Akalay’ın biyografisi: Kimdir? Kaç yaşında? Nerelidir? Evli mi?

Güzel oyuncu Birce Akalay’ın biyografisi: Kimdir? Kaç yaşında? Nerelidir? Evli mi?

Geçtiğimiz günlerde Netflix'te yayına giren ‘Kuş Uçuşu’ dizisi ile oyuncu Birce Akalay sosyal medyada tekrar gündem oldu. Birce Akalay kimdir? Kaç yaşında? Nereli? Çocuğu var mı? Nasıl ünlü oldu?

Birce Akalay Türk dizi- tiyatro oyuncusu, sunucu ve balerindir. Ekran macerasına spor spikeri olarak başladı. 2004 yılında düzenlenen Türkiye Güzellik Yarışması'nda 3. Oldu. Yer Gök Aşk, Asi, Siyah Beyaz Aşk gibi reyting rekorları kıran dizilerde rol aldı. Akalay, bekardır ve çocuğu yoktur.

BİRCE AKALAY’IN BİYOGRAFİSİ

Adı: Birce Akalay

Doğum Tarihi: 19 Haziran 1984

Doğum Yeri: İstanbul

Boyu: 1.73

Kilosu: 58

Burcu: İkizler

Göz Rengi: Ela

Saç Rengi: Kestane

Medeni Durumu: Bekar

Eski eşleri: (Murat Ünalmış 2011-2012) Sarp Levendoğlu (2014-2017)

Annesi: Yasemin Ergun

Babası: Sercan Akalay

Kardeşleri: Kardeşi yok.

Instagram hesabı: @birceakalay

BİRCE AKALAY KİMDİR?

Birce Akalay kimdir? Birce Akalay nasıl ünlü oldu? Diye merak ediyorsanız güzel oyuncu ile ilgili bilmek isteyeceğiniz her şey için okumaya devam edebilirsiniz…

19 Haziran 1984, İstanbul doğumlu olan Birce Akalay Sercan ve Yasemin Akalay çiftinin tek çocuğudur. 4 yaşındayken bale eğitimi almaya başlayan ünlü oyuncu, 16 yaşına kadar bale yapmaya devam etti. 16 yaşında sakatlanınca baleyi bırakmak zorunda kaldı.

2003 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesi'ne giren Birce Akalay, lise eğitimini Tiyatro bölümünde tamamladı. Hemen ardından aynı yıl, İstanbul Üniversitesi bünyesindeki Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümünde eğitim görmeye başladı. Ancak kısa bir süre sonra Haliç Üniversitesi Konservatuar Tiyatro Bölümü’ne geçti ve üniversite eğitimini ise orada bitirdi.

2004'de düzenlenen Türkiye Güzellik Yarışması'nın üçüncüsü seçilen Birce Akalay, Avrupa Güzelik Yarışması'na da girmeye hak kazandı. Bu yarışmada ülkemizi temsil eden ünlü oyuncu, yarı finale kadar gelmeyi başardı.

2004-2007 arasında 3 yıl spor programlarının sunuculuğunu yaptı. Star TV ile TV8 ekranlarında spor spikeri olarak boy gösterdi. Ayrıca 8. Etap ve Şampiyonlar Ligi Özel gibi meşhur spor programlarını da Birce Akalay hazırlayıp sundu.

Oyunculuğa 2007 senesinde adım atan Birse Akalay'ın bu alandaki ilk deneyimi, Özcan Deniz ile başrolü paylaştığı ‘Kader’ isimli TV dizisi oldu. 

Akalay'ın asıl çıkışı ise, Yer Gök Aşk dizisiyle oldu. O dizide de yine başrolü oynadı. Havva karakterini canlandıran güzel oyuncu, büyük bir seyirci kitlesine ulaşmayı başardı.

Kış Masalı, Sizi Seviyorum, Alayına İsyan, Nefes, Son Ders, Asi, Küçük Ağa, Ben Onu Çok Sevdim, Senin Uğruna, Böyle Bitmesin, Babil, Siyah Beyaz Aşk ve Hayat Bazı zaman Tatlıdır gibi yapımlarda da rol aldı.

Güzel oyuncu bir süredir Kuş Uçuşu adlı Netflix dizisiyle kendinden söz ettiriyor.

BİRCE AKALAY’IN RÖPORTAJLARINDAN KESİTLER

Nasıl bir ailede yetiştiniz?

Annem kendimi bildim bileli ev hanımıydı ama formatı biraz değişiktir onun. Aktif siyasetle uğraştığı uzun bir dönem de oldu, Türk sanat müziği ile de, ebru da yaptı, çeşitli derneklerle varlık da gösterdi. Hayatını bana adamıştır. Şimdilerde de gayrimenkul değerlendirme uzmanlığı yapıyor ve bunu hiç azımsanmayacak bir yaşta 50 yaşında öğrendi inanır mısın? Babam beyaz eşya, klima, ve havalandırma sistemleri üzerine İstanbul’un ilk teknik servislerinden birini kurmuş vakti zamanında. Hala aynı işi yapıyor, aynı zamanda doğal hayatı koruma derneklerinden birinde de aktif üyedir, tabiatı çok sever. Biz hep tam manasıyla demokratik bir aile olduk. Üç kişi olmamızdan sebep harika bir çekirdektik. Çok küçük yaşta fikri sorulan, fikri değerlendirilen bir çocuktum. Kararlarıma her daim saygı duyuldu, yanlışsa yanlış olduğu anlatıldı fakat asla dikte edilmedi. Kurallar yok muydu dersen elbet vardı, bu sayede disiplin edindim. Her daim yeteneklerimi görmeye gayret edip bana bu anlamda destek olmuşlardır. Bugün sorsan eminim beni nevi şahsına münhasır büyüttüklerini söyleyeceklerdir sana. Çünkü hep buna gayret ettiler.

Aşk’ı nasıl tanımlarsın?

Aşk bir kimya, bir his. İnsanın içinde her daim olması gereken ve ömrüne ömür katan bir his. Ona, buna, şuna diye kategorize edemem. İnsanın içinde aşk, sevgi, vicdan varsa en kıymetlisi onlar.

Arkadaşların, seni yakından tanıdıkça en şaşırdıkları yanının ne olduğunu söylüyor?
Dışarıdan sınırları olan, sert mizaçlı durduğumu söylerler. Ama bir restoranda saçımı tarayacak, çantamdan aynamı çıkarıp makyajımı tazeleyecek kadar da rahatımdır aslında.
Tek başına en çok ne yapmaktan keyif alırsın? İstanbul’u gezmekten.
En büyük sevgi göstergesi nedir sence? Affetmek.
Kahve mi, çay mı? Kardeş onlar, ayrılmaz. Kışın kahve, yazın fincan çay.
Şu ana kadar aldığın en iyi tavsiye nedir? Bir tane kalbin var, ona iyi bak.
En sevdiğin yemek nedir? Benim sevdiğim çok yemek var. Günüme göre değişir.
İstanbul dışında hangi şehirde yaşamak isterdin? Zaman zaman İstanbul’dan başka bir yerde yaşamayı düşündüm ama sonra hiç istemedim.

BİRCE AKALAY’IN ROL ALDIĞI DİZİ VE FİLMLER

2022- Kuş Uçuşu (Lale Kıran) (Netflix Dizisi)

2020- Babil (İlay) (TV Dizisi)

2018 – Ağlama Anne –( Alev)(TV Dizisi)

2017 - Siyah Beyaz Aşk (Aslı Çınar)(TV Dizisi)

2017 - Sana Kalbimi Verdim(TV Dizisi)

2016 - Hayat Bazen Tatlıdır (Hayat Öğretmen)(TV Dizisi)

2016 - Deliormanlı (Hülya) (Sinema Filmi)

2015 - Evli ve Öfkeli (Esra)(TV Dizisi)

2014 - Küçük Ağa (Sinem) (dizi)

2013 - Böyle Bitmesin (Aylin) (dizi)

2013 - Ben Onu Çok Sevdim (Ayhan Aydan)(dizi)

2010 - 2013 - Yer Gök Aşk (Havva)(dizi)

2009 - Sizi Seviyorum (Eda)(sinema filmi)

2009 - Nefes: Vatan Sağolsun (sinema filmi)

2009 - Kış Masalı (Zişan)(dizi)

2009 - Alayına İsyan (Sevtap)(dizi)

2008 - Son Ders: Aşk ve Üniversite (Sevim)(sinema filmi)

2008 - Asi (Zeynep)(dizi)

2007 - Kader (Lamia)(dizi)

2007 - Senin Uğruna (Özlem)(dizi)

SUNDUĞU TV PROGRAMLARI

- Şampiyonlar Ligi Finali (Star TV)

- Şampiyonlar Ligi Özel (Star TV)

- Spor Gecesi (Star TV)

- 8. Etap (TV8)

- Sinema Dünyası

- Benimle Söyle

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT