21 Haziran 2021, Pazartesi 12:12

Güzel, Parlak ve İpek Gibi Saçlara Kavuşmak İçin Saç Bakımı Önerileri

Güzel, Parlak ve İpek Gibi Saçlara Kavuşmak İçin Saç Bakımı Önerileri

Her kadın saçlarının sağlıklı olmasını, canlı ve ışıl ışıl görünmesini ister. Ancak maalesef saç bakımında yapılan yanlışlar saç yapısında değişikliklere yol açarak onların güzelliğine gölge düşürür.

Saçların güzelliğine önem veren kişilerin en merak ettiği hususlardan biri de saçları ılık suyla mı, sıcak suyla mı yoksa soğuk suyla mı yıkamalı sorudur. İşte uzmanların bu hususta verdikleri bilgiler;

Saçları Soğuk Su İle mi Ilık Suyla mı Yıkamalıdır?

Saçlarınızı yıkamaya başlarken saçlarınızı ılık su ile yıkamalısınız. Bunun nedeni, ılık suyun kafa derisindeki gözeneklerin açılmasına izin vererek saç derisindeki ve saçtaki kir, kalıntı veya birikintileri gidermeye yardımcı olmasıdır.

Banyonuz bitip duştan çıkmadan önce ise saçları soğuk su ile durulamak saç köklerini uyarır, kan dolaşımını artırır, saçı hızla uzatır ve parlak görünmesine yardımcı olur. Soğuk saçı nemlendirir, saçlardaki elektriklenmeyi giderir.

Saçı kaynar suyla yıkamak da doğru değildir.Aksi takdirde aşırı sıcak su saç derisindeki koruyucu yağları ortadan kaldırır. Halbuki bunlar saçın nem dengesini sağlamakla görevlidir. Fakat yıkamada kullanılan su çok sıcak olursa yağını kaybeden saç cansız ve mat bir hâle gelir. Saç dipleri de saçların uç kısımları da bu olumsuz etkiden nasibini alır. Onun için banyo yaparken suyun sıcaklığına dikkat etmelidir.

Saç Bakımı İçin Uzman Önerileri

  1. Saçları her gün yıkamaktan kaçınılmalıdır. Böyle yapmak saçlarda ve saç derisinde kuruluğa sebebiyet verir. Saçların haftada 3 gün yıkanması ideal olanıdır.
  2. Saçları kuruyken ve sert bir şekilde taramak kırılmalarına yol açar.Saçlarınızı saçınız hafif nemliyken taranmalıdır.Eğer kolay taranmıyorsa uç kısımlarından başlamak daha rahat taramanızı sağlayacaktır. Saçlar kesinlikle ıslak haldeyken taranmamalıdır. Yoksa saç kırıkları meydana gelir. Saçlar taranırken ne tamamen kuru ne de ıslak olmamalıdır.
  3. Saç kurutma makineleri ve şekillendiriciler saçlarda kuruluğa ve yıpranmaya neden olmaktadır. Bunun için söz konusu âletler ne kadar az kullanılırsa o kadar iyidir. Düzleştirici ve şekillendirici gibi ürünler tercih edilecekse bile önce saç yapısına uygun bakım ürünleri uygulanmalıdır.
  4. Haftada en az bir defa saç maskesi kullanılması tavsiye edilir. Zira saç maskeleri nem oranını düzenler, saçlara canlı ve parlak bir görünüm verir. Bunlar hazır olarak temin edilebilir yahut evdeki malzemelerle de hazırlanabilir.
  5. Saçların kendi kendine kurumasına izin verilmelidir. Yüksek ısıya maruz bırakmak onlara zarar verecektir.
  6. Saç şampuanı alırken saçın yapısını ve ürünün içeriğini göz önünde bulundurmalıdır. Paraben veya silikon ihtiva eden şampuanlar saçları hasara uğratmakta ve dökülmelerine zemin hazırlamaktadır. Bundan dolayı şampuan seçerken muhtevasında neler olduğuna bakmalıdır. Bitkisel içerikli şampuanlara yönelmek en iyisidir.
  7. Saçlarınızı fırçalamanız ve taramanız masaj etkisi oluşturur. Böylece saç derinize daha çok oksijen gider, saçlarınıza parlaklık gelir ve uzama süreci hızlanır. Fakat sentetik fırçalar saçların aşırı derecede elektriklenip kabarmasına neden olmaktadır. O yüzden ahşap taraklardan şaşmamalıdır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT