17 Ekim 2021, Pazar 07:20

Güzelliğinize güzellik katacak nar çekirdeği yağının 10 faydası

Güzelliğinize güzellik katacak nar çekirdeği yağının 10 faydası

Nar çekirdeği yağı; sağlıktan güzelliğe birçok farklı alanda sayısız faydalarıyla bilinen doğal bir yağdır. Nar çekirdeği yağı, içerisinde vitamin, mineral ve güçlü antioksidanlar bulunan nar meyvesinden elde edilir. Anti-enflamatuar yani iltihap önleyici özelliği ile birlikte içerisinde pusinik asit özelliğe sahip olan nar çekirdeği yağı, saç ve cilt üzerinde muhteşem etkilere sahiptir. Sağlıklı, canlı gözüken saçlara ve sağlıklı, pürüzsüz bir cilde herkes kavuşmak ister. O zaman nar çekirdeği yağının saça ve cilde olan faydalarını buyurun birlikte okuyalım;

Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Nar çekirdeği yağı, başta C vitamini olmak üzere, içerisinde güçlü antioksidanlar ve pusinik asit barındırır. Pusinik asit; ciltteki kolajen üretiminin artmasını sağlar. Ciltteki kolajen miktarını arttıran nafr çekirdeği yağı bir nevi, yaşlanma karşıtı bir yağdır. Cilde parlaklık ve esneklik kazandıran nar çekirdeği yağı normal zamanda da cilt için mükemmel bir masaj yağıdır.

Bazı Cilt Hastalıklarını Tedavi Eder

Egzama, sedef yahut güneş yanığı gibi cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinir. Bununla birlikte ciltte oluşan kesik ve yaraları da iyileştirici özelliği vardır. C vitamini içeriği sayesinde ise sivilce ve sivilce lekelerini gidermektedir.

Selülitlerle Savaşır

Zengin içeriğe sahip olan nar çekirdeği yağı, hücre yenileyici ve onarıcı özelliğe sahiptir. Bu mükemmel özelliği sayesinde kadınların muzdarip olduğu selületleri giderdiği bilinir. Birçok kadın düzenli nar çekirdeği yağı kullanım sonucunda, selülitlerinin çok büyük oranda azaldığını söylemiştir.

Kırışıklık ve Yaşlanma Karşıtıdır

Nar çekirdeği yağı, cildin çabuk kırışmasının önüne geçer. Cildin kaybettiği kolajen miktarını geri kazanmasını sağlayarak cilde genç, ışıltılı ve canlı bir görünüm kazandırır. Cilt hücrelerini yenilediği için, ciltteki ince kırışıklıkların giderilmesini sağlar.

Cildi Pürüzsüzleştirir

Ciltte kolajen üretimine destek olarak, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşturur. İçerdiği doğal antioksidanlar sayesinde, ciltte sivilce ve akne oluşumunun önüne geçer. Cilt dokusunun elastikiyetini arttırmakla birlikte cilde ışıltılı bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda ciltte açık olan gözeneklerin sıkılaşmasını da sağlamaktadır.

Cildi Derinlemesine Nemlendirir

Nar çekirdeği yağı, cilde sürüldükten sonra cilt tarafından derinlemesine emilir. Cildi derinlemesine nemlendirmesiyle birlikte cildin yağ oranını da dengeler. Kuru cilt görünümünü gidererek nemli ve canlı görünüm kazandırır.

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

Nar çekirdeği yağı C vitamini açısından zengin olup kan dolaşımını arttırmaktadır. Kan dolaşımını arttırarak, saç köklerine güç kazandırır ve saçların gürleşmesini sağlar. Nar çekirdeği yağı düzenli kullanıldığında saçın kuvvetini arttırmakla birlikte saçın sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Nar çekirdeği yağının saçlar üzerindeki etkilerine gelin birlikte bakalım;

Kepeği Azaltır

Nar çekirdeği yağı, saç derisine nüfuz ederek, kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Böylece kepek, kaşıntı gibi saç derisi sorunlarını giderir.

Saçları Güçlendirir

Nar çekirdeği yağının içerisinde pusinik asit bulunur. Pusinik asit, saçların yenilenip, güçlenmesinde rol oynayan önemli bir yağdır. Saçların güç kazanmasıyla da saçlar hızlı uzamaya başlar. Saç bakım rutininde nar çekirdeği yağı bulunduran kişilerin, saçlarının çok kısa bir sürede hızlı uzadığı görülmüştür.

Saça Nem Kazandırır

İçerisinde bulunan linoleik asit yani omega-6 içeriği sayesinde saçları derinlemesine nemlendirir. Ayrıca E vitamini içeriği sayesinde de saçların nemini korumasını sağlar.

Saçı Derinlemesine Temizler

İçerisinde ihtiva ettiği stearik asit sayesinde, saçlardaki yağı, kiri ve fazla sebumun temizlenmesini sağlar.

Her Saç Tipine Uygundur

Nar çekirdeği yağı, ağır bir yağ olmayıp oldukça hafif bir yağdır. Saçlara sürüldüğünde saçları ağırlaştırmayan nar çekirdeği yağı her saç tipine uygun bir bakım yağıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT