Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Haftada en az 3 kez uyku sorunu yaşıyorsanız ciddiye alın!

Mavikadin>Sağlık>Haftada en az 3 kez uyku sorunu yaşıyorsanız ciddiye alın!

Uyku süresi ve kalitesinde yaşanan aksaklıklar fiziksel rahatsızlığa ve dikkat eksikliğine neden oluyor. Haftada en az 3 kez ve en az 1 ay boyunca süren uyku bozuklukları şartlar iyileştirilmesine rağmen düzelmiyorsa uzmana görünmeliyiz.

Haftada en az 3 kez uyku sorunu yaşıyorsanız ciddiye alın!

Türkiye Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Havva Afşaroğlu uyku bozukluğu ve tedavisine ilişkin bilgiler paylaştı.  Uyku bozukluğu var ne yapmalıyım, uyku bozukluğu düzelir mi, uyku bozukluğu tedavisi için hangi doktora gidilir gibi soruların cevabını merak ediyorsanız haberimizi okuyabilirsiniz.

Fizyolojik bir ihtiyaç olan uyku insan ömrünün üçte birini kapsamaktadır. Fiziksel ve psikolojik sağlık için kaliteli ve yeterli bir uyku oldukça önemlidir. Uyku sanıldığı gibi pasif bir süreç değil fiziksel dinlenmenin olduğu, hormonal düzenleme ve biyolojik saat düzenlenmesinde etkili, bilişsel fonksiyonların da düzenlendiği aktif bir dönemdir.

Uyku süresi ve kalitesinde olabilecek sorunlar birçok fiziksel rahatsızlığa, dikkat eksikliği, bellek sorunları gibi bilişsel süreçlerde bozulmaya ve duygu durum değişiklikleri, depresyon, anksiyete bozukluğu gibi psikolojik bozukluklara neden olabilir. Her bireyin ihtiyaç duyduğu uyku miktarı kişinin yapısına, yaşına göre değişebilmektedir. Uyku bozuklukları içinde en sık görüleni insomnia (uykusuzluk)’dır. İnsomnia kişide uykuyu başlatma, sürdürme ve sonlandırma güçlüğünün olması durumudur. Bu durum haftada en az 3 kez ve en az 1 ay boyunca süren, kişinin günlük işlevselliğini bozan bir durumdur. Bu durum ağrı bozukluğu gibi bedensel hastalıklara, başta stres olmak üzere psikolojik durumlara, kafein kullanımı, vardiyalı çalışma, birine bakım verme gibi pek çok faktöre bağlı olabilir. Hiçbir bedensel ve psikolojik sebep yokken oluşuyorsa primer insomnia olarak adlandırılır. Şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon, anksiyete bozukluğu ve travma ile ilgili süreçler gibi pek çok psikiyatrik hastalıkta insomnia görülebilmektedir. Toplumda oldukça sık görülen insomnia, kadınlarda daha fazla görülmekte ve yaşla birlikte sıklığı artmaktadır. Uzun süren uykusuzluk kronik yorgunluk, huzursuzluk ve dikkat sorunları yapabilmekte süreçte özellikle depresyon ve kaygı bozukluklarına sebep olabilmektedir. Gündüz aşırı uyku halinde olma ile tanımlanabilen hipersomnia, uyku sırasında solunumun nöbetler halinde durması ile karakterize uyku apne sendromu, bacaklarda oluşan rahatsızlıkla hareket ettirme ve uyuyamamaya neden olan huzursuz bacak sendromu diğer uyku bozukluğu çeşitlerindendir.

Haftada en az 3 kez uyku sorunu yaşıyorsanız ciddiye alın!

UYKUSUZLUK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Uykusuzluk oldukça sık doktor başvurusuna sebep olan şikayetlerdendir. Bu durumda öncelikle kişiden öykü alınmalı buna sebep olabilecek psikiyatrik ve fiziksel hastalıklar ve uyku kalitesini etkileyen diğer durumlar (alkol, kafein tüketimi vb gibi) ayrıntılı değerlendirilmelidir. Özellikle hormonlar ve kan sayımı gibi laboratuvar tetkikleri yapılmalıdır. Uykusuzluğa neden olan bir durum saptanırsa öncelikle onun tedavisi düzenlenmelidir.

Bedensel ve psikolojik bir sorun saptanmayan birincil uykusuzluk tedavisinde ‘uyku hijyeni’ adı verilen uyku kalitesinin arttırılmasında etkili şartlar sağlanması önemlidir. Uyku hijyeni için aşağıdaki durumlara dikkat edilmelidir.

 • Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak
 • Gündüz hiç uyumamak
 • Yatak odasının ısı, ışık, ses ve havalandırmasının uykuya uygun hale getirmek
 • Yatak odasında çalışmak, yemek yemek, televizyon izlemek gibi şeylerden kaçınmak
 • Akşam daha hafif yemek yemek ve uykudan 3-4 saat önce olmasına dikkat etmek
 • Akşam yemeği sonrasında uyarıcı etkileri olabilen çay, kahve, kola ve sigaradan kaçınmak
 • Uykudan 1-2 saat öncesinde uyarıcı film ve oyundan kaçınmak
 • Gündüzleri özellikle yürüyüş olmak üzere fiziksel egzersiz yapmak
 • Uykudan 1-2 saat önce fiziksel egzersizden kaçınmak
 • Uyku öncesi hafif gevşeme egzersizi ve ılık banyo yapmak ve ılık süt içmek
 • Uyuyamıyorsak kendimizi zorlamamak ve uyarıcı olmayan bir aktivite yapmak.

Bunlara dikkat edilmesine rağmen devam eden uykusuzluk sorununda melatonin takviyesi ve diğer uyku ilaçları kullanılmaktadır. Kişinin şikayetinin şekli, yaşı ve fiziksel durumuna göre etkili ilacın doktor tarafından seçilmesi uygundur.

Bunlara dikkat edilmesine rağmen devam eden uykusuzluk sorununda melatonin takviyesi ve diğer uyku ilaçları kullanılmaktadır. Kişinin şikayetinin şekli, yaşı ve fiziksel durumuna göre etkili ilacın doktor tarafından seçilmesi uygundur.

Kaynak : Türkiye Hastanesi Reçete Dergisi, turkiyehastanesi.com
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...