17 Mayıs 2021, Pazartesi 13:38

Halıdan Kola Lekesi Nasıl Çıkar Kesin 2 Çözüm

Halıdan Kola Lekesi Nasıl Çıkar Kesin 2 Çözüm

Kola ve benzeri içecekler çoğumuzun favorisi olsa da bunların yanlışlıkla dökülmesi leke oluşturarak canımızı sıkar. Fakat kola lekesi temizleme işlemi oldukça basittir. Fanta ve kola lekeleri zorlayıcı değildir. Onun için bu lekeyi gözünüzde büyütmenize gerek yoktur. İşte, kıyafetten kola ve fanta lekesi nasıl çıkarılır? sorusunun cevabı:

Kola Lekesi Nasıl Çıkar?

Bulaşık Deterjanı Kullanın

Bir tatlı kaşığı bulaşık deterjanını kola lekesinin olduğu bölgeye elinizle güzelce dağıtın. Ardından ılık su ile köpürtüp durulayın.

Sirke Kullanın

Elbisenize fanta veya kola döküldüyse bunu gidermek için bir bezi biraz sirkeyle ıslatın. Lekeli kısmı sirkeli bezle iyice ovalayın. Sonra elbisenizi çamaşır makinesine atın. (Elinizde de yıkayabilirsiniz.) Lekeden eser kalmayacaktır.

Tuz Yöntemi

Kola dökülmüş olan bölgeyi soğuk su ile duruluyoruz. Daha sonra buraya bir miktar tuz serpiyoruz. Beyaz sabunla siliyoruz ve lekeye elveda diyoruz!

Pudra Yöntemi

Kola lekesinin kaba nemini üstüne tuz ya da pudra serperek alın. Sonrasında ılık su ve sabun kullanarak silin. Leke kıyafetinize bulaştıysa çamaşır makinesinde yıkayarak tamamen kurtulabilirsiniz.

Halıdaki Kola Fanta Lekesi Nasıl Çıkar?

Bulaşık Deterjanı

Halıya kola döküldü ise derhal müdahale etmeniz, lekeyi bekletmemeniz gerekir. Lekelenen bölgeye bulaşık deterjanı uygulayıp sünger ile köpürtün. Ardından burayı bir güzel çitileyin. Leke çıkmaya başladığı zaman temiz bir bez yardımıyla halıyı silip durulayın. Fazla köpürmesin istiyorsanız bir kabı su ile doldurun ve içine biraz bulaşık deterjanı ilâve edin. Karışıma pamuklu bir bez batırıp lekeli kısmı bu bezle silin.

Sirke ve Bulaşık Deterjanı

  1. Halıdan kola lekesini çıkarma yöntemleri arasında bu da oldukça etkili bir çözümdür. İlk olarak bir kağıt havluyla kolanın kabası alınır.
  2. Bir kaba 1 kaşık bulaşık deterjanı eklenir.  1 su bardağı ılık su katılır. Bulaşık deterjanının erimesi beklenir ve sonra 2 kaşık sirke koyulup karıştırılır.
  3. Bu sıvı bir sprey şişesine aktarılır. Lekeli bölgelere püskürtülür. Karışım birkaç dakika içerisinde halıya tam olarak nüfuz edecektir.
  4. Bir havlu veya sünger ıslatılır. Lekelenmiş kısım bununla silinir. Sonra duru bez ile bir kere daha silinerek deterjan artıklarından tamamen arınması sağlanır. Ardından kurutulabilir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT