Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Halsizliğe ne iyi gelir? Yorgunluk hissinin nedenleri ve doğal çözüm yöntemleri

Mavikadin>Sağlık>Halsizliğe ne iyi gelir? Yorgunluk hissinin nedenleri ve doğal çözüm yöntemleri

Halsizlik, pek çok sebepten dolayı başımıza gelen bir durumdur. Gün içinde çeşitli nedenlerden dolayı halsizlik yaşarız. Peki, halsizliğe ne iyi gelir? Bu başlığımızda sizlere halsizliğe neyin iyi geleceğinden ve halsizliğin sebeplerinden konuşacağız.

Halsizlik yeterli miktarlarda su alımı, egzersiz ve doğal yöntemlerle önlenebiliyor.
Halsizlik yeterli miktarlarda su alımı, egzersiz ve doğal yöntemlerle önlenebiliyor.

Zaman zaman halsizlik bedenimizi ve zihnimizi ele geçirebilir. İş yaşamında ve sosyal hayatta bizi zorlayan bu durum sonucunda odaklanma problemleri yaşayabiliriz. İşte o zaman da insanlarla olan ilişkilerimizde ya da çalışmalarımızda başarısızlık meydana gelebilir. Böyle anlarda halsiz kalmamak için neler yapılması gerektiğini bilmek önemli.

HALSİZLİĞİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Hayatımızın her anında halsizlik ile karşı karşıya geliriz. Halsizliğin en büyük nedeni yorgunluktur. İş veya okul temposuna ayak uydurmak, sorumluklarımızı yerine getirmek ve bunun stresi ile başa çıkmak halsizliğin en büyük nedenleri arasındadır. Bunun dışında halsizlik, çeşitli hastalıkların da belirtisi olabilir. Kansızlık, düşük tansiyon gibi sebepler vücuttaki halsizliğin sebeplerindendir. 

Kronik bir halsizliğe sahip olan kişilerde ise kalp, karaciğer, böbrek yetmezliği vardır. HIV ve EBV gibi viral hastalıklarda kronik olan halsizliğin nedenleri arasında gösterilebilmektedir. Bu gibi durumlarda ‘halsizliğe ne iyi gelir?’ diyorsanız, kesinlikle doktor onayı tarafından kullanacağınız ilaçlar olacaktır. Kronik halsizlik veya başka bir hastalığa bağlanan yorgunlukların tedavisi ancak uzman hekimler tarafından gerçekleşir. 

Halsizliğe ne iyi gelir? Yorgunluk hissinin nedenleri ve doğal çözüm yöntemleri

HALSİZLİK VE VÜCUT KIRGINLIĞINA NE İYİ GELİR?

Vücudunuzda geçmeyen bir halsizlik varsa bahsedeceğimiz yöntemleri kullanarak bir nebze yorgunluğunuzu hafifletebilirsiniz.  

Bunun için ilk olarak uyku düzeninizi kontrol altına almalısınız. Akşamları yattığınız saati sabitlemeli, sabahları ise aynı şekilde planladığınız saatte kalkmalısınız. Günlük 8 saat uyku yetişkinler için yeterli oluyor, buna dikkat etmelisiniz. 

Beslenme düzeninizi de gözden geçirmelisiniz. ‘Halsizliğe ne iyi gelir?’ sorusuna bir cevap niteliğinde protein alımını arttırmanızı tavsiye ederiz. Karbonhidrat tüketiminizi sınırlamalı ve protein takviyesine önem vermelisiniz. Çünkü karbonhidrat tüketimi halsizliğinizi artırmada bir etken olabilir. 

Halsizliğinizi yok etmek istiyorsanız egzersiz yapmayı unutmayın. Egzersizler vücut kırgınlıklarınızı veya yorgunluklarınızı atmada en kestirme yoldur. Kardiyo veya ağırlık egzersizleri yapmanız vücudunuzu her daim dinamik tutar. Bu sebeple kesinlikle spor yapmayı atlamamalısınız.

HALSİZLİK NEDEN OLUR? 

Halsizliğin en büyük nedenlerinden biri de yetersiz su tüketimidir. Vücut susuz kaldığında canlılığını da yitirecektir. ‘Halsizliğe ne iyi gelir?’ diye bir sorunun cevabı olarak su tüketiminden bahsedebiliriz. Vücudunuza güç kazandırmak için su içmeye özen göstermelisiniz. Sıvıyı kahveden, çaydan veya çeşitli meyve sularından aldığınızı düşünebilirsiniz. Fakat hiçbir sıvı, suyun yerini tutmaz. Gün içinde olabildiğince su tüketmelisiniz. Su içmeyi artırmak için sürekli gözünüzün önünde olmasına dikkat ederek kendinizi motive edebilirsiniz. 

Halsizliğe ne iyi gelir? Yorgunluk hissinin nedenleri ve doğal çözüm yöntemleri

HALSİZLİĞE İYİ GELEN DOĞAL İLAÇLAR

Halsizliği yok etmekte reçeteli ilaçlar dışında doğal ilaçlar da kullanılır. Bu doğal ilaçların başında da biberiye gelir. Biberiyeyi et marinelerinden yakından tanıyoruz. Nefesi açan, sindirim sitemini düzene sokan biberiye, kaynatıldığında ve içildiğinde vücuttaki halsizliği yok edecektir. 

Bunun dışında aloe vera bitkisi de en çok tercih edilen doğal ilaçlardan biridir. B vitamini ve protein açısından zengin olan aloe vera, cilt rahatsızlıklarında kullanılır. Peki, aloe veranın enerji verici bir bitki olduğunu biliyor musunuz? ‘Halsizliğe ne iyi gelir?’ diye sorduğunuzda artık aloe verayı da sayabiliriz. Bir fincan aloe vera, günlük enerjinizi yenilemenizde oldukça etkili olacaktır. 

Son olarak mısır püskülünü listeye ekleyebiliriz. Kan şekerini dengeleyerek vücudunuza enerji vermeniz sağlayacak mısır püskülü, kaynatıldığında veya demlendiği anda halsizliğinizi söküp atacaktır. 

Halsizliğinizi kontrol altına alarak hayata daha kolay odaklanabilirsiniz. Günlük yaşamda kendinizi daha iyi ve motive hissetmek için mutlaka halsizliğinizi kontrol altına alın ve geçmeyen halsizliklerde bir uzmana başvurarak kan tahlillerinizi yaptırın. 

Kaynak : Mavi Kadın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...