Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hamile Kalmak İstiyorum Nasıl Kalabilirim Ne Yapayım?Yapılması Gerekenler

Mavikadin>Yaşam>Hamile Kalmak İstiyorum Nasıl Kalabilirim Ne Yapayım?Yapılması Gerekenler

Hamilelik erkeğin spermi ile kadının yumurtalıklarındaki yumurtaların birleşip döllenmesi ile gerçekleşir. 1 sene korunmasız ve düzenli ilişki yaşandığı halde gebelik gerçekleşmiyorsa kısırlık durumundan söz edilebilir.

Hamile Kalmak İstiyorum Nasıl Kalabilirim Ne Yapayım?Yapılması Gerekenler

Hamilelik erkeğin spermi ile kadının yumurtalıklarındaki yumurtaların birleşip döllenmesi ile gerçekleşir. 1 sene korunmasız ve düzenli ilişki yaşandığı halde gebelik gerçekleşmiyorsa kısırlık durumundan söz edilebilir. 35 yaşın altında olup 1 seneden uzun süredir korunmasız ilişki yaşanıyorsa, yahut 35 yaşın üstünde 6 aydan uzun zamandır korunmasız birliktelik gebelikle sonuçlanmıyorsa kadın doğum uzmanı doktora başvurmalıdır. Hamile kalmak istiyorum, nasıl hamile kalınır, ilişkiden sonra hamile kalmak için ne yapılır? Diye merak ediyorsanız işte uzman doktorların bu konuda verdikleri bilgiler;

 1. Yumurtlama dönemine girmeden bir veya iki gün içinde ve yumurtlanılan gün cinsel ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı önemli ölçüde artıracaktır. Peki yumurtladığınızı nasıl bileceksiniz? Çok kolay eczaneden ovulasyon testi alarak yumurtlama döneminizi tespit edebilirsiniz.
 2. Vücudunuzdaki bazı vitamin ve mineral eksiklikleri de hamile kalmayı güçleştirir. Kolay hamile kalmak için mutlaka bir Dahiliye doktoruna gidip vitamin ve mineral testi yaptırmalı, vücudunuzda eksik olan vitaminleri gıdalar yoluyla yahut doktorun vereceği vitamin ilaçları ile tamamlamalısınız.
 3. Cinsel ilişki sonrasında kadın hemen ayağa kalkmamalı ve sırt üstü en 15 dakika uzanmalıdır, Bu şekilde spermlerin rahim ağzından geçmesine yardımcı olup gebelik ihtimali arttırılmış olur.
 4. Cinsel ilişki sırasında boşalmaya başladığı andan itibaren vajinanın tamamen içine boşalmalı, penisini hemen dışarı çıkarmamalıdır. Böylelikle sperm ile yumurtaların buluşma şansı da artar.
 5. Düzenli olarak haftada 2 veya 3 kez seks yapmak neredeyse kesin bir şekilde gebeliğe en uygun dönemi isabet ettirmenizi sağlayacaktır. Haftada en az 2–3 kez cinsel ilişkiye girmelidir. Bu şekildeki çiftlerin %70′i 6 ay içinde gebelikle sonuçlanır.
 6. Sigara alkol ve uyuşturucu gebelik şansını önemli ölçüde düşürdüğünden tüm bu zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır.
 7. Boşalmanın olmadığı geceyi takip eden sabah erkeğin sperm düzeyleri en yüksek sayıdadır. Bu durumu göz önünde bulundurup sabahleyin cinsel ilişkiye girip hamilelik şansınızı deniyebilirsiniz.
 8. Kadının son adet gününden sonra geçen 11. ve 16. günler arasındaki süreç, doğurganlık oranının zirve yaptığı dönemlerdir. Bir diğer deyişle adet günü bittikten sonraki 10., 12., 14. ve 16. günler hamilelik açısından en uygun günlerdir. Bu dönemde çiftlerin bulunabilecekleri ilişki yüksek ihtimal gebelik ile sonuçlanacaktır.
 9. Hamile kalmak için ideal kilonuzda olmalısınız. Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak hem testisleri hem de yumurtalıkları olumsuz yönde etkiler. Fazla kilo kadınların düzensiz yumurtlamasına neden olurken, aşırı zayıflık ise hiç yumurtlamamasına yol açar.
 10. Stres hamilelik şansını olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Hamile kalamıyorum diye panik yaptıkça bu durum size olumsuz olarak yansıyacak ve gebe kalmanız güçleşecektir. Her şeyi oluruna bırakmalı, ve illa olsun dememeli, hayırlısını istemelidir.
 11. Herhangi bir pozisyonun gebe kalma şansını arttıracağına dair herhangi bilimsel bir kanıt yoktur. Ancak misyoner pozisyonun spermin yumurtayla birleşmesi için ideal bir pozisyon olduğunu söyleyebiliriz.
 12. Çay, kahve, kolalı içecekler, çikolata gibi kafein içeren besinlerin aşırı tüketimi gebelik şansını düşürebilmektedir. Kafein alımını günde 1-2 fincan çay ve kahve ile sınırlı tutun.
 13. Ne yaparsanız yapın hamile kalamıyorsanız mutlaka bir kadın doğum uzmanına gidip yumurtalık rezervlerine baktırmalısınız. Yumurtalıklardaki çeşitli sorunlarda kısırlığa yol açabilmektedir.
 14. Kadın Doğum Uzmanı Dr. Alper Mumcu hamilelik elde etmek isteyen çiftlerin oral ve anal seksten uzak durmalarını tavsiye ediyor ve şu bilgileri veriyor; Tükürük içinde bulunan birtakım enzimler ve bakteriler spermlerin döllenme kabiliyetini azaltır, hatta spermlerin ölümüne neden olabilir. Benzer şekilde anal seks de sperm aktivitesi üzerinde olumsuz etki yapar.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Hemen Hamile Bıraktıran Soğan Kürü Tarifi

Yemeklik beyaz soğanı dörde bölerek, önceden kaynatılmış 2 su bardağı klorsuz suya koyarak 5 dakika kaynatın. İçine bir şey ilave etmeden öğle ve akşam yemeklerinden önce birer bardak tüketin. Bu küre sadece 15 gün devam edin. Klorsuz su bulamazsanız bunun yerine marketten satın alacağınız pet şişe suyu da kullanabilirsiniz. Bu kür adet döneminde de yapılabilir. Fakat en ideal zaman adet bitiminden 7 gün sonrasıdır. Akıntılar bu kürün uygulanmasının 2.ve 3.gününden sonra vücuttan atılmaya başlayacaktır. Soğan kürünün özellikle hamilelik şansını arttırması için en az altı ayda bir 15 gün kullanmanız gerekmektedir.


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...