15 Ağustos 2022, Pazartesi 05:54

Hamilekte El Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir? Uzman Doktor Tavsiyeleri

Hamilekte El Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir? Uzman Doktor Tavsiyeleri

Ödem ya da aşırı şişme, dokularda sıvı birikimi ile karakterize edilen akut tıbbi bir durumdur. Çoğu hamile kadının sıklıkla karşılaştığı yaygın bir tıbbi problemdir.

Ödem ya da aşırı şişme, dokularda sıvı birikimi ile karakterize edilen akut tıbbi bir durumdur. Çoğu hamile kadının sıklıkla karşılaştığı yaygın bir tıbbi problemdir. Kadınlar hamile kaldıklarında vücutları normalden daha fazla su tutma eğilimi gösterir. Genellikle ellerde, ayak bileklerinde, bacaklarda, yüz ve ayaklarda ödem sorunu yaşarlar. Hamilelik döneminde ödemi azaltmak için izlenebilecek bazı yöntemler mevcuttur. İşte doktorların tavsiye ettiği bu yöntemlerden bazıları:

Tuz alımını azaltın

Tuz, vücudunuzun su tutmasına neden olabilen bir besindir, bu durum da kolaylıkla eklemlerin şişmesine yol açar. Özellikle abur cuburlar tuz içeriği bakımından yüksek gıdalardır. Bu nedenle, gebelik süresince işlenmiş gıdalardan uzak durmalıdır.

Bol su için

Hamilelikte günde 8-10 bardak su içmeye devam edin. Su içmek de ödemin atılmasını kolaylaştıracaktır.

Bacakları ve ayaklarınızı dinlendirin

Ayaklarınızı masaya veya herhangi bir yüksek eşyaya dayayıp bel seviyenizin üstünde tutun. Böylece kan akışı rahatlayacak ve ödem engellenmiş olacaktır.

Sıcaktan uzak durun

Şayet yaşadığınız bölge sıcaksa, mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaya çalışın. İmkanınız varsa serin bir havuzda dinlenin. Evinizde havuz yoksa aynı şeyi banyonuzda da gerçekleştirebilirsiniz.

Soğuk kompres uygulayın

Ödemi azaltmak ve ödemin neden olduğu ağrıyı hafifletmek için ellere, bacaklara ve ayak bileklerine yaklaşık 10 dakika veya daha fazla sıcak su torbasına soğuk su koyarak soğuk kompres uygulayın.

Hafif egzersizler yapın

Hamilelik döneminde, uzun süre bir yerde hareketsiz oturmayın. Hareketsizlik, sürekli oturmak ellerde, yüzde ve ayaklarda, ağrı ile şişmeyi arttırır. Hafif tempolu yürüyüş gebelerde ödemi önlemek için ideal egzersizlerdendir. Ayrıca egzersiz yapmak kan dolaşımını artırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Rahat giysiler giyin

Gebelikte kan dolaşımını engelleyen dar kıyafetler giymekten kaçının. Bunun yerine, rahat giysiler giyin. Ayağınızın şişme olasılığı olduğundan rahat ayakkabıları tercih edin. Yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun.

Sağlıklı beslenin

Meyve ve sebzelerle dolu sağlıklı bir beslenme programı uygulayın. Potasyum açısından zengin gıdalar, ödem belirtilerinin azaltılmasında önemli rol oynarlar.

Takı takmayın

Yüzüklerinizi veya kol saatinizi, bileziklerinizi çıkarın. Takı takmayı seven biri olabilirsiniz ancak parmaklarınız ve bilekleriniz şişse, takı takmakla bu rahatsızlığınız artabilir. Şişkinlikten muzdarip olmanız halinde, gebeliğiniz süresince takı kullanmamanız ve bileklerinizin etrafında sıkı olabilecek kıyafetlerden kaçınmanız mühimdir.

Doğru beslenin

Gebeliğiniz boyunca sodyum açısından yüksek gıdalardan kaçının ve ödemi azaltmakta etkili olan potasyum oranı yüksek gıdalarla beslenin. Bu gıdalar arasında muz, kurutulmuş meyve ve kuruyemişler bulunur. Ayrıca kafein de ödeme yol açabileceğinden, kafeinli gıdalardan uzak durmalısınız.

Hamilelikte Nar Yemek Ve Gebe İle Bebeğe Faydaları Tıklayınız

Hamilelikte Mandalinanın Gebeye Ve Bebeğe Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Ayva Yemenin Gebeye Ve Bebeğe 10 Faydası Tıklayınız

Hamileyken Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    Merhaba ben on haftalik gebeyim kaşık ağrım çok fazla ilk başlarda bulan tim yoktu simdi başladı çok kötü oluyorum doktor normal diyo napicagimi sasird

 
 
KAPAT