07 Ağustos 2022, Pazar 21:45

Hamileler Ananas Yiyebilirmi, Gebe Ve Bebeğe Ananasın Faydaları

Hamileler Ananas Yiyebilirmi, Gebe Ve Bebeğe Ananasın Faydaları

Ananas vitamin ve mineral deposu hamileler için oldukça faydalı bir meyvedir. Ananas doymuş yağ ve yüksek lif içeriği ile gebelikte sık karşılaşılan kabızlığı..

Ananas vitamin ve mineral deposu hamileler için oldukça faydalı bir meyvedir. Ananas doymuş yağ ve yüksek lif içeriği ile gebelikte sık karşılaşılan kabızlığı önler. Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, hamilelikte ananas tüketiminin kabızlığa karşı en etkili doğal çözümlerden olduğunu, anne adayının bağırsaklarını çalıştırdığını, ödem söktürücü özelliği ile gebelerdeki şişkinliği giderdiğini bildirmiştir. Taze sıkılmış ananas suyu, hamilelikte vücudunuzun C vitamini ihtiyacını karşılar, bağışıklığı güçlendirir ve hastalanmanızı önler.

Ananas gibi kollajen yapıyı güçlendiren gıdalar, fetüsün deri, kemik ve doku oluşumunda önemli rol oynar. Ayrıca ananasta demir ve kan üretimi için gerekli besinler, folik asit bulunur. Demir anne adayını gebelik anemisinden korur, folik asit ise bebekteki olası beyin hasarını ve nöral tüp doğum kusurlarını önler.

Ananas B1 vitamini içeriği ile, vücuttaki ciddi sağlık sorunlarını ve kalp problemlerini tedavi eder. İçindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini geliştirdiği gibi, manganez ile de kemik onarımına yardımcı olur.

Ananasta bulunan B6 vitamini, gebelerde sabah hastalığı olarak bilinen kusma, mide bulantısı ve  baş dönmesi şikayetlerini azaltır. Ayrıca B6 vitamini bebeğin ve gebenin bir çok vücut fonksiyonu için yararlıdır.

Hamilelik döneminde ananas tüketiminin riskleri

Gebelikte ananasın bir çok faydası olmakla beraber, fazla tüketimi sonrasında ishal ve mide ekşimesine sebep olur. Bu yüzden, hamile kadınlar ananas yerken kendilerini kontrol etmeli ve aşırı tüketmekten kaçınmalıdır.

Gebelikte ananas yemenin zararları nelerdir?

Ananasın içinde bulunan bromelain,rahimi güçsüzleştirerek, erken doğum sancısı çekmenize sebep olabilir. Bu yüzden hamileliğin ilk üç ayında ananastan uzak durmanız tavsiye edilir.

Bazı uzmanlar aşırı ananas suyu tüketiminin doğum sürecini hızlandırdığını bildirmektedir.

Gebelikte ilk üç ayda, çok fazla ananas tüketimi rahim kabızlığı tehlikesine yol açar ve bu durum rahmin büyümesi için güvenli değildir.

Hamilelerde aşırı ananas tüketimi ishale sebep olabilmektedir.

Ananas yüksek miktarda şeker içeriğiyle gebelik diyabetine neden olabilir. Bu durum kadınlar için zararlıdır.

Aşırı ananas tüketimi, kusma, cilt döküntüsü, rahim kabızlığına yol açabilir.

Bütün bu durumlara rağmen, ananas tüketen bazı kadınlar hiçbir şikayetleri olmadığını belirtmiştir. Ananas yemeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Gebelikte Hurma Yemek Ve Gebe İle Bebeğe Faydaları Tıklayınız

Hamilelikte Yumurta Yemenin Hamile Kadına Ve Bebeğe Faydaları Tıklayınız

Hamilelikte Kayısının Faydaları İçin Tıklayınız

Hamilelikte Limonlu Su İçmek, Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT