10 Temmuz 2020, Cuma 05:01

Hamileler Avakado Yiyebilir mi?

Hamileler Avakado Yiyebilir mi?

Gebelik, kendinizi lezzetli yiyecekler tüketerek şımartmak için güzel bir zaman evresidir. Avokado ise hamilelikte yenilebilecek ideal yiyeceklerdendir. Her ne kadar pahalı bir meyve olsa da içeriğindeki besin öğeleri sayesinde avokadoya o parayı vermeye değecektir.

İyi bir folik asit kaynağıdır

Organların gelişimi için bebeğinizin folik aside ihtiyacı vardır. Folat eksikliği, doğmamış bebeğinizde kemik deformasyonlarına neden olabilir. Folik asit alımı bebekte nöral defekti ve diğer doğum kusurlarını önler. Yarım su bardağı çiğ dilimlenmiş avokado 59mcg folik asit içerir. Folik asit ayrıca depresyon, uyuşukluk, anemi, uykusuzluk, ruh hali değişimleri ve preeklampsi gibi komplikasyonları önlemekte de etkilidir.

Kalsiyum içerir

Hamilelik döneminde vücudun kalsiyum ihtiyacı artar. Bu nedenle gebelikte kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmek önemlidir. Avokado tüketmek vücudunuzun kalsiyum ihtiyacını karşılamakta yardımcı olacaktır.

Vitamin doludur

Avakado, sağlıklı bir gebelik ve bebek için gerekli olan C, E, K, B1, B2 ve B6 vitaminlerini içerir. Bu lezzetli meyve bazı anne adaylarında gebelikte meydana gelen mide bulantılarına da iyi gelmektedir. Avokadoda bulunan B6 vitamini sabah bulantısı ile savaşır.

Anemiyi önler

Demir eksikliği hamile kadınlarda anemiye neden olur. Günde birkaç dilim avokado tüketmeniz bile bu riski düşürüp anemiyi önler.

Sindirime iyi gelir

Kabızlık hamile kadınlarda genellikle 9 ay boyunca süren bir sağlık problemdir. Avokado yüksek miktarda lif içerir.Vücudumuzun sindirim için life ihtiyacı vardır. Bağırsak hareketlerini artırmak için hamilelik diyetinize avokado ekleyebilirsiniz.

İyi yağlar bakımından zengindir

Hamilelik sırasında kilo almanız gerekir fakat bunu sağlıklı bir şekilde yapmalısınız. Abur cubur gıdalar mide yanmasına sebep olan yağlarla doludur. Avokado ise tekli doymamış yağlardan oluşan sağlıklı ve kalorili bir meyvedir. 100 gr avokadoda 160 kalori vardır.

Besinlerin emilimine yardım eder

Avokado yalnızca besleyici bir meyve değildir, aynı zamanda tüketilen besinlerin emiliminde de önemli rol oynar.  Yapılan bilimsel araştırmalar avokadonun karotenoid emilimini artırmada etkili olabileceğini göstermektedir.

Mineraller bakımından zengindir

Avokado hamilelik döneminde sizin için son derece faydalı olan fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir ve niasin içerir.

Bebekte Beyin Gelişimini destekler

Bir su bardağı avokado bebeğinizin beyin gelişimi ve sağlıklı sinir gelişimine yardım eden 22 mg holin maddesi içerir.

Bacak kramplarını rahatlatır

Bacak kramplarıyla hamilelik döneminde sıkça karşılaşılır. Siz de bu durumdan muzdaripseniz avokado derdinize deva olacaktır. Avokado, potasyum içeriği ile kramplardan kurtulmanızı sağlar.

Kolesterol ve şeker seviyelerini dengeler

Düzenli avokado tüketimi kandaki şeker ve kolesterol düzeyini de dengede tutar.

Gebelikte Beslenme Listesi İçin 3 Örnek Menü Tıklayınız

Hamileler Ne Yemeli? Tıklayınız

Hamilelikte Maydanoz Yemek Zararlı mı? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız 

Hamilelikte Bakla Yemek Ve Gebe İle Bebeğe Faydaları Tıklayınız

Hamileyken Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Tavuk Yemek Ve Gebe İle Bebeğe Faydaları Tıklayınız

Gebelikte Hurma Yemek Ve Gebe İle Bebeğe Faydaları Tıklayınız

Etiketler : hamilelikte beslenme

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Anne adayi

    Ben cok seviyorum ay cekirdegi ve de cok tuketiyorum. Ama son zaamanlar cocugu tuylenndiriyor (cok tuylu) diyorlar dorumu?

 
 
KAPAT