21 Haziran 2021, Pazartesi 13:23

Hamileler Ciğer Yiyebilir mi Ciğer Yemekte Bebekte Leke Yapar mı

Hamileler Ciğer Yiyebilir mi Ciğer Yemekte Bebekte Leke Yapar mı

Hamilelikte ciğer yenir mi? Sorusu gebeler tarafından en merak edilen sorulardandır. Bu soruya şöyle cevap verebiliriz. Evet makul ölçülerde ve ara sıra olmak şartıyla gebelikte güvenle sığır ciğeri veya tavuk ciğeri yiyebilirsiniz.

Hamilelikte Karaciğer Yemek Zararlı mıdır?

İçeriğindeki yüksek orandaki A vitamini ile karaciğer eşsiz bir besindir. Farklı türdeki ciğerlerde bulunan demir miktarı da değişmektedir. Örneğin 85 gramlık sığır ciğerinde 27.000 IU bulunurken, 85 gramlık tavuk ciğerinde 12.000 IU bulunmaktadır.

Ayrıca karaciğerde A vitamini oranı da çok yüksektir. Uzmanlar hamilelik döneminde aşırı dozda tüketilecek A vitamininin anne karnındaki bebekte doğum kusurlarına sebep olabileceğini söylemektedir. Bu durum özellikle de ilk aylarında görülmektedir. Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı (USDA), günde en fazla  10.000 IU A vitamini tüketilmesi gerektiğini bildirmektedir.

Hamilelik döneminde anne adaylarının ciğer yemeği tamamen bırakmaları tavsiye edilmemektedir. Ancak tüketiminde mutlaka aşırıya kaçılmamalıdır. Ciğerdeki A vitamini çağda çözünen bir tür vitamindir ve vücuttan idrarla atılmamaktadır. Diğer bir deyişle vücutta depolanan A vitamini vücutta daha zararlı hale gelebilmektedir. Bu sebeple de vücuda alınacak yüksek miktardaki A vitamini vücutta toksik etki yapar ve hamilelikte anne karnındaki bebek için çok tehlikeli olup ciddi doğum kusurlarına sebebiyet verebilir.

Hamilelikte Ciğer Yemek Leke Yapar mı?

Toplumumuzda hamilelikte ciğer yiyen kadınların bebeklerinin vücudunda leke çıkabileceğine dair yaygın bir inanış vardır. Hatta hamilelikte çiğ ciğere dokunduktan sonra vücudunuza dokunursanız bebekte o bölgede lekeye yol açacağına inanılır. Maalesef nadiren de olsa bu durumla karşılaşmakta hamilelikte ciğer yemek veya ciğere dokunmak bebekte leke yapabilmektedir.

Hamilelikte Karaciğer Yemenin Faydaları Nelerdir?

  1. Karaciğer kaliteli bir protein kaynağı olmakla birlikte içerisinde B12, A, B2, B5,B3,C, B6, B1 ve E vitamini gibi sayısız vitamin içermektedir. Ek olarak karaciğerde bebekler için çok faydalı olan folat, selenyum, demir, fosfor, çinko, bakır, manganez, potasyum, magnezyum, sodyum ve kalsiyum da içermektedir. Tüm bu yönleriyle karaciğer tam bir sağlık dostu çok faydalı bir besindir.
  2. Hamilelikte ciğer tüketimi içeriğindeki demir açısından hem annenin hem de anne karnındaki bebeğin beyin ve kas fonksiyonu ve hemoglobin oluşumu için gerekli olan enerjiyi sağlar. Gebe kadınları kansızlıktan korumakta çok etkili rol oynar.
  3. Ciğerde yer alan bol miktardaki B ve B1 vitaminleri vücutta yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Bu durum özellikle hamilelik döneminde anne adaylarının kendini zinde ve canlı hissetmesine yardımcı olmaktadır.  Ciğerde bulunan folat anne karnında gelişmekte olan bebeğin hücresel gelişimine katkı sağlar.
  4. Ciğer bakır açısından zengin bir besindir. Bakır anne karnındaki bebeklerde bağışıklık ve sinir sistemini desteklemektedir. Dahası bakır; bebeğin eklem, kemik,saç, tırnak ve cilt sağlığı için görevli bağ dokusu olan kolajen üretimine destek olmaktadır.
  5. Hamilelik ve emzirme döneminde kadın vücudunda B12 ihtiyacı daha fazladır. Çünkü bebeklerde beyin ve organların gelişmesi için bu vitaminlere çok daha fazla ihtiyaç doğmaktadır.Bebeğin bu ihtiyacını da karşılayacak en iyi besinlerden biri içeriğindeki protein, B12, demir ve folat ile ciğerdir.
  6. Karaciğer içeriğindeki zengin folat sayesinde hamileliklte bebeklerde doğum kusuru görülme riskini düşürmektedir. Dahası folat; bebeğin beyin ve omurilikte ciddi problemleri ve nöral tüplerde kusur oluşmasını önlemeye destek olur.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT