06 Temmuz 2020, Pazartesi 09:33

Hamileler, Emziren Anneler, Çocuklar, Bebekler Vicks Kullanabilirmi?

Hamileler, Emziren Anneler, Çocuklar, Bebekler Vicks Kullanabilirmi?

Vicks VapoRub, Proctor and Gambel firması tarafından üretilen, içinde Hindistan cevizi yağı, mentol, kafur, okaliptüs yağı, timol, terebentin ve sedir ağacı yaprağı yağı barındıran, neredeyse 100 yıldan beri kullanılmakta olan, ülkemizde de çok popüler olan merhem şeklinde bir ilaç türüdür. Peki, (Hamilelikte, emziren anneler için, bebeklerde ve çocuklarda vicks kullanımı zararlı mı?) Bu soruyu doktorlara sorduk ve makalemizde onlardan aldığımız cevaplara yer verdik. 

Vicksin göğse, boyna, ağrıyan yerlere sürülüp ovalanmasının kas ağrılarını geçirdiğine, burun tıkanıklığını açtığına, hapşuruğa, ses kısıklığına iyi geldiğine, solunumu rahatlattığına inanılıyor.

Sual: 8 haftalık gebeyim. Vicks kulanmamın mahzuru var mı?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr.Seval Taşdemir'in cevabı: (Vicksin prospektüsünde, hamileliğin ilk üç ayında ve emzirirken kullanılması önerilmez ibaresi geçmektedir. Bu nedenle kullanmanızı tavsiye etmem.)

Sual: 19 haftalık hamileyim. Burnum tıkalı ve nefes alamıyordum, burnumun kenarına vicks sürüp soludum, bebeğe zararı oldu mu?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sevim Turhan'ın cevabı: (Problem olmaz, tereddüt etmeyin.)

Sual: 37 haftalık hamileyim. Çok öksürüyorum, göğsüme vicks sürsem, gebelikte zarar verir mi?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof Dr. İsmail Fahri Öçer'in cevabı: (Göğsünüze vicks sürmenin hiçbir faydası olmayacaktır. Öksürme nedeninize yönelik tedavi için kulak boğaz burun uzmanına başvurmanızı tavsiye ederiz.)

Sual: Vicksin prospektüsünde gebelikte doktorunuza danışmadan kullanmayın yazıyor. Gebeyim, grip olmuşum burundan nefes alamıyorum. Gebelikte vicks ile buğu yapmak zararlı mıdır?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Suat Karataş'ın cevabı: (Vicksin gebelikte güvenlilik kategorisi C 'dir, hayvan üreme çalışmalarında vicks kullanımında yan etki tespit edilmiştir, fakat gebe kadınlarda yeterli bilimsel araştırma mevcut değildir, çok gerekmedikçe kullanmayın)

Sual: Bebeğim 9 aylık, emziren anneyim. Öksürüğümün geçmesi için vicks kullanabilir miyim, emzirme yoluyla bebeğe geçip zarar verir mi? Bir de bebeğimin burnu tıkanınca ayağına vicks sürüp çorap giydirmek faydalı diyorlar doğru mu?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof Dr. Nuran Gürses'in cevabı: (Siz kullanabilirsiniz. Fakat bebeklerde kullanımının güvenliğiyle ilgili bilimsel araştırma mevcut değildir.)

Sual: Bebeklerde ve çocuklarda soğuk algınlığı veya üşütme durumunda burunlarına veya göğüslerine sürerek vicks kullanmak zararlı mı?

CEVAP

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın'ın cevabı: (Kullanabilirsiniz zararı olmaz, fakat pek faydası da olmaz.)

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış İlhan'ın cevabı: (Evet, kullanabilirsiniz.)

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, (Vicks bebeklerde kullanılır mı?) sualimize şu cevabı vermiştir; (Dünyanın en saygın tıp dergilerinden biri olan Chest’in son sayısında yayınlanan bir araştırmada, reçetesiz satılan Vicks VapoRub isimli soğuk algınlığı ilacının da 2 yaşından küçük çocuklar için tehlikeler taşıdığı bildirildi. Araştırmada, bu ilacın bronşlarda iltihaba yol açarak, mukus yapımını artırarak ve mukusun küçük bronşlardan temizlenmesini azaltarak çok ciddi solunum yetersizliğine yol açabileceği ve bu yüzden küçük çocuklarda kullanılmaması öğütleniyor.)

Not: Bu cevaplar soru soran şahıslara münhasırdır. Doktorunuza danışmadan asla hiçbir ilacı kullanmayın.

Hamilelikte El Ayak Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Hapşırmak Bebeğe Zarar verirmi? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Emziren Anneler Hangi Antibiyotiği Kullanabilir? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Emziren Anneler Hangi Ağrı Kesicileri Kullanabilir? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

14 Yorum

 1. Hülya Arıcı

  Bir aylık bebeğim var ve dişinden dolayı antibiyotik yazdı doktor KLAVON BİD 1000 mg bebeğe emzirirken zararı olur mu hocam

 2. Leyla mehdizade

  Sezaryanla dogum yaptim 5 aylik bebegim var sut veriyorum ve belimde orta kemikte agri var viks surup masaj yapmak olurmu?

 3. Kamile

  22 haftalık hamileyim ayağım belden aşağısı ve eklem yerlerim agiriyor vikis sürüp masajla eşim ovalasa bebeğe zararı olur mu teşekkür ederim

 4. İsımsız

  14 haftalık gebeyim midemi üşütmüşüm doktordan habersiz mide bölgeme vicks sürdum acaba tehlikeli mi ?

 5. Özlem nur

  Ben 17 haftalik hamileyim ve cok kotu soğuk algınlığı na kapıldım murnum tıkalı ve aynı zamanda rahatsız edici bi kaşıntı akıntı ve hapsuruk yapıyor viks kullana bilirmiyim

 6. ESMA YELİZ

  Merhabalar bebeğim 50 günlük grip oldum doktorumda bana katarin iliadin spry ve geral spry verdi sütüme geçicem bebeğim e zararı olur mu

 7. Misafir

  Bebeğim 2 aylık aferin tablet icebilirmiyim

 8. Büşra

  İyi günler bebeğim üç aylık hiç uyumuyor Melisa çayı içerebilir miyim aceba

 9. hatice

  Hamile olabilirim çok oksuruyorum tek doz kullandım bebeğine zararı olmuş mudur teşekkürler

 10. anne

  5 aylık hamileyim. Öksürükve grip için hangi doktora gitmeliyim

 
 
KAPAT