10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:24

Hamileler Mandalina Yiyebilirmi, Hamilelikte Mandalina Zararlı mı?

Hamileler Mandalina Yiyebilirmi, Hamilelikte Mandalina Zararlı mı?

Mandalina, kış aylarının en sevilen meyvelerindendir. Vitamin ve mineral dolu yapısıyla hem hamile kadın hem de bebeği için çok faydalıdır. 

Mandalina, kış aylarının en sevilen meyvelerindendir. Vitamin ve mineral dolu yapısıyla hem hamile kadın hem de bebeği için çok faydalıdır. Yalnız gebelikte mandalina tüketimini abartmamalıdır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Zeki Salar, her gıdanın normalden fazla tüketilmesinin zararlı olduğunu, mandalinanın da diğer meyveler gibi şeker içeriğiyle fazlasının anne adayına ve bebeğe zarar verebileceğini, gebelikte günde 6-7 küçük boy mandalinadan fazla yememek gerektiğini bildiriyor.

Hamilelere mandalinanın faydaları

Kabızlığı önler

Mandalinada özel bir karbonhidrat türü olan olan liften bol miktarda bulunur. 1 su bardağı mandalina yani 2 orta boy mandalina 3,5 gr lif içerir. Hamilelikte lifli gıdalarla beslenmek gebelerde sık karşılaşılan sağlık sorunu olan kabızlığı önler, anne adayını uzun süre tok tutarak gereksiz kalori alımını engeller.

Bağışıklığı güçlendirir

Mandalina, en önemli C vitamini kaynaklarındandır. 1 su bardağı mandalina 52 mg C vitamini içeriği ile kadınlardaki günlük C vitamini ihtiyacının %69'unu karşılar. C vitamini, cilt ve kemik sağlığında önemli rol oynayan kolajen ismindeki proteinin sentezine yardımcı olur. C vitaminin bir diğer görevi de bağışıklığı güçlendirmektir. Hamilelikte mandalin yemek, bebeğin ve sizin cilt sağlığınızı korur, gebelikteki olası hastalıkları önler.

Göz sağlığını korur

1 su bardağı mandalinada 1328 IU değerinde A vitamini bulunur ki bu rakam kadınların günlük A vitamini ihtiyacının %60'ına tekabül eder. A vitamini göz sağlığında önemli rolü olan bir vitamindir. Hamilelikte mandalina yiyerek, A vitaminini sağlıklı bir şekilde temin edebilir, bebeğin cilt, diş, doku, kemik ve göz dokusunun oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz.

Bebeği doğum kusurlarından korur

Hamilelik döneminde vitamin ve mineral alımını artırmanız gerekir. Gebeler için önemli vitaminlerden biri de folik asittir. 100 gr. mandalinada 7,4 mg folik asit bulunur. Folat olarak da bilinen folik asit, B vitamini kompleksinin içinde yer alan bir vitamin türüdür. Uzmanlar, gebelikte yeterli folik asit alımının bebeği nörol tüp defektlerinden, doğum kusurlarından, erken doğumdan koruduğunu, bu yüzden hamilelikte mutlaka alınması gereken vitaminlerden olduğunu bildiriyor.

Vitamin eksikliğini önler

Mandalina, A vitamini, D vitamini, B12 vitamini, B6 vitamini, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Karbonhidrat ve Potasyum içeriğiyle bebeği ve anne adayını vitamin eksikliğinden korur.

Hamileyken Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? Tıklayınız

Gebelikte Hurma Yemek Ve Gebe İle Bebeğe Faydaları Tıklayınız

Hamilelikte Avokado Yemenin Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Soğan Yemek Ve Faydaları Tıklayınız

Hamilelikte Limonlu Su İçmek, Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT