15 Ağustos 2022, Pazartesi 07:39

Hamileler Ve Emziren Anne Kefir İçebilirmi, Kefirin Zararları Neler?

Hamileler Ve Emziren Anne Kefir İçebilirmi, Kefirin Zararları Neler?

Kefir; inek, keçi veya koyun sütünün mayalanmasıyla elde edilen bir içecektir. Kefir içmek dinimizde caiz değildir ve kefirin sağlığa çeşitli zararları..

Kefir; inek, keçi veya koyun sütünün mayalanmasıyla elde edilen bir içecektir. Kefir içmek dinimizde caiz değildir ve kefirin sağlığa çeşitli zararları da mevcuttur.  

Kefirin sağlıklı olduğu, kolestrolü düşürdüğü, laktoz intoleransını tedavi ettiği, ağız yaralarını geçirdiği gibi tezler, bazı kefir üreticileri tarafından ortaya atılan ve bilimsel olarak kanıtlanmamış ticari kaynaklı iddialardır.

Sual: Kefir dinimizde haram diyorlar, doğru mu?

CEVAP

Türkiye Gazetesi yazarlarından ilahiyatçı Osman Ünlü'nün cevabı: (Evet efendim haramdır. Sütü alkol hâline dönüştürünce kefir olur. Kefirdeki alkoldür, binde bir oranında da bulunmuş olsa da, çoğu sarhoş edenin azını da içmek haramdır. Buna göre de kefir haramdır.)

Kefirin yan etkileri ve sağlığa zararları şunlardır;

*Kefir doğal olarak tiramin ve histamin içerir, her iki maddede kefir mayalanırken meydana gelir. Histamin, hemen hemen her canlıda üretilen kimyasal bir bileşiktir. Bu bileşik, hücre dışına çıktığında alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar. Özellikle alerjik bünyeli kişiler kefirden uzak durmalıdır. Tiramin ve hisamin migreni de tetikleyebilen maddelerdendir. Migren hastalarının da kefir içmesi onlara zarar verecektir.

*Emziren annelerde ve hamilelikte kefir tüketiminin güvenilirliği konusunda yeterli bilimsel araştırma mevcut olmadığından, bu gibi özel durumlarda da kefir içmemelidir.

*Kefir, aktif olarak büyüyen bakteri ve maya içerir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler kefir tükettiğinde bu bakteri ve mayalar çoğalıp kolaylıkla enfeksiyona neden olabilir.

*Kefirin en önemli dezavantajları doymuş yağ içermesi, nispeten yüksek kalori yoğunluğu ve ağır şeker konsantrasyonu barındırmasıdır. Kefir ayrıca kullandığımız bazı ilaçlar ile etkileşime geçerek onların yan etkilerini artırır. Kefirde bulunan bakteriler, maya ve probiyotikler de potansiyel olarak kabızlık, bağırsaklarda kramp ve mide ağrısı gibi gastronemiyel sağlık sorunlarına yol açabilir.

*Kefirin mayalanma işlemi sırasında oluşan bakteriler, özellikle Aids, kanser gibi bağışıklık sistemi zayıflamış olan kişilerde hastalıklara ve enfeksiyonlara neden olabilir. Kefir ayrıca Crohn hastalığı ve irratbl bağırsak sendromu semptomlarını daha da ağırlaştırmaktadır.

*Kefirin başka olası yan etkileri de mevcuttur. Kefirde bulunan bakteriler ve probiyotikler bulantı, karın ağrısı, baş ağrısı, ishal, mide rahatsızlığı, şişkinlik ve gaz olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Kefir içen bazı kişilerde sivilce ve çıban gibi cilt sorunlarıyla karşılaşıldığı da kayıtlara geçmiştir.

*Kefir, laktoz inteloransı ve süte alerjisi olan kişilerde gaz, şişkinlik, ishal ve kabızlık gibi mide bağırsak sorunlarına neden olur. Kefirde bulunan bir proteini bağışıklık sistemi tehlike olarak algılar ve onunla savaşmaya başlar, bunun sonucunda bildirdiğimiz sağlık sorunları yaşanır.

*Kefir, antidepresan kullanan kişilerde ilaçla etkileşime geçip tansiyonda ani yükselişe neden olabilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda kefirin ayrıca basiliksimab, azatioprin, takrolimus ve prednizon içeren ilaçlar dahil olmak üzere bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla da olumsuz şekilde etkileşim yaptığı tespit edilmiştir.

Yaban Mersininin Sağlığa Zararları, Yan Etkileri Nelerdir? Tıklayınız

Elmanın Zararları Nelerdir Ve Elma Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Cevizin Sağlığa Zararları Nelerdir, Ceviz Gaz Veya İshal Yaparmı? Tıklayınız

Patatesin Sağlığa Zararları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

7 Yorum

 1. Kudret

  Bende bilmiyordum burda okudum kefirin haram oldunuz dün başlamıştım yapmaya bir bardak içtim bilmeden ama sürekli kafamda bir soru işareti oluştu bu kefirin ana maddesi süt ama mayası neden oluştuğu bilmedim biraz araştırdım derken buradaki yazınızı okudum haram oldunu öğrendim Allah'ım affetsin bilmeden içtim genelde merakım gitmedi bu mayası neden yapıldığı tam tatmin olmadım süte koyyosun normalde karnıbahar bitkisine benziyor nasıl oluyorsa mayalanıyor aklım almıyor bunu açıklarsanız sevinirim okuduma göre migreni tetikle diği okudum bugün benimde migrenim var gercekden tetikledi migreni bu konuda beni aydınlatır sanız sevinirim teşekkür ederim

 2. Efendim mavikadın web sitemiz ingilizce ve türkçe kaynaklar tetkik edilip uzmanlar tarafından hazırlanmaktadır. Kefirin sağlığa pek çok zararı vardır. Bunlardan biri de sizin yaşadığınız gibi migreni tetiklemesidir.

 3. İlyas

  İlginç bir yazı olmuş. İshal ve kabızlık yapıyormuş? Süper. İshal yapması ayrı bir durum, kabızlık yapması da başka birşey. Birşey birbirinin zıddı iki şeyi nasıl yapabilir? Kayısı yeyip de ben kabız oldum diyeni duymadım mesela. Bu ürün sizin anlattığınıza itimaden tutarsız birşey. Vücuda da ne etki yapacağı belli olmuyor demek ki.

 4. Efendim bazı kişilerde yan etki olarak ishal bazılarında ise kabızlık yapar.

 5. Esra

  Bi tek Burda okudum kefirin sağlıksız ve haram olduğunu

 6. Mehmet

  Bu yazı neye göreyazıldı ? buradaki bilgilerin kaynağı nedir ?

 7. Sibel

  teşekkürler güzel bilgiler

 8. HÜSEYİN CİLASUN

  BEN DE HARAM OLDUĞUNU DUYMUŞ VE OKUMUŞTUM. DÜŞÜNCELERİMİ YANILTMADINIZ, CENABI HAK SİZLERDEN RAZI OLSUN.
  SON ZAMANLARDA ÖZELLİKLE GÖRSEL YAYIN ORGANLARIN DA KEFİR'İN FAYDALI OLDUĞU VE HERGÜN MUTLAKA İÇİLMESİ GEREKTİĞİ SÖYLENİYOR. DİYANET NEREDE FETÖ'DE SEZSİZ KALDIĞI GİBİ NEDEN YİNE SESSİZ KALIYOR? YOKSA DUYMUYORLAR MI? GÖRMÜYORLAR MI?

 9. Anil

  Çok teşekkür ederim. Bilmiyorduk sayenizde öğrendik kefirin haram ve sağlıksız olduğuna

 
 
KAPAT