05 Ağustos 2021, Perşembe 00:55

Hamileliğin İlk Aylarında Haftalarında Kahverengi Akıntı Nedenleri

Hamileliğin İlk Aylarında Haftalarında Kahverengi Akıntı Nedenleri

“ 6 haftalık gibi çok erken dönem gebeliklerde, hamileliğin ilk haftalarında, aylarında kahverengi akıntı düşük yapma, implantasyon kanaması, dış gebelik gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir.”

Hamilelik dönemindeki kadınların ortalama %20’sinde kahverengi akıntı görülmektedir. Bu akıntının kahverengi olmasının nedeni rahimde birikmiş eski kan olmasıdır ve bu kan vücutta biraz kalıp öyle çıktığı için rengi koyulaşmıştır. Hamileliğin çoğunlukla 37.haftasından başlayıp doğuma kadar görülebilen kahverengi akıntı hamileliğin en başlarında veya en sonlarında bile görülebilir.

6 Haftalık Gebelikte ve Erken Dönem Gebelikte, Hamileliğin İlk Aylarında Kahverengi Akıntı Nedenleri

Düşük Yapma

Hamilelik döneminde görülen kahverengi akıntının en büyük nedenlerinden birisi düşük yapma olabilir. Yani vücut kahverengi akıntıyla bunun sinyallerini veriyor olabilir. Bu durumda ek olarak karın ağrısı, bel ağrısı ve güçlü kramplar da yaşanmaktadır. Bu gibi belirtiler yaşayan anne adayları hemen istirahat etmelidir ve kocasıyla  cinsel ilişkiye girmemelidir. Bunlara rağmen eğer kahverengi lekeler daha da artmışsa zaman kaybetmeden doktorunuza muayene olmalısınız. Bu durumda doktorunuzun eğer uygun görürse düşük önleyici tedavi uygulaması gerekebilir.

Normal Durum

Hamilelikte kahverengi akıntı bazen herhangi bir soruna işaret etmez ve hamileliğin doğal seyrinden kaynaklanabilir. Hamilelikte vücut daha fazla östrojen hormonu salgılamaktadır. İşte bu hormon kahverengi akıntının bir sebebi olabilir. bu durumda herhangi bir anormallik yoktur ve anne adaylarının endişelenmesine gerektirecek bir durum değildir.

İmplantasyon Kanaması (Yerleşme Kanaması)

Cinsel ilişki sonrasında yumurtaya ulaşan sperm onu döller ve bu döllenen yumurta ise embriyoya dönüşür. Embriyo ise zamanla rahim zarına gelir ve burada tutunmaya başlar. Bu tutunma sonucunda kahverengi akıntılar görülebilir. Bu durum oldukça normaldir çünkü rahimde yerleşmeye çalışan embriyo kahverengimsi lekeler veya ufak kanamalara yol açabilir. Bu durum korkulacak bir şey değildir.

Vajinal Enfeksiyonlar

Kadınlarda vajinaya cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ve vajinada meydana gelen enfeksiyonlar kahverengi akıntı şikayetine sebep olabilmektedir.

Cinsel İlişki Yaşama

Hamilelikte girilen cinsel ilişki sonucunda kahverengi akıntı yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi kadınların rahim ağzı bölgesinin hamilelikte vücudun salgıladığı hormonlar dolayısıyla hassaslaşmasıdır. Bu yüzden cinsel ilişki sonucunda kahverengi kan veya tahriş görülmesi muhtemeldir. Diğer bir deyişle, rahimde serviks bölgesinde oluşacak tahrişler  vajinada ağrıya ek olarak kahverengi akıntı veya ufak kanamalara yol açabilir.

Dış Gebelik

Kadın vücudunda sağlıklı bir gebelik spermin yumurta ile karşılaşıp döllenmesi sonucunda embriyonun rahim duvarına yerleşmesi sonucunda meydana gelmektedir. Fakat sperm tarafından döllenen yumurtanın sonucunda oluşan embriyonun rahim duvarı değil de rahim dışındaki fallop tüpleri gibi farklı bir yere yerleşmesi sonucunda dış gebelik meydana gelmektedir. Tıpta ektopik gebelik adıyla anılan dış gebelik durumunda kişi kahverengi akıntılar ve ek olarak ufak kanamalar, karın bölgesinde şiddetli ağrı ve kramplar da yaşayacaktır.

Molar Gebelik

Cinsel ilişki sonrasında döllenme esnasında meydana gelebilecek genetik bir sorun rahimde anormal dokuların oluşup büyümesine sebep olabilmektedir. Bu durum molar gebelik olarak adlandırılır. Molar gebelik bittiğinde rahimdeki bu üzüm benzeri anormal dokular da vücuttan atılır ve kişi kahverengi akıntılar yaşayabilir.

Stres

Hamilelikte kadın vücudunda meydana gelebilecek ruhsal stres, üzüntü ve aşırı kaygı gibi psikolojik durumlar da kahverengi akıntıya neden olabilir.

Hamilelikte İlk Haftalarda, 6 Haftalık Gebelikte Kahverengi Kanama Lekelenme Varsa Ne Yapmalı?

Hamilelikte özellikle daha ilk 6 haftada kahverengi kanama veya akıntılar görülmesi durumunda doktorunuza gidip muayene olmanız çok önemlidir. Çünkü doktorunuz uygulayacağı ultrason ve laboratuar testlerine göre hamileliğinizde bir problem olup olmadığını görecek ve teşhis edecektir. Buna göre eğr uygun görürse size uygun tedaviyi belirleyecektir. Bu durumda hastaya uygulanan en yaygın tedavi eğer kahverengi akıntının nedeni rahimdeki enfeksiyon ise  çoğunlukla antibiyotik gibi ilaç tedavisi ve bol bol dinlenme olacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT