20 Mayıs 2022, Cuma 07:10

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler, Gebe Kalmadan Önce Neler Yapılmalı?

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler, Gebe Kalmadan Önce Neler Yapılmalı?

Hamile kalmadan önce hem sizin hem de anne karnındaki bebeğin sağlıklı olması için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. İşte Kadın Doğum Uzmanı Doktorların bu konuda verdikleri bilgiler;

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Seema Wadhka’den Sağlıklı Hamilelik İçin Öneriler

 1. Gebe kalmadan 2-3 ay önce Kadın Doğum Uzmanı doktora başvurup doktorun size bildireceği testleri yaptırın. Doktor eşiniz için de bazı testler talep edebilir.
 2. Rahmin ve yumurtalıkların kontrol edilmesi için ultrasona giriniz.
 3. Folik asit takviyesi almaya başlayınız. Bu vitaminin, bebeğin sinir sistemindeki belirli anormalliklerin oluşma riskini azalttığı kanıtlanmıştır.
 4. Kansızlık, yüksek kan basıncı, tiroit hastalığı, astım, şeker hastalığı gibi tıbbi hastalıkların sizde olup olmadığını kontrol ettiriniz, varsa tedavi ettiriniz.
 5. İdrar yolu enfeksiyonu, vajinal akıntı, kronik öksürük gibi enfeksiyonları tedavi ettiriniz.
 6. Fazla kilonuz varsa kilo veriniz.
 7. Normal vücut indeksini sürdürebilmek için düzenli egzersiz yapınız. Tempolu yürüyüş, esneme egzersizleri ya da yüzmek iyidir.
 8. Dengeli besleniniz. Abur cubur tüketmeyiniz.
 9. Doğum özürlüklerine neden olan alkolü tüketmeyiniz ve sigara içmeyiniz.
 10. Gebe kalma şansını azaltabileceği için gebe kalmaya çalışırken reçetesiz herhangi bir ilaç almayınız.
 11. Hamileliğin ilk 3 ayındaRAY ışınları gibi radyasyona maruz kalmayınız.
 12. Herhangi bir tedaviye ihtiyacınız varsa ya da doktorunuzla paylaşmak için prosedürden geçmeniz gerekiyorsa, hamilelik döneminde daha güvenli ilaçları reçete ettiriniz.
 13. Hamile kalmanız 6 ay veya 1 yıl sürebilir. 30 yaşından üstünde bir bayan olup 1 yıldır aktif bir şekilde deniyorsanız, jinekoloğunuza danışınız.
 14. 1 ya da daha fazla düşük olması durumunda, araştırılmalı ve gerektiğinde tedaviye başlanılmalıdır.
 15. İdrar yolu enfeksiyonuna yakalanmamak için bolca su içilmelidir.
 16. Stresten uzak durmak için günlük yürüyüş gibi egzersiz yapılmalıdır.

Hamilelik Öncesi Vitaminleri Almaya Başlayın

Hamilelik planladığınızda, her gün günlük 400 mikrogram folik aside, birçok çeşitli vitamine ihtiyaç duyarsınız. 1 ay önce almaya başlamalısınız ve hamileliğin ilk 3 ayı boyunca almaya devam etmelisiniz. Doğru bir şekilde folik asit alındığında, doğmamış bebeklerin açık omurgalı oluşma riskini azaltmaya yardımcı olur. Anne için diğer vitamin takviyeleri şunları içermektedir:

 1. İyot – Bebeğin beyni, görsel, motor hareketleri ve duyma gelişimi için yararlıdır.
 2. Demir vitamini
 3. Balık yağı
 4. D3 vitamini

Sigarayı Bırakın

Hamile olmaya çalışmadan önce sigarayı bırakmalısınız. Hamilelik boyunca sigara, erken doğuma, düşük kilolu bebeğe ve düşük gibi problemlerin olma riskini artırabilir. Aynı zamanda bebeğin aniden ölümüne bile neden olmaktadır. Eşinizden de bırakmasını isteyiniz. Çevresel tütün dumanı da tehlikelidir. Ve erkeğin sperm verimliliğine zarar verebilir.

İçmeyi Bırakın

Alkol içmek sağlıklı sperm ve yumurtaların üretimini olumsuz etkiler. Erkekte, alkol içmek, sperm sayısının azalmasına yol açmaktadır.Hamile kalmadan önce alkol içmeyi bırakmalısınız. Hamilelik boyunca alkol almak, doğum özürlülüklerinin olma riskini ve öğrenme problemlerini artırabilir. Alkol bazen de gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Yeterince Uyumak

Günde en az 8 saat uyuyunuz. Çalışmalar, az uyuyan kadınlarda düzenli uyuyan kadınlara göre daha çok yumurta problemlerin oluştuğunu göstermektedir.

Diş Doktoruna Gidin

Hamile kalmayı planlıyorsanız, hamilelikten önce diş doktoruna gitmelisiniz. Dişlerinize bakım yaptırın. Çünkü ağızdaki bakteriler hamileliği tehlikeye atabilecek çürüklere neden olabilir. Bunlar enfeksiyonlara yol açabilir ve hatta doğum bozuklarına bile neden olabilirler. Aynı zamanda diş plaklarının oluşmasına da ortam oluşturur. Hamilelik boyunca dişlerinize nasıl bakım yapılması gerektiğini diş doktorunuza sormalısınız.

Stresten Uzak Durun

İyi duygusal durum gebe kalmak için çok önemlidir. Stres bu süreci uzatabilir ve yumurtlamayı olumsuz etkiler. Yüksek stresin doğurganlığı kötü etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Mümkün mertebe stresten uzak durun.

Kafeini Azaltın

2 bardaktan fazla kahve içmek (yaklaşık 250 mg kafein), hamile kalmanızı zorlaştırır ve düşük yapma olasılığını artırır. Hamileliği planlama öncesinde, en fazla 2 bardak kahve içmelisin. Fazla kafein almak erken düşüklere neden olabilir ve gelişimsel büyümeyi azaltabilir.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenmek hem sizin hem de eşinizin sperme, yumurta kalitesii için oldukça önemlidir. Hamile kalmaya uğraşırken en az 4 ay önceden abur cuburu bırakmak ve sağlıklı beslenmek gerekir. Bu  durum sahip olduğunuz herhangi besinsel eksiklikleri gidermekte yardımcı olacaktır. Bol meyve ve sebze, tavuk, balık ve baklagiller, tam tahıllar gibi protein içeriği zengin gıdalar yiyin. Günde 8 bardak su için ve çay ve kahve gibi kafein içeren içecekleri tüketmeyin.

Tam tahıllı zengin içerikli bir diyet uygulayınız. Karbonhidratı sınırlandırın ve protein ve lif alımını artırın. Bol, taze meyveler, sebzeler ve yağsız etler diyetinize ekleyiniz. Besin değeri az ve yağda kızartılmamış yiyecekler deneyin.

Kilo Verin

Normal kilonun çok altında veya üstünde olmak, doğurganlığı olumsuz etkiyebilir ve hamilelikte birtakım sorunlara yol açabilir. Normalin altında kiloya sahipseniz, bebeği riske atabilir ve doğum sırasında ve sonrasında sorunlar oluşabilir. Normalin üstünde kiloya sahipseniz, hamilelik döneminde şeker hastalığı ya da yüksek kan basıncı gibi problemler görülebilir.

İkiz Bebek Çoçuk Nasıl Olur Nasıl Yapılır? İkiz Bebek Yapmak İçin PozisyonlarTıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

Erkek Çoçuk Olması İçin Dua Ve Anne Karnında Erkek Bebek Belirtileri Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT