21 Ocak 2021, Perşembe 13:57

Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Yaşamanın 5 Önemli Nedeni

Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Yaşamanın 5 Önemli Nedeni

Hamilelikte adet sancısına benzer ağrılar meydana gelebilir. Bu durum dış gebelik, bebeğin büyümesine bağlı rahim gerilmesi, gaz sancısı vb nedenlerden olabilmektedir. Hamilelikte adet olacakmış gibi ağrı yaşamak hamilelik belirtisi de olabilir.

Hamilelikte regl sancısı gibi şiddetli ağrı yaşarsanız mutlaka bir kadın doğum doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizi muayene edecek, şikayetlerinizi dinleyecek ve gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Gebelikte adet ağrısı gibi ağrı yaşamak; bebeğin gelişiminden ve hormon seviyelerinin değişmesinden kaynaklanır. Bu ağrıların sıklığı ilk 3 ayda daha fazladır. İlerleyen haftalarda yavaş yavaş hafifler ve ortadan kaybolur.

Hamilelikte Regl Sancısı Gibi Ağrı Yaşıyorum Ne Yapayım?

Adet sancısına benzer ağrılar yaşamak size adet olduğunuzu düşündürebilir. Hamile olup olmadığınızı kesin olarak belirleyecek yöntem kan testidir. Bu test pozitif çıkarsa hamilesiniz demektir. Kan testinde vücudunuzdaki Beta HCG seviyesine bakılır. Eğer 0.5'in üstündeyse genelde hamilelik olduğu anlaşılır. Kan testinden önce eczaneden erken gebelik testi alınarak o da uygulanabilir.Sağlık ocaklarında da ücretsiz gebelik testi yapılmaktadır.

Hamileliğin En Yaygın Belirtileri Nelerdir?

  1. Adet gecikmesi
  2. Mide bulantısı
  3. Halsizlik
  4. Göğüslerde şişme ve renk değişimi
  5. İştahsızlık
  6. Kasık ağrısı
  7. Sık idrara çıkma
  8. Bel ve sırt ağrısı
  9. Şişkinlik yaşama
  10. Aşerme

Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Neden Olur?

Regl sancısı gibi ağrı gebelik belirtisi olabileceği gibi aşağıdaki durumlar da regl sancısı gibi ağrıya neden olabilir.

Rahmin Gerilmesi

Hamilelik döneminde rahim genişler. Bunun nedeni bebeğin büyüyebilmesi için yeterli alan sağlamaktır. Uterus tarafından desteklenen bağlar genişlediği için adet ağrısı gibi ağrılar hissedilebilir.

Kabızlık ve Gaz

Hamilelikte adet sancısına benzer sancı yaşamanın en sık karşılaşılan nedeni kabızlık ve gazdır.Hamilelik sırasında kabızlık ve gazdan muzdarip kadınlar, sıklıkla karın kramplarına ve ağrısına yenik düşer. bozukluklar yani mide bağırsak sorunları da hamilelik döneminde adet sancısına benzer şiddetli sancılara yol açabilir.

Düşük Yapma

Adet sancısı gibi şiddetli sancının olması bazen düşük belirtisidir. Bu duruma lekelenme ve kanama da eşlik eder. Anne adayı bu belirtilerle karşılaştığında hiç vakit kaybetmeksizin doktora başvurmalıdır.

Erken Doğum Yapma

Erken doğum da bu sancıları beraberinde getirir. Anne regl sancısı gibi sancılar hissediyorsa bunu doktoruyla paylaşmalıdır.

Dış Gebelik

Dış gebelik ciddi bir durumdur. Lekelenme, kanama, aarın ağrısı, adet sancısına benzer sancı olması şeklinde belirti verir. Bu semptomların gözlemlenmesi durumunda hemen tıbbi yardım alınmalıdır.

Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Nasıl Geçer?

Hamilelikte regl sancısı gibi bir ağrı ile karşılaşırsanız en kısa zamanda kadın doğum uzmanı doktora yani Jinekoloğa gitmelisiniz. Doktorunuza yaşadığınız şikayetleri anlatmalısınız. Doktor sizi muayene edecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum şayet gaz sancısından kaynaklanıyorsa, doktor size hamilelikte kullanımı güvenli ilaçlar reçete edecektir.

Hamilelikte Adet Sancısı Gibi Ağrı Olur mu? Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Merhaba, gebeliğin ilk haftalarında adet sancısına benzer sancıların olması normal midir? Yoksa bu bir sorun olduğunu mu gösterir?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Kutlugül Yüksel’in cevabı:(Hamilelikte adet döneminde olduğu kadar şiddetli ağrı olması normal değildir. Muayene olmak gerekir.)

Sual: Hamileliğimin 35. Haftasındayım. Ara sıra sanki adet olmuşum gibi karnım ağrıyor. Bu her hamile kadında görülebilen bir şey mi? Yoksa erken doğuma mı işaret ediyor?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Seval Taşdemir’in cevabı: (Erken doğum yapacağınızın habercisi olabilir. Jinekoloğa görünmelisiniz.)

Not: Makalede yer alan sorular ve cevapları doktorlarsitesi web sitesinden alıntıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT