17 Ekim 2021, Pazar 06:47

Hamilelikte ananas tüketiminin şaşırtıcı 15 faydası

Hamilelikte ananas tüketiminin şaşırtıcı 15 faydası

Hamilelik döneminde anne adaylarının tükettikleri besinler hem kendi sağlıkları hem de anne karnındaki bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Öyle ki anne adaylarının bu dönemde tükettikleri besinler bebeği direkt olarak etkilemektedir. Uzman doktorlar, hamile anne adaylarının içeriğinde bolca mineral ve vitamin bulunan taze meyve ve sebze tüketmelerini öneriyor. Bu meyvelerden ananas hamileliğin sorunsuz geçmesi ve anne ve bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, su ve lif içermektedir. Dolayısıyla ananas; hamilelikte tüketilmesi gereken sağlıklı ve çok besleyici bir besindir.

Hamilelikte Ananas Tüketimi Tehlikeli midir?

Halk arasında hamilelikte tüketilecek ananasın düşüğe sebep olduğuna dair söylentiler vardır. Fakat bunu tasdikleyen herhangi bir bilimsel araştırma ve sonuç bulunmamaktadır.  Doğum öncesi beslenme konusunda uzmanlaşmış diyetisyen Brianne Thompson bu hususta; “Ananasın düşüğe sebep olduğuna dair söylentinin sebebi çok büyük ihtimalle ananasın bir sindirim enzimi olan bromelain içermesidir” diyor. Bromelain sindirim enziminin düşük riskini yükselltiği bilinse de ananasta bulunan bromelain seviyesi oldukça düşüktür. Bu yüzden hamilelikte ananas tüketimi konusunda endişelecek bir durum yoktur. Hamilelik süresince ananası ölçülü şekilde tüketmenizde bir sakınca yoktur. Anne karnında büyümekte olan bir bebek için orta boyutta bir ananas tüketmek güvenlidir. Ek olarak ananas, sahip olduğu faydalı vitaminler sebebiyle anne karnında cenin gelişimini destekleme özelliğine sahiptir. 

Hamilelikte Ananasın Faydaları Nelerdir?

Kabızlığı Önler

Ananas, içeriğinde yüksek oranda faydalı lif bulundurduğu için özellikle de hamilelikte kabızlık yaşayan anne adayları için çok yardımcıdır.

Bağışıklığı Güçlendirir

Ananasın içerdiği C vitamini bağışıklığı güçlendirme özelliğine sahiptir. Öyle ki bir fincan kadar ananas hamilelikte anne adaylarının günlük ihtiyaç duyduğu C vitaminini karşılamaktadır. Ananasın sahip olduğu bu önemli vitamin anne karnındaki bebeğin deri, kemik, tendon ve kıkırdak gelişiminden sorumlu olan kolajen proteinin üretimine katkı sağlamaktadır.

Doğum Kusurlarını Önler

Hamilelik döneminde anne adaylarının mutlaka demir ve folik asit tüketmeleri önerilmektedir. Bunun sebebi bu iki bileşenin vücutta az olmasının doğum kusurlarına sebep olmasıdır. Ek olarak vücutta demir ve folik asit yeterince bulunmadığında kansızlık da görülmektedir. Taze ananas hem demir hem de folik asit açısından zengin olduğu için hamilelikte tüketilmesi faydalıdır.

Gebelikte Ananas Tüketiminin Diğer Faydaları

Sanılanın aksine ananas meyvesinin hamilelikte yararı çoktur. Bunlar: 

 1. Ananasın içeriğinde bol miktarda bulunan C vitamini hem annenin hem de fetüsün bağışıklığını güçlendirmeye yardımcıdır. C vitamini vücudun hastalıklara olan direncini arttırır ve ayrıca hücrelerde virüs veya bakterilerin hasarının önüne geçer.
 2. Ananasta bulunan manganezin kemik sağlığını desteklediği ve osteoporoz yani kemik erimesi önlediği ispatlanmıştır. Hamilelikte tüketilecek ananas anne ve bebeğin kemik sağlığını korumaktadır.
 3. Ayrıca ananas B1 vitamin (tiamin) içerdiği için vücutta kalp ve sinir sistemini düzenlemeye yardımcıdır.
 4. Ananasın sahip olduğu B6 vitamini kırmızı kan hücresi üretimini desteklediği için anemi yani kansızlık oluşmasını engeller.
 5. Ananasın bir diğer faydası ise antikor üretimine yardımcı olmasıdır.
 6. Ananas hamilelikte sabah bulantılarını da azaltmaktadır.
 7. Ananasta bulunan bakır minerali hamilelikte anne karnındaki bebeğin kalp gelişimi konusunda gereklidir.
 8. Ananas bebekte doğum kusurları görülmesinin önüne geçer.
 9. Ananas bağırsaklara da iyi gelir ve bağırsak hastalıkları görülme riskini düşürür.
 10. Ek olarak ananas vücutta su ve ödem birikmesini önlediği için hamilelikte kadınların sıklıkla yaşadığı varis probleminin önüne geçer. Varis; bacaklarda damarların şişip ağrıya sebep olmasına verilen isimdir. 
 11. Ananas ruh halini de iyileştirir ve ayrıca tansiyonu düşürme özelliğine sahiptir.

Hamilelikte Ananas Tüketimi Zararlı mıdır?

Mide Yanması Yapabilir

Hamilelikte ananası ölçülü tüketmemek midede yanma ve ekşimeye sebep olabilir. Ek olarak anne adayınca zaten asit reflü problemi varsa fazla tüketilecek ananas bunu daha da şiddetlendirecektir. Dolayısıyla asit reflü gibi mide hassasiyeti olan kişiler hamilelikte ananası sık sık ve fazla tüketmekten kaçınmalıdır.

Kan Şekerini Yükseltir

Ananas yüksek miktarda şeker içerdiği için tüketimi sonrasında kan şekeri yükselebilir. Bu yüzden gestasyonel diyabeti olan kadınların ananas tüketmemesi iyi olacaktır.

İshale Sebep Olabilir

Ananas çok tüketildiğinde içeriğindeki bromelain isimli sindirim enzimi sebebiyle ishale yol açabilir.

Alerjiye Neden Olabilir

Ananas tükettikten sonra aşağıda sıralanan belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, ananasa alerjiniz vardır:

 1. Ağız ve boğazda şişlik ve kaşıntı
 2. Burun akıntısı veya burunda tıkanma
 3. Astım
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT