2022-03-10 12:33:43 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:36

Hamilelikte basurun 5 farklı nedeni ve evde doğal çözümleri

Basur ve mayasıl olarak da bilinen hemoroid makat bölgesindeki damarların genişlemesi sonucu meydana gelir. Makat bölgesinde minik minik memeler, kanama, ağrı ve kaşıntı gibi belirtilere yol açabilir. Hamilelikte hemoroid sık karşılaşılan bir sorundur ve kabızlık, pelvis üzerindeki artan baskı ve kan hacmindeki artıştan kaynaklanır.Doktorun vereceği ilaçları, kremleri kullanmak ve aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemleri uygulamak hemoroide çözüm olabilir.

Hamilelikte basurun 5 farklı nedeni ve evde doğal çözümleri

Hemoroidler rektumdaki yani anal bölgedeki genişlemiş damarlardır. Hamilelikte hemoroid genellikle 2. Ve 3. trimesterda ortaya çıkar. 25. haftadan itibaren büyüyen rahminizin baskısı ve pelvik bölgeye artan kan akışı gebelikte basura neden olacaktır.

HAMİLELİKTE BASUR (HEMOROİD) NEDEN OLUR?

Hemoroidler, anüsünüzün içinde veya dışındaki damarların şişmesi sonucu meydana gelir. Hamilelikte hemoroide yol açan durumları şunlardır:

 1. Hamilelikte hormonal değişim basur oluşumunu tetikleyebilir.
 2. Büyüyen rahmin anüsünüzün yakınındaki damarlar üzerindeki baskı yapması.
 3. Hareketsiz yaşam da hamilelikte hemoroid nedenlerindendir.
 4. Kabızlık. Uzun süre kabızlık çekme, büyük abdest yaparken ıkınma basura neden olabilir.
 5. Hamilelikte vücuttaki kan hacminde önemli miktarda artış görülür. Anüs bölgesinde kan hacminin artması hemoroid oluşumunda rol oynayabilir.

HAMİLELİKTE BASUR (HEMOROİD) BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Büyük abdest bozulan anüs çevresinde memeler
 2. Basur çevresinde kaşınma,
 3. Anüs çevresinde ağrı
 4. Büyük abdest bozarken kanama veya dışkıda kan bulunması

HAMİLELİKTE BASUR (HEMOROİD) NASIL GEÇER?

Hamilelikte hemoroidin geçmesi için Kadın Doğum Doktoruna gidip verdiği ilaçları ve kremleri kullanabilirsiniz. Aşağıda bildireceğimiz doğal yöntemler de basurdan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Basurlar mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen hemoroidler zamanla daha da kötüleşebilir ve ağrı şiddetlenebilir veya nadir durumlarda basurda kanamadan kaynaklanan anemi gibi komplikasyonlara neden olabilir.

HAMİLELİKTEN SONRA HEMOROİD KENDİLİĞİNDEN GEÇER Mİ?

Doğumdan sonra hormon seviyeleriniz, kan hacminiz ve karın içi basıncınız normale döndüğü için herhangi bir tedavi gerektirmeden basurlar kendiliğinden kaybolabilir.

HAMİLELİKTE BASURA (HEMOROİDE) DOĞAL ÇÖZÜMLER

OTURMA BANYOSU

Medikal malzeme satılan yerden oturma küveti satın alın, yahut leğen kullanın, bu kaba ılıkla sıcak arası ısıda su koyup, ağrının azaldığını hissedene kadar basurlu bölgeyi suda bekletin(10-15 dk).  Bu yöntem damarları gevşetip sizi rahatlatacaktır.

Eczanelerde ve hastanelerde içine su doldurabileceğiniz ve tuvalet üzerine yerleştirebileceğiniz “oturma küveti” diye satışta olan  plastik kaplar bulunur. Leğen kullanmak veya küvette oturmak yerine eczaneden satın alabileceğiniz “oturma banyosunu” kullanarak daha rahat oturabilirsiniz.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi hemoroid için en etkili doğal çözümlerdendir.  Büzücü özellikleri şişmiş kan damarlarını küçültmeye yardımcı olur ve şişlik ve tahrişten kurtulma sağlar. Hem iç hem de dış hemoroid tedavisinde kullanılabilir. Topikal uygulama yani hemoroide sürerek kullanmak için elma sirkesini eşit miktarda su ile karıştırarak seyreltin. Bir pamuğu bu karışıma batırın ve nazikçe hemoroidin üzerine uygulayın. Kuruduktan sonra bölgeye hindistancevizi yağı veya hint yağı sürün. Bunu günde bir kez yapın. Yahut bir bardak suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyin ve günde bir kez için.

SOĞUK KOMPRES UYGULAYIN

Hemoroidli bölgeye soğuk kompres uygulamak da diğer önerimizdir. Soğuk kompres kan damarlarını daraltmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca ağrıyı da azaltır. Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarın, bu bezi makat bölgesine tutun.

KARABİBER

Garip gelse de karabiber, hemoroid için başka bir etkili doğal tedavi yöntemidir. Karabiberin analjezik ve antiinflamatuar özellikleri hemoroid belirtilerini azaltmaya yardımcı olur ve problemden hızlı bir şekilde kurtulmayı sağlar. Basurunuz tamamen iyileşene kadar her sabah ve akşam aç karnına 5 veya 6 tane karabiber tüketin.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağının anti-inflamatuar ve iyileştirici özellikleri hem iç hem de dış hemoroid tedavisi için faydalıdır. Bu yağ ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca anal bölgedeki şişmiş kan damarlarını da küçülterek iyileşme sürecini hızlandırır.

 1. Günde 1 ila 2 çay kaşığı sızma hindistan cevizi yağı tüketin.
 2. Ayrıca, banyonuzda küçük bir kavanoz hindistancevizi yağı bulundurun ve her tuvalete gittikten sonra yağın bir kısmını hemoroid üzerine uygulayın.

KEGEL EGZERSİZİ YAPIN

Rektal bölgede kan dolaşımını sağlamak için düzenli kegel egzersizleri yapmalısınız. Bu egzersiz aynı zamanda anal alanın kaslarını güçlendirmesine de yardımcı olur.

Hamileyim Hemoroidim Basurum Var Azdı Ne Yapmalıyım? Tıklayınız

Mavi Kadın