26 Ekim 2020, Pazartesi 03:26

Hamilelikte Bebek Aşağıda Olursa Cinsiyeti Ne Olur Belirtileri Ne

Hamilelikte Bebek Aşağıda Olursa Cinsiyeti Ne Olur Belirtileri Ne

Hamilelikte bebeğin aşağıda olması bazen düşük bazen de erken doğum riski taşır. Bu, çok ciddi bir durumdur. Onun için hamilelik boyunca düzenli muayene olmak önemlidir. Böylece doktor, herhangi bir olumsuzluğu erken fark ederek gerekli müdahalede bulunabilir.

Hamilelikte Bebeğin Aşağıda Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eğer bebeğin aşağıda olduğu gibi bir endişeniz varsa bunun tespiti için bir jinekoloğa görünmelisiniz. Servikal uzunluk ölçümüyle bebeğinizin aşağıda olup olmadığı ve erken doğum riski taşıyıp taşımadığınız belirlenecektir. Rahim ağzı uzunluğu 3 cm'den daha fazla çıktıysa ve bununla birlikte adet ağrısına benzer bir ağrı hissetmiyorsanız, kanamanız olmuyorsa muhtemelen bir problem yok demektir. Serviksin (rahim ağzının) yapısı ve uzunluğu ölçülmeli, servikal kanalın açıklığı kontrol edilmelidir. Kısaca servikal yetersizlik olup olmadığına bakılmalıdır. Zira servikal yetersizlik, düşük riskinde önemli bir faktördür.

Hamilelikte Bebeğin Aşağıda Olmasının Belirtileri Nelerdir?

Aşağıda olan bebek, organlara baskı uygular. Bu yüzden idrar sıklığında artış, kasıklarda ağrı, vajina bölgesinde dolgunluk gibi şikayetler görülür.

Hamilelikte Bebeğin Aşağıda veya Yukarıda Olması Cinsiyet Belirtisi midir?

Halk arasında yaygın inanışa göre erkek bebek anne karnında daha aşağıda, kız bebek ise daha yukarıda durmaktadır. Ancak bunun bilimsel bir kanıtı yoktur.

Hamilelikte Bebek Ne Zaman Aşağı Doğru İner?

Bebeğin aşağı doğru inmesi hamileliğin 34. haftasında da 35. haftasında da olabilir. Bazen doğum sancıları başlayınca iner. Hiç inmediği de olur.

Hamilelikte Bebeğin Aşağıda Olması İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevaplar

Sual: 25 hafta 5 günlük hamileyim, doktorumun söylediğine göre bebeğimin kafası çok aşağıdaymış. Bu ciddi bir şey mi? Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Dr. Kutlugül Yüksel’in cevabı:

"Bebeğin başı aşağıda olabilir, bu bir sorun olduğunu göstermez. Çünkü bu haftalarda bebek sürekli hareket ettiği için başı aşağı gelebilir. Fakat rahim ağzının (serviksin) kalınlığı, boyu ve servikal kanalın açılıp açılmadığı belirlenmelidir. Servikal yetersizlik ve erken doğum riski açısından bir değerlendirme yapılarak buna göre müdahalede bulunulmalıdır."

Sual: Hamileliğin 32. Haftasında bebegin başı çok aşağıda ise bu, erken doğum olacağına mı işaret eder?

CEVAP

Dr. Seval Taşdemir’in cevabı:

"Doğumun başlayıp başlamadığı, NST takibi ve ultrason muayenesi ile anlaşılır. Bebek, rahim ağzına baskı uygular. Eğer baskı artarsa ve bunun sonucunda rahim ağzı biraz açılırsa erken doğum meydana gelebilir. Fakat illa da bunlar olacak diye bir şey yoktur. Periyodik muayenelerinizi ihmal etmeyin. Uzun süre ayakta kalmayın, ağır ve yorucu işlerden kaçının. Özetle, doktorunuzun dediklerini harfiyen uygulayın."

Sual: İyi günler, hamileliğimin 38. haftasındayım. Bebeğimin çok aşağıda olduğunu hissedebiliyorum ve çok rahatsızım. Doğumum önümüzdeki hafta olsa bir problem teşkil eder mi?

CEVAP

Dr. Burcu Kardaş’ın cevabı:

"Bebek, hamileliğin son haftalarında aşağı doğru iner, bu normaldir. Doktorunuz gerekli görürse haftaya doğum yaptırabilir. Fakat yalnızca ağrınız olduğu için doğum yapmanızı tavsiye etmiyorum."

Hamilelikte Bebeğin Aşağıda Olması Tehlikelimi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT